
2026. június 22-én. (MTI/Bodnár Boglárka)
MTI
Elindult a társadalmi egyeztetés a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal felállításáról, miután hétfő este a kormány közzétette az erről szóló törvényjavaslatát.
A tájékoztató szerint az új intézmény legfőbb célja a közvagyonnal való törvényes, átlátható és felelős gazdálkodás védelme, a közpénzügyi korrupció, a közvagyonvesztés, a vagyonmentés és a jogellenes vagyongyarapodás feltárása, valamint a szükséges eljárási intézkedések biztosítása. „Az elmúlt két évtizedben még konzervatív becslések szerint is 60 ezer milliárd forint vándorolt jogtalanul magánzsebekbe különböző állami forrásokból” – olvasható a kormány honlapján. Úgy fogalmaztak: ez a „felfoghatatlanul sok pénz” hiányzik a vasúti rendszerekből, a kórházakból, az iskolákból, valamint a magyar emberek széles tömegeinek fizetéséből.
A javaslatról szóló összegzésben azt írták: a demokratikus újjáépítés során szükséges feltárni a korábbi vagyonvesztések és a közvagyont érintő visszaélések teljes rendszerét, hogy az újonnan létrejövő demokratikus jogállam megalapozott védelmet tudjon nyújtani a közvagyont érintő veszélyekkel szemben.
Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az országgyűlésben jelentette be a Tisztítótűz művelet elindítását, amelynek egyik legfontosabb eleme a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal létrehozása. A javaslat megtekinthető a https://egyeztetes.kormany.hu/egyeztetes/nemzeti-vagyonvisszaszerzesi-es-vedelmi-hivatal-felallitasarol oldalon, ahol a törvénytervezet mellett a részletes indoklás, a hatásvizsgálat dokumentuma és vezetői összefoglaló is olvasható.
A tervezettel kapcsolatos véleményeket a tarsadalmiegyeztetes [at] im [dot] gov [dot] hu emailcímre várják június 30-áig. A társadalmi egyeztetés mérlegelése és az egyeztetést lezáró összefoglaló július 5-ig készül el a kormany.hu oldalon olvasható tájékoztatás szerint.