A Transtelex cikke.

Adrian Veștea kormánya nem kapta meg a parlament bizalmát hétfő éjjel. A G4Media sajtóértesülései szerint a kabinet mellett mindössze 189 képviselő és szenátor szavazott, miközben a beiktatáshoz legalább 233 voksra lett volna szükség.

A kudarc annak ellenére következett be, hogy a PSD egész nap azt állította, rendelkezik a szükséges többséggel, és a kormány támogatói az utolsó órákban még az AUR egyes képviselőinek támogatását is megpróbálták megszerezni. Az AUR végül kivonult a szavazásról, a PNL, az USR és az RMDSZ pedig előre jelezte, hogy nem támogatja a kabinetet.

Az Antena 3 értesülései szerint öt olyan PNL-s parlamenti képviselő sem szavazta meg a kabinetet, akik korábban Adrian Veștea táborához tartoztak.

A parlamenti voksolás eredménye egyben Nicușor Dan államfő számára is súlyos politikai vereség, hiszen az általa kijelölt miniszterelnök-jelölt nem tudta megszerezni a szükséges támogatást. A következő lépés várhatóan újabb államfői konzultációk összehívása lesz, amelyek során ismét megpróbálnak parlamenti többséget találni egy új kormány mögé.

Grindeanu már a következő kormányalakítás lehetőségéről beszél

A parlamentben még zajlott a szavazás a Veștea-kormányról, de Sorin Grindeanu PSD-elnök már nem várta meg a végét, hanem kiment a teremből, és kint a sajtónak a lehetséges következő forgatókönyvekről beszélt. A politikus távozóban gratulált Adrian Veșteának, amiért vállalta a kormányalakítási kísérletet, és felelős politikusnak nevezte, aki szerinte stabil kormányt szeretett volna az országnak.

Grindeanu kritizálta azokat, akik nem vettek részt a szavazáson. Neveket nem említett, de nyilvánvalóan a PNL-re, az RMDSZ-re és az AUR-ra utalt, amikor arról beszélt, hogy egyesek pozícióikból „erkölcsi magaslatokról” bírálják a folyamatot, miközben távol maradnak a döntéstől.

A PSD elnöke azt is világossá tette, hogy amennyiben a Veștea-kormány nem kapja meg a parlament bizalmát, pártja nem fog támogatni egy kisebbségi PNL–USR–RMDSZ-kormányt. Hozzátette: ha az esetleges újabb államfői konzultációk után a PSD kap lehetőséget kormányalakításra, akkor a párt kész lesz vállalni a felelősséget és saját megoldással a parlament elé állni.