Az amerikai fővárosban több helyütt már bedeszkázták a földszinti boltok, éttermek, egyéb vállalkozások ablakait, ahol pedig nem, ott éppen szerelik fel a farostlemezeket. Arra számítanak ugyanis, hogy szerdán, a választást követő napon „cirkusz lesz” – írja Washingtonból a Magyar Hang helyszíni tudósítója, ez esetben maga a lapigazgató, Lukács Csaba. .

A cikk szerint az amerikai társadalom végletesen polarizálódott, ami megkérdőjelezhetővé teszi az alapvető amerikai értékeket. Az egyik ilyen volt a békés hatalomátadás a választási vereséget követően. Márpedig a Reuters/Ipsos közvéleménykutató négy napja azt mérte, hogy mindkét táborban – a republikánusoknál és a demokratáknál is – legalább negyven százalékos azoknak az aránya, akik nem fogadnák el a választások eredményét, ha az ellenfél jelöltje győz. (Biden szavazóinak 43, Trump-támogatóinak 41 százaléka nyilatkozta ezt.) Szerencsére relatíve kicsi azoknak az aránya, akik készek adott esetben tettekre váltani csalódottságukat: a demokraták 22, a republikánusok 16 százaléka kész utcai tüntetésekre vagy akár erőszakra is.

A Magyar Hang cikkében hivatkozott Reuters-beszámoló kiemeli: a helyzetet súlyosbítja, hogy Trump már jó előre meglebegtette a választások elcsalását. A hivatalban lévő elnök szerint eleve „cinkelt a rendszer” („the system is rigged”), és többször is – bizonyítékok nélkül – azt állította, hogy a levélszavazatok számának megugrásával tulajdonképpen az eredmények meghamisítását „készítik elő”. A legsúlyosabb azonban az, hogy többszöri felszólításra sem volt hajlandó elkötelezni magát amellett, hogy békésen átadja a hatalmat, ha a szavazatszámlálás eredménye az ellenfele győzelmét mutatja. A Reuters-nek nyilatkozó Donald Green, Columbia University politológus kutatója elmondta, hogy a felmérés megnyugtatta valamelyest a választások utáni esetleges erőszakot illetően (ezek szerint rosszabb számokat várt), ugyanakkor figyelmeztetett, hogy ha nagyon szoros eredmény születik, az növelheti a zavargások valószínűségét, hiszen a vesztes hitelesebben fogalmazhatja meg a csalás vádját.

A Magyar Hang tudósítója emlékeztet, hogy más nagyvárosokban is zavargásokra készülnek a választások miatt. A Wall Street Journal három hete arról írt, hogy a New York-i rendőrség felkészült a választások utáni esetleges zavargásokra: ha Trump veszít, szélsőjobbosok balhézhatnak, ha nyer, akkor a radikális baloldaliak vagy akár a Black Lives Matter mozgalom hívei. Az ország legnagyobb létszámú rendőrsége 35 ezer egyenruhást képzett ki arra, hogyan kezeljék a tüntetőket, akik akár a választási eredmények, akár a Legfelsőbb Bíróság új tagjának kinevezése miatt tiltakozhatnak. Tüntetésből és zavargásból egyébként idén bőven kijutott Amerikának: a George Floyd-ügy után erőre kapó Black Lives Matter mozgalom százezreket vitt utcára, és a tüntetések elég sokszor váltottak át zavargásba.