Jó ideje előfizetője vagyok az Arcanumnak. Nélkülözhetetlen forrás A Hét régi anyagainak felkutatásában. Gyakorlatilag nélküle nem működhetne az Új Hét. Lapunknak kezdettől fogva célja volt az Arcanum bemutatása, ehhez elengedhetetlen egy beszélgetés a fő működtetőivel: megbeszélve az interjú is!

Az Arcanum egy csoda. Mint elképzelés, terv, koncepció, rendeltetés – de legfőképpen mint megvalósítás. Most itt mindezeket publicisztikában kellene megírnom, úgy is fogtam neki, de bevezetőként, hogy az olvasó fogalmat alkosson a vállalkozás méreteiről, a legjobb egyszerűen kimásolnom néhány tájékoztató adatot, tudnivalót.

Kulcsszó, becenév: ADT – Arcanum Digitális Tudománytár.
31.190.836 oldal – folyamatosan bővülő tartalom. „Adatbázisunkban tudományos- és szakfolyóiratok, heti- és napilapok, valamint lexikonok és tematikus könyvgyűjtemények legjava áll rendelkezésre”.
Teljes szövegű keresés: „A dokumentumok minden szava, kifejezése, személy- és helységnevei könnyen, gyorsan kereshetők, így Önnek már csak a források értékelését és a következtetések levonását kell elvégeznie.”

A Teljes címlista főbb csoportjai: Hírlapok, Sport, hobbi, Kulturális, Képes magazin, Művészet, Politika – Továbbiak (jó sok további gyűjtemény: Biológia, Első világháború, Emigráns magyar lapok, Építészet, Filozófia, Fizika, Földrajz, Hivatalos közlönyök, Humor, Hungarológia, Ifjúsági, Irodalom, Jogtudomány, Kémia, Könyvészet, Közgazdaság, Lexikonok, Matematika, Mezőgazdaság, Műszaki tudományok, Művészeti katalógusok, Néprajz, Névtár, Nyelvészet, Oktatás, Orvostudomány, Pszichológia, Statisztika, Szépirodalom, Társadalomtudomány, Természettudomány, Történelem, Tudomány általában, Vallás – teológia. (Néhányat átugrottam…)

Bizonyára több olvasónkat érdekli a technikai folyamat; egyáltalán nem reklámcélokból, hiszen az Arcanumot sokkal többen keresik fel, mint szerény újszülött lapunkat: az Új Hét tudomány-rovatában olvashatják az Arcanum leírását arról, hogyan működik a „nagy varázsló”.

Vissza: Arcanum és A Hét, Arcanum és Új Hét… A bukaresti (régi) Hét teljes kollekciója megvan nekem (együtt a TETT tudományos mellékletével együtt), kalandos volt, ahogy rátettem a kezem, ahogyan Bukarestből marosvásárhelyi lakásomba jutottak az 1970-2003 közötti bekötött évfolyamok. Tudvalevő, hogy különösen az újságlap esetében nem egyszer gondot okozott a szkennelésnél – a világ legjobb, legmodernebb eszközeivel is! – a rossz minőségű, sárga, foltos, gyakran repedezett-töredezett papír. A papír minősége ötven évvel ezelőtt is gondja volt A Hétnek, végigkísért utunkon, viszont éppen ezért (is) kincs az Arcanum: mert különben semmi sem lenne menthető a kutatók és az olvasók számára fontos, forrás értékű kiadványokból. Így, az elején nehezebben, utána majd, az első néhány év után egyre könnyebben elmenthetők az oldalai, kitisztíthatók a szövegei, közzétehetők az ötven évvel ezelőtti cikkei.

Az Arcanum nélkül olvasóink nem olvashatnák, olvashatták volna Bretter György, Láng Gusztáv, Méliusz József, Bajor Andor, Szász János, a főszerkesztő és a többi bel- és külmunkatárs fél évszázada megjelent cikkeit, amelyek gondolati tisztaságukkal, mondanivalójukkal, stílusukkal ma is lenyűgöznek. Könnyen meglehet, hogy ezek az írások, szövegek sehol máshol nem olvashatók, nem kerültek be gyűjteményekbe, vagy ha bekerültek is, honnan vegye elő őket az ember? És, igen, az Arcanum (kiváló blogja) még A Hét ötven évvel ezelőtti indulásáról is megemlékezett!

Nehéz felbecsülni az ADT hozzájárulását kutatásokhoz, doktorátusokhoz, internetes felületek ellátásához hiteles tartalommal – egyszerűbben összefoglalva: a magyar kultúrához.

Ez akár hatásos zárszó lehetne, ha nem jutna eszembe, hogy tulajdonképpen miért is fogtam neki ennek a jegyzetnek, jelzésnek. Azért, mert Biszak Bogátától, aki az ADT ügyfélszolgálatát vezeti, egy órával ezelőtt szívmelengető mail-üzenetet kaptam: „623 790 oldallal bővült ADT szolgáltatásunk; Jelenleg 31 190 836 oldal érhető el… – és az új tartalmak között vannak marosvásárhelyi lapok is: Népújság, Székelység, Vörös Zászló… „A legfontosabb marosvásárhelyi lapok a Maros Megyei Könyvtárnak köszönhetően érhetőek el. Köszönjük, hogy ebben a nehéz helyzetben is segítették munkánkat!”

Idézet zárva. Kezdődhet az olvasás, a böngészés, keresés, a kutatás. Az emlékezés.