Audiatur et altera pars. Hangok az RMDSz Kongresszus előestéjén – 2023. április 26.

Két esemény indít minket arra, hogy ebben a formában megszólaljunk. Egyrészt jó ideje zajlik már az RMDSZ konzultációja, amely révén az erdélyi magyarság politikai képviselői az elmúlt kétéves időszak kormányzati munkájáról tájékoztatnak, és érdeklődnek a választóiktól helyi fórumok és egy rövid online kérdőív segítségével. Talán illő erre valamilyen formában válaszolni, jól tudva, hogy a kormányzati pozíció parlamenti többség és a legfontosabb döntések befolyásának lehetősége nélkül nem teszi lehetővé egy teljes spektrumú kormányprogram megvalósítását a kisebbségi szervezet számára.

Másrészt, tisztújító kongresszusra készül a Szövetség a hétvégén. Ahol a következő időszak prioritásai is megfogalmazódnak. Nem árthat visszatekinteni, mi is történt, vagy mi nem történt meg abból, amit az előző kongresszus idején maguk vállaltak. Bízunk benne, hogy helyénvalónak talál mindenki egy ilyen megszólalást, mert úgy hisszük, hogy az erdélyi magyar érdekképviselet számára fontos minden megszólalás, különben miért indítana konzultációt, amikor egy kongresszus küszöbén áll.

Bizonyára sok elismerő és jóváhagyó üzenetet hoz felszínre ez a két esemény, de az értékelő és elismerő üzenetek mellett szükségszerű az, hogy a hiányérzeteket és a kritikákat is megfogalmazzuk. Ezek figyelmen kívül hagyása nem vezet dialógushoz, s így a korrekció lehetősége is minimális marad. Ezért nem öncélú kritika, a bántás, vagy szemrehányás indulatai vezetik ezt a megszólalást, hanem a jobbító szándékú dialógus vágya.

A megszólalásunk formájául a többszólamú üzenetet választottuk (egyes fejezetekben különböző szerzők mondják el saját szempontjaikat), így, egyéni hangok keresnek megoldásokat közös ügyekben, amelyek mindannyiunk számára fontosak.

Az elmúlt bő egy évben a Pluralizmus Erdélyben Csoport figyelte a politikai és közéleti eseményeket, narratívákat és gyakorlatokat egyaránt, véleményt alkotva azokról. Itt a teljesség igénye nélkül, kezdeményezőkként, összegyűjtöttük – fejezetekbe rendezett – megalapozott véleményét arról az időszakról, melyet most értékelni fog a kongresszus. Bár nem mindig és nem mindenben értünk egyet a politikáival, biztosak vagyunk benne, hogy érdekképviselet nélkül elsorvad az amúgy is fogyatkozó közösségünk.

Ahogy egy kórusban sem az adja a zene szépségét, erejét, vagy dinamikáját, hogy egyetlen szólamot hosszasan ismételgetünk, esetleg variálva és visszhangozva. Az adja az igazi erőt, ha képesek vagyunk különböző szólamokat összehangolni, anélkül, hogy bármelyik hangot el kellene némítani, vagy száműzni kellene a folyosóra. Erősek, lendületesek, és gazdagabbak csak úgy lehetünk, ha az erdélyi magyar lét többszólamúságát felvállaljuk, és nem félünk egyik hangtól sem, még akkor sem, ha első hallásra disszonánsnak találjuk.

A kezdeményezők

Eckstein-Kovács Péter hozzászólása ITT, Gáspárik Attila hozzászólása ITT,
Magyari Nándor László hozzászólása ITT, Fosztó László hozzászólása ITT olvasható.