„Na, innen szedje le a Tisza! Mi büszkék vagyunk a Nemzeti Hitvallás minden sorára! Isten, áldd meg a magyart!” –, ezt írta Orbán Viktor ahhoz a videóhoz, amelyet két héttel ezelőtt töltöttek fel a volt miniszterelnök Facebook-oldalára. Orbán nem puszta kézzel esett neki a feladatnak, szöget, mérőszalagot és kalapácsot is vitt magával, miközben kifüggesztette a dokumentumot a Fidesz-iroda falára.

A bátor utcai harcos azt követően vedlett át gerillának álcázott kétkezi munkássá, hogy a Tisza-kormány úgy döntött: a középületekben eddig kötelezően kifüggesztett Nemzeti Hitvallást már nem kötelező a közhivatalok falára feltenni, sőt, „gondoskodni kell annak levételéről”.

A Fidesz örök és megbonthatatlan vezetője nem maradt támogatók nélkül. S bár sokan azt gondolhatták, hogy a Fidesz számára katasztrófálisan végződőtt április 12-i választás után a már kezdetektől életképtelennek lászó Digitális Polgári Körök jobblétre szenderültek, mostanában ismét hallatnak magukról. Egyelőre csak szerényen és visszafogottan léteznek, mégpedig oly módon, hogy a weben van egy boltjuk, ahol bárki megrendelheti a Nemzeti Hitvallás bekeretezett, Orbán Viktor saját kezű aláírásával ellátott másolatát.

Olcsóért adják a Nemzeti Hitvallás másolatát: a nem mindennapi művészeti tárgy A2-es méretű megjelenési formája (59×42 cm) 4800 forintba kerül, de gondoltak azokra is, akiknek kicsi a lakásuk, vagy nem szeretnek Orbán Viktor aláírásával hivalkodni – ők ennél kisebb méretben is megvásárolhatják. Ez utóbbi árát nem közölték a Digitális Polgári Körök, feltehetőleg a kicsi ugyanannyit kóstál, mint a nagy, mindössze annyit tettek közzé, hogy a portéka „a magyar történelem, kultúra és nemzeti összetartozás jelképe, amely méltó dísze lehet otthonának vagy közösségi terének. Kiváló minőségű kivitelben, azok számára, akik fontosnak tartják Magyarország értékeinek és vívmányainak megőrzését.”

Amnnak idején, a Fülkeforradalom dicsőséges győzelmének kezdetén, amikor szorgos népünk a korabeli fideszes megfogalmazás szerint „oxigénpalack nélkül jutott fel a csúcsra,” sokan értetlenkedve fogadták a kormánynak azt a rendeletét, mely szerint az államigazgatási szervek épületeiben ki kell függeszteni a nemzeti együttműködésről szóló politikai nyilatkozatot.

Pedig, tudhatták volna, hogy nem azért kellett kifüggeszteni, mintha a kormánynak nem lett volna ennél jobb dolga. A nemzeti együttműködés azonban, könnyen belátható, minden másnál előrébb való, nyilván ezért döntöttek úgy az akkori vezetők, hogy minden közhivatalban ki kell függeszteni az erről szóló nyilatkozatot. Nem leharcolt sajtpapírra persze, kockás irkából kitépett cetlire, hanem, megadva a módját: színes formátumban, minőségi nyomtatásban, álló alakú, 50×70 centiméteres méretben. Jól látható hely kellett a nyilatkozatnak, hogy a hivatalba betérőnek ne kelljen sokáig keresgélnie. Mert gondoljunk csak bele a következő szörnyűségbe: bemegy az ember a hivatalba, valami ügyet akar elintézni, és mindenféle eligazító táblák fogadják, ahelyett, hogy azonnal a nemzeti együttműködés nyilatkozatát venné észre.

Az Orbán-kormány ihletett pillanatainak egyikében megalkotott nyilatkozat egyébként így kezdődött: Legyen béke, szabadság és egyetértés. Más kérdés, hogy a kívánságok nem teljesültek: béke helyett háborúskodás lett, szabadság helyett diktatúra, egyetértés helyett pedig széthúzás. És persze lopás – éjjel, nappal, minden hullámhosszon.

A szerző Facebook-bejegyzése 2026. június 26-án.