Az 1931–1940 között Temesvárt megjelenő 6 órai újság megsárgult lapjait böngészve, az 1931. november 25-i szám első oldalán egy Gaál Gáborért című rövid írásra találtam. Mindössze néhány sor, így hangzik:

„Tegnap telefonértesítés érkezett Kolozsvárról, hogy az ottani politikai rendőrség letartóztatta Gaál Gábor írót, a »Korunk« c. tudományos havi folyóirat kiváló szerkesztőjét. Ez a hír annál nagyobb megdöbbenést keltett, mert a Kolozsvárról kapott információk szerint a Gaál Gábor ellen emelt ama vád, hogy kommunista üzelmekben vett részt – enyhén szólva –, tévedésen alapszik.
Anélkül, hogy a vád részleteivel foglalkoznánk, kötelességünknek tartjuk tiltakozni az ellen, hogy egy kiváló írót, akinek nemcsak joga, de kötelessége is tudományosan foglalkozni a társadalmi jelenségekkel – úgy kezeljenek a hatóságok, mint egy gonosztevőt.
Ezért a »6 órai újság« hasábjain szólítjuk fel Románia összes íróit, újságíróit, művészeit és gondolkodóit, hogy egységesen tiltakozzanak a kormánynál a szabad gondolkodásnak és tudományos kutatásnak ilyen brutális megsértése ellen. Ha ez az intézkedés – mely, hangsúlyozzuk, csak tévedésen alapulhat – megtorlatlan marad, akkor ez a precedens igen alkalmas arra, hogy mindenkit kiábrándítson az oly büszkén hirdetett demokráciából.”

A cikk megjelenésének körülményeivel kapcsolatosan Franyó Zoltán elmondotta, hogy amikor a telefonértesítést a 6 órai újság kolozsvári fiókszerkesztőségétől megkapta, mélységesen felháborította Gaál Gábor letartóztatásának híre, de úgy vélte, hogy a Korunk szerkesztőjének sikerül tisztáznia magát.

Mivel azonban másnap délelőtt csak a letartóztatás tényét erősítették meg, megírta a rövid, éles hangú tiltakozást, s azt a lap gyakorlatától meglehetősen szokatlan módon, az első oldalra tördeltette be; mint sajtóhibák bizonyítják, a szöveget – nyilván az idő rövidsége miatt – nem is korrigálták.

Gaál Gábort – mint arról Tóth Sándor is említést tesz monográfiájában – valószínűleg egy kommunista tevékenység gyanújával őrizetbe vett dévai Korunk-előfizetőnél talált levelezőlapja miatt tartóztatták le. A házkutatás után Dévára kísérték, majd néhány nap múlva szabadon bocsátották.

A 6 órai újság és a Korunk szerkesztőjének ilyen természetű kapcsolata ezzel nem ért véget. Hat évvel később, az 1937 végén megalakult Goga–Cuza-kormány első intézkedései közé tartozott, hogy (1938 elején) több baloldali vagy baloldali gyanús kiadvány megjelenését felfüggesztette – köztük volt a Korunk is. Gaál Gábor mindent elkövetett a folyóirat megmentéséért, a többi között megkérte Franyó Zoltánt is – aki személyesen ismerte Gogát –, hogy próbáljon közbenjárni.

A 6 órai újság szerkesztője nyomban le is utazott a fővárosba és kihallgatást kért Gogától. „Hangsúlyoztam Goga előtt – emlékezik –, hogy a Korunk tudományos folyóirat, amelynek természetszerűen foglalkoznia kell társadalmi jelenségekkel, s hogy igen rossz vért szülne, ha a kormány betiltaná a folyóiratot.” Franyó érvelése hathatott, a Korunk – legalábbis egyelőre – lekerült a betiltandó kiadványok listájáról. Gaál Gábor levélben köszönte meg a közbenjárást. A levél Franyó Zoltán másolatában maradt meg. Szövege a következő:

„Kedves Zoltán!
Méliusz Jóska éppen most közölte velem az örvendetes hírt, hogy intervenciód Goga miniszter úrnál eredménnyel járt és így a Korunk beszüntetésének veszedelme elszállt fejünk felől. Vajon ez végleges döntés?
Mindenesetre nagyon köszönöm segítségedet, amelynek sikerében már kezdettől fogva hinni mertem.
Szervusz! A régi szeretettel köszöntelek
Gaál Gábor.”

Megjelent A Hét V. évfolyama 10. számában, 1974. március 8-án.