Meghallgattam Magyar Péter interjúját, amit a telexnek adott. Öt gondolatához szeretnék megjegyzést fűzni.
1 Kezdem a legpozitívabbal: elhangzott, hogy az alkotmányozás legalább egy évig fog tartani – jobb volna ugyan azt hallani, hogy LEGFELJEBB mennyi ideig; de az egy év még legalábbként is nagyon messze van a korábban elhangzott öt-nyolc tíztől – ezeket a határidőket akkor talán elfelejthetjük, ugye?
2 Volt egy szerintem vicces gondolat is: ne zárjuk ki, hogy az ellenzék fog olyan köztársasági elnököt jelölni, aki megtestesíti a nemzet egységét. Erről csak egészen röviden: de, szerintem zárjuk ki…
3 Ez ugyan nem tartozik szorosan az interjúhoz, de Magyar ebben is említette, hogy olyan javaslat is volt a kormányzati portálra beérkezők között, hogy azoktól az államelnököktől, akik nem töltötték ki a hivatali idejüket vonják meg az élethosszig tartó juttatásokat. Talán már elfelejtette, hogy ezt ő maga már felvetette egy évvel ezelőtti posztjában. Én azért jegyeztem meg, mert csodálkoztam, hogy éppen Novák Katalinnal kapcsolatban említette ezt meg; holott korábban Novákot roppant tehetségesnek, jó köztársasági elnöknek mondta, aki sokat tett a hazáért – és sajnálkozását fejezte ki, amiatt, hogy egy ígéretes politikai pályafutás tört ketté. Volt egyébként még más, önmagának ellentmondó állítás is az interjúban; de hát az ilyesmi elő szokott fordulni…
4 Miközben Magyar Ukrajna eu-s csatlakozásának feltételül szabta az ukrajnai magyar kisebbség jogainak rendezését – Szlovákia csatlakozásának a V4-hez nem szabta feltételül a szlovákiai magyar kisebbség jogainak rendezését. (Hol van már a kampányígéret, miszerint kiutasítják a szlovák nagykövetet, ha ez nem történik meg…) Most Gödöllőn csak a cseh miniszterelnökkel beszélt bilaterálisan: Fico most nem bilaterálisan volt itt; de Magyar reméli, hogy erre is hamarosan sor kerül, és rendezik is ezt az ügyet – kíváncsian várom.
5 Amit végképp nem tartok elfogadhatónak: Magyar megint azt állította, hogy az EU Magyarországgal szemben negatív diszkriminációt alkalmaz. Merthogy más ország is azt csinálja, amit Magyarország – és nekik mégsem kell fizetniük. Mondott már ilyet a politikai pályafutása elején is, ezzel védve Orbánt, hogy azért kellett a Kelet felé nyitnia, mert az EU diszkriminálta őt, illetve Magyarországot. Ez akkor sem volt igaz – és most sem az.
Azt is mondta Magyar, hogy olyan megoldást kell találni, amivel kívül tudjuk tartani az illegális migránsokat, de büntetést sem kell fizetni. Hangsúlyozom, sokadszor: Magyarországra az Európai Bíróság NEM azért rótt ki bírságot, mert nem engedett be illegális migránsokat!
Az ilyen hazug állítások és sugalmazások csak arra jók, hogy hergeljenek az Unió ellen — és arra, hogy gyengítsék az EU bizalmát Magyarország iránt
A szerző Facebook-bejegyzése 2026. június 26-án.