Rövid beszéd a parlamentben a szavazás előtt.

A rossz banálissá válása mindig egy kis lépéssel kezdődik. Egy megmagyarázható lépéssel. Egy lépéssel, amely semmibe veszi az értékeket és az elveket. Azokat az elveket, amelyek nélkül nem lehet bizalomra épülő társadalmat teremteni.
Ezekben a napokban a hatalomért folyó rendkívül összetett politikai küzdelemnek vagyunk tanúi. Nem az emberekért, nem a közösségekért, hanem a hatalomért.
Ma, a parlament kupolája alatt egyetlen győztes lesz, ha megszavazzák a Veștea-kormányt. George Simion.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség nem vesz részt a szavazáson. Képviselőink és szenátoraink a szavazáskor elhagyják a termet.

A szerkesztő megjegyzése

És lőn!
Hatalmas siker az Európa-párti koalíciónak. Hogy tartós-e, meglátjuk.
Kisebbségi kormány lesz, az szinte biztos. (Az egyik alternatíva, a nemzeti egységkormány ugyanolyan valószínűtlen, mint a másik, a „szakértői” kabinet.)
Két formula körvonalazódik kisebbségi kormányra. Az egyik a PNL-USR-RMDSZ, a másik a Grindeanu vezette PSD-kormány. Több mint valószínű, hogy szegény Nicusor Dan Grindeanut bízza meg kormányalakítással. Ha az első formula tagjai nem szavazzák meg, akkor az AUR a királycsináló, mert átviheti a parlamenten… ÁMDE az AUR-nak ebben az esetben talán még jobban megfelelne, ha ő (sem) támogatná, mert ha Grindeanu (programja és kormánya) is a Veştea sorsára jut, akkor előállhat az a helyzet, hogy az államelnöknek általános (parlamenti) választásokat kell kiírnia. Ami gyakorlatilag csak, vagy legalábbis főleg neki, mármint az AUR-nak kedvezne.
Mindezeket a lehetőségeket mérlegelve, és tekintve, hogy a parlamenti képviselők a haza sorsánál előbbre valónak tartják a saját sorsukat, a két kisebbségikormány-formula valamelyikének a megválasztására számíthatunk, a másikának a támogatásával.
Aztán lesz, ami lesz. Kicsit korai lenne, de még egy államfő-választás sem kizárt ebben a forró esztendőben.