„Háborús” napló az amerikai választásokról (4.)
„Amikor pár nappal ezelőtt azt írtam, hogy az amerikai politikai rendszer „borulni látszik”, tulajdonképpen az járt a fejemben, hogy egy nagyarányú demokrata győzelem „végre” lehetővé fogja tenni a tényleges többségi uralmat Amerikában, nemcsak most, hanem a belátható jövőben is, hiszen a demográfia és az elkerülhetetlen társadalmi változások permanens kisebbséggé változtathatják a konzervatív tábort. Ez viszont arra késztetheti majd őket, hogy „kivonuljanak” abból az amerikai politikai nemzetből vagy politikai közösségből, amely ezt teszi velük.” Molnár Gusztáv „háborús” naplója, 4. rész.
[simplemaps]
Joe Biden karnyújtásnyira került a győzelemtől
A demokrata párti amerikai elnökjelölt megelőzte szavazatszámban az újraválasztásáért versenyző republikánus Donald Trumpot a billegő államnak számító Georgiában és Pennsylvaniában. Ezzel óriási lépést tett a győzelem felé.
Eldőlni látszik az amerikai elnökválasztás
Joe Biden demokrata elnökjelöltnek már csak 17 – egyes becslések szerint már csak hat – elektor hiányzik a győzelemhez, miután a legtöbb amerikai média szerint megnyerte Michigant, ahol négy évvel ezelőtt Hillary Clinton alulmaradt. Az Associated Press úgy becsüli, hogy Arizona is Bidené, noha ott a szavazatok 86 százalékát összesítették.
“Háborús” napló az amerikai választásokról (3.)
“Akár győzzön, akár veszítsen, Trump kampánystratégiája beigazolódott. Kritikusai azt állították, hogy polarizáló üzenete majd visszaüt. Nem így történt. Lehet, hogy Biden szoros győzelmet arat, de elnöksége kezdettől fogva meg lesz bénítva. Nem következett be politikai átrendeződés a demokraták javára. A politikai polarizáció nem ért véget. Sőt, csak most kezdődik igazán.” Molnár Gusztáv “háborús” naplója, 3. rész.
Egyelőre egyetlen állam sem „fordult meg” 2016-hoz képest
Noha Donald Trump már a hajnali órákban kihirdette győzelmét, messze nem dőlt el az amerikai elnökválasztás sorsa. Egyelőre két dolog biztos: Joe Biden lassan felzárkózik Trump mögé több billegő államban, illetve egyik jelöltnek sem sikerült egyelőre olyan államban nyerni, ahol 2016-ban az ellenfél pártja győzedelmeskedett.
Szemle-szemle: Nyomásgyakorlás az igazság elleni háborúban
A Népszava tematikus Szabad szemmel című keddi szemleösszeállításának beszédes címe: Trump példátlan nyomást gyakorol.
Nem tehettük meg, hogy ne vegyük át a lap kiváló szemű szemlézőjének kivonataiból a legfontosabb gondolatokat. Gyakorlatilag szemlét szemlézünk.
“Háborús” napló az amerikai választásokról (2.)
Gideon Rachman, a Financial Times külpolitikai, illetve egy ideje inkább már geopolitikai kommentátora, ott folytatja[1], ahol én előző háborús naplómat abbahagytam. Molnár Gusztáv “háborús” naplója, 2. rész.
“Háborús” napló az amerikai választásokról
Amerikában kezd forrósodni a hangulat. Texasban Trump hívei megpróbáltak „elkötni” egy ellenséges kampánybuszt, amellyel Biden emberei valamilyen rendezvényre szerettek volna eljutni. Molnár Gusztáv “háborús” naplója.
Megkezdődött az elnökválasztás az Egyesült Államokban
Legkorábban Maine államban nyíltak meg a szavazóhelyiségek helyi idő szerint 6, romániai idő szerint 13 órakor. Még azelőtt azonban csaknem százmillió amerikai élt a korai szavazás lehetőségével.
Trump szerint zavargások lehetnek az alkotmánybíróság döntése miatt
Akár zavargások is kirobbanhatnak az elnökválasztás után a szövetségi alkotmánybíróság azon mostani döntése miatt, hogy a voksolás után három nappal beérkező szavazatokat is figyelembe kell venni, jelentette ki Donald Trump amerikai elnök a wisconsini Kenosha városában helyi idő szerint hétfőn este.
A közösségi média felkészül a káoszra – eléggé?
A hirado.hu szerkesztőségi cikkben számol be arról, hogyan készül a választási káoszra a közösségi média, számolva azzal, hogy nemcsak napokig, hanem akár hetekig is elhúzódhat a bizonytalanság, és ebben az időszakban a szokásosnál is több ál- és rémhír, összeesküvés-elmélet és akár lázadásra is felbujtó tartalom jelenhet meg a közösségi médiában.
Szurkolók és ellenszurkolók
A Magyar Hang ismét érdekes témát járt körül az amerikai választásokkal kapcsolatban: listába foglalta azokat, akik Donald Trump győzelmét szeretnék, és cikket szentelt azok indokainak, akik a vereségét az elnökválasztáson.
Az elnök, aki képregény formájában kapta a világpolitikai jelentéseket
A 444 kielemzi Donald Trumpot. Magyari Péter vizsgálódása részletes és érdekes. Utóbbi érzékeltetésére elég egyetlen alcímet idéznünk (azzal a megjegyzéssel, hogy érdemes az egész cikket elolvasni!): „Nem tudja, hogy mi a különbség igazság és hazugság között”. Mindenesetre elgondolkoztató, hogy milyen ember (volt) a világ ura – és mi jöhet(ne), ha ő is marad(na)…
Harmincezren fertőződhettek meg Trump kampánygyűlésein
A Stanfordi Egyetem egyik kutatócsapata szerint, akik június-szeptember között 18 tömegeseményt vizsgáltak Donald Trump kampánysorozatából, arra a következtetésre jutottak, hogy a résztvevők között sokkal magasabb a Covid-19 megfertőződési és elhalálozási arány, mint a népesség többi részében.
Trump után a világ
Molnár Gusztáv, aki blogjában már 2016 februárjában előrevetítette Donald Trump várható győzelmét, ma – a megfigyelők nagy többségével egyetemben – inkább a bukását tartja valószínűbbnek. Ha akkor Trump győzelmét az Amerika világhatalmi pozíciójára gyakorolt romboló hatása miatt tartotta fontosnak, most úgy véli, hogy mind a valószínű vereség, mind a teljességgel nem kizárható győzelem kiélezheti a már most is jól érzékelhető kvázi-polgárháborús amerikai belpolitikai helyzetet.
Trump imádja Texast
A Magyar Hang tudósítója újból jelentkezett Amerikából, ezúttal Taxasból. Az is érdekes, amire a figyelmet már cikkének címével – Texasban megpróbálták leszorítani Biden kampánybuszát az útról – felhívja, de legalább akkora hírértéke van annak, ahogyan a hivatalban levő elnök reagált kihívójának szekírozására.
Washingtonban zavargásokra készülnek
Az amerikai fővárosban több helyütt már bedeszkázták a földszinti boltok, éttermek, egyéb vállalkozások ablakait, ahol pedig nem, ott éppen szerelik fel a farostlemezeket. Arra számítanak ugyanis, hogy szerdán, a választást követő napon “cirkusz lesz” – írja Washingtonból a Magyar Hang helyszíni tudósítója.
Két nappal a választások előtt csaknem 90 millió amerikai szavazott
Szombaton kora délutánig (romániai idő szerint 13.30 óráig) 87,798,086 millió amerikai választó élt a korai szavazás lehetőségével. Ez a 2016-os részvételi szám csaknem kétharmadának felel meg, és abszolút rekordnak számít az amerikai választások 232 éves történetében.
Csak az a fránya válság ne volna!
Egyetlen terület van, ahol Donald Trump még tartja magát kihívója, a demokrata párti Jóé Biden ellen: a gazdaság, írja elemzésében a 24.hu.
Ismét a kisebbség adhatja az Egyesült Államok elnökét
Ismét kisebbségi szavazattal győzhet Donald Trump, de bolond szerencsére lesz szüksége, ahogy 2016-ban is – derül ki az AP elemzéséből. Eszerint az elnöki székhez Floridán és Pennsylvánián át vezet az út.
Húsz év alatt megduplázódott a hispánok aránya az USA-ban
Első alkalommal fordul elő az USA történelmében, hogy a fehérek után a mostani elnökválasztáson a hispánok fogják képviselni a regisztrált választók legnagyobb csoportját – megelőzve az afroamerikaiakat, írja a Privátbankár. A cikk szerint a gyorsan növekvő hispán népesség egyben geopolitikai sérülékenységet jelent és ezzel az ellenfelek is tisztában vannak.
Nem mondtak újat a jelöltek, de ezúttal legalább érteni lehetett őket
Donald Trump amerikai elnök és demokrata párti kihívója, Joe Biden volt alelnök higgadtan vitázott a Tennessee államban lévő Nashville-ben csütörtökön este. Itt véget is érhetne az idei második és egyben utolsó elnökjelölt-vita krónikája.
Felfüggesztették Donald Trump újraválasztási kampányának hivatalos Twitter-fiókját
Felfüggesztették Donald Trump amerikai elnök újraválasztási kampányának hivatalos Twitter-fiókját is – jelentette a Politico című lap Michael Hahnra, a Trump-kampány közösségi médiával foglalkozó munkatársára hivatkozva csütörtökön.