Na, gyermekeim, a mai parlamenti vita után egy dolog biztos:
Magyar Péter beszéde nemcsak a Fideszt találta el, hanem az egész politikai osztályt.
A miniszterelnök ugyanis nem egyszerűen új törvényeket jelentett be. A NER-t a magyar Cosa Nostrának nevezte, meghirdette a Tisztítótűz műveletet, bejelentette a Vagyonvisszaszerzési Hivatal létrehozását, és közölte: kezdeményezik Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatásának megszüntetését.
Erre érkeztek a válaszok.
Elsőként Toroczkai László szólalt fel.
A Mi Hazánk elnöke érdekes pozíciót vett fel. Egyetlen szóval sem védte meg a Fideszt, sőt kijelentette, hogy a korrupció felszámolását támogatja, és szerinte mindenkinek el kell számolnia a vagyonával.
Ugyanakkor figyelmeztette Magyart, hogy amíg nincs konkrét törvényjavaslat a Vagyonvisszaszerzési Hivatalról, addig a parlamenti beszéd inkább hasonlít egy Netflix-sorozat előzetesére, mint kormányzati programra.
Toroczkai legfontosabb kritikája azonban az volt, hogy szerinte nem lehet a Fidesz által kinevezett embereket lecserélni úgy, hogy aztán a helyükre a Tisza saját emberei kerüljenek. Vagyis támogatja az elszámoltatást, de attól tart, hogy rendszerváltás helyett csak személycsere történik.
Aztán következett Rétvári Bence.
A KDNP frakcióvezetője gyakorlatilag teljes felszólalását arra építette fel, hogy visszautasítsa a maffiahasonlatot.
Többször hangsúlyozta, hogy ő és képviselőtársai hazaszeretetből vállalták a közéletet, és kikérte magának, hogy maffiának nevezzék őket.
Azt is állította, hogy Magyar Péter nem nevezett meg egyetlen olyan konkrét jogszabályt sem, amelyet Sulyok Tamás vagy Polt Péter megsértett volna, ezért szerinte kizárólag politikai okokból akarják őket eltávolítani. Rétvári szerint a valódi probléma az, hogy ezeket a tisztségviselőket nem Magyar Péter nevezte ki, és ezt a miniszterelnök nem tudja elfogadni.
Bözsi néni szerint azonban volt egy érdekes hiányérzet. Miközben hosszú percekig hallhattuk, hogy mennyire sértő a „maffia” kifejezés, arról nem sok szó esett, hogy miért merül fel egyáltalán a vagyonvisszaszerzés kérdése, hogyan jöttek létre a NER milliárdosai, vagy miért akar az új kormány külön hivatalt létrehozni a közvagyon útjának feltérképezésére.
Végül jött Gulyás Gergely.
És itt már nem sértődés volt, hanem nyílt politikai támadás. A Fidesz frakcióvezetője szerint ez volt Magyar Péter eddigi legrosszabb parlamenti beszéde.
Kijelentette, hogy a miniszterelnök nem maffia ellen harcol, hanem diktatúrát épít. Szerinte a kollektív bűnösség logikája a 20. század legsötétebb időszakait idézi, és elfogadhatatlan, hogy egy négyszer kétharmaddal megválasztott kormányt az olasz maffiához hasonlítsanak. Majd elhangzott talán a nap legérdekesebb mondata:
„Az Orbán-kormány időszaka Magyarország elmúlt száz évének legsikeresebb időszaka volt.”
Bözsi néni szerint erre sokan felkaphatták a fejüket.
Mert ha ez valóban a legsikeresebb időszak volt, akkor nehéz megmagyarázni a rekord inflációt, a befagyasztott uniós forrásokat, a napi egymillió eurós bírságot, az összeomló állami szolgáltatásokat vagy azt, hogy a választók április 12-én miért döntöttek úgy, hogy véget vetnek ennek a korszaknak.
A mai vita végére így három különböző álláspont rajzolódott ki.
Toroczkai szerint legyen elszámoltatás, de ne jöjjön helyette új pártállam. Rétvári szerint a legnagyobb probléma az, hogy a Fideszt maffiának nevezték. Gulyás szerint pedig az elmúlt tizenhat év volt Magyarország legsikeresebb korszaka.
Bözsi néni szerint pedig a vita legérdekesebb része az volt, hogy a volt kormánypárti felszólalók szinte végig arról beszéltek, hogyan nevezték őket. Arról viszont jóval kevesebbet, hogy miért hangzott el egyáltalán az a bizonyos maffiahasonlat.

A szerkesztő megjegyzése

Utána, a sajtóértekezleten Magyar Péter kérdésre válaszolva (hogy tehát nem túl merész-e a hasonlat, hiszen az olasz maffiózók embereket öltek) kihangsúlyozta, hogy a Cosa Nostra tagjai „magánban” loptak és gazdagodtak meg, a NER-maffia pedig a lakosságot károsította meg, a magayar emberek pénzét lopta, intézkedéseivel életeket tett tönkre, rengeteg ember életét – végül fenntartotta a véleményét.
Egyáltalán nem mellékesen: a többi válasza is, de ez az utolsó különösen retorikai remeklés volt!

A szerző Facebook-bejegyzése 2026. június 22-én.