(A név nem rossz, megpróbálom levédetni házi körtepálinkánkhoz mondjuk felütve Karolina Reaperrel.)

A TÁVLATI CÉL ALIGHANEM A TELJES ELITCSERE
Magyarék ténylegesen le akarják cserélni a rendszerváltozás óta eltelt harmincvalahány évet, annak személyeit, intézményeit és – tetszik, nem tetszik – sajtóját is. Sulyok és a „bábok” (hopp, ez zenekarnévnek sem rossz!) eltávolítása inkább amolyan szimbolikus ügy, amivel elterelik a figyelmet a lényegről, ami alighanem a képviselői mandátumok maximálása, a polgármesteri fizuk lefelezése. Az előbbivel az óbaloldalnak megbélyegzett régi ellenzékiek is kiszoríthatóak, a polgifizuk csökkentésével elő lehet készíteni a terepet az önkormányzatok fidesztelenítésére. A cél nyilvánvalóan a közéletből kiszorítani mindent és mindenkit, akinek köze volt a félmúlthoz és különösen az orosz-liezonnal súlyosbított eltelt tizenhathoz. Kivétel a Gyevi bíró, azaz akik be tudnak, tudtak sorolni a Tiszához.

KIÁLTÓ AZ EU HALLGATAGSÁGA
Más esetben nemzetközi szervezetek, de talán EU testületek is megcirmognák, hogy tessenek szépen a jogállami izéket betartani Sulyok úr és társai kirúgásához, meg jaj, micsoda dolog ez a személyre szabott jogalkotás már megint. Most az Amnesty Internationalon kívül nem láttam egyetlen nemzetközi testületet sem, amely kifogásolná ezt. Ahogy korábban az EU tíz évig csak tessék-lássék, szőrmentén piszkálta a „stabilokráciák” néven tisztelt autoriter(ebb) államokat – Magyarország, Lengyelország – most úgy fest, mintha odakint beálátták volna, hogy ez nem működött, a „stabilokráciákról” sorra kiderült, hogy azok nagyon is ingatagok szóval most áldásukat adták a nagytakarításra.

ALIGHANEM A SZÍNFALAK MÖGÖTT OROSZTALANÍTÁS ZAJLIK
Senkinek se legyen nagy illúziója, az eltelt tizenhatban a legváltozatosabb helyekre juthattak be a keleti nyitás jegyében a kinti autokráciák. A NER-sajtó kinyuvasztása mögött alighanem az a jó szándék is van, hogy ezeknek a szolgálatoknak az itteni infrastruktúráját megszüntessék. (Sajnos ennek a folyamatnak az ártatlan járókelő áldozata saját lapom is, de megjegyzem a nagy átalakításban minden és mindenki problémás lehet egy ponton, aki 2026 április előtt is üzemelt.) [Érdekes megértő megjegyzés, egyéb szempontok nincsenek, csak a hatalmiak? – a szerk. megj.]

FELKÉSZÜLNEK: NER-CÉGEK
A Tisza eddig nyomulása eléggé egy koreográfiát követ. Előbb Magyar kijelölte a célt azzal, hogy látványosan nekiment Sulyoknak. Utána lecserélték a teljes titkosszolgálati-biztonsági vezetést. (TEK, szolgálatok, hadsereg stb.) Utána láthatóan jön a „tisztítótűz”, egyszerre jön a közéleti elitváltás, közben a Ruff-féle brigád (NVVH) nyomozati jogköröket is kap. Várhatóan ezt követően kezdi el a Magyar-hatalom kibogozni a NER-cégek szálait. Nem lennék meglepve, ha végül valami korrupcióellenes ügyészség is létrejönne.

MÁR ORBÁN SEM NEM BESZÉL A FIDESZRŐL
Magyarék radikalizmusa egyszerre kényszer és praktikum. Kényszer, mivel megígérték az elszámoltatást, és a jónép nekik nem fogja úgy elnézni, ahogy Orbánnak elnézték a sajátjai, hogy Gyurcsány vígan élt a NER-ben mindvégig. Ugyanakkor a költségvetés helyzete nem túl jó, jövőre meg éppen rosszabb is lehet, ergo várhatóan Magyar is előveszi az örök receptet, hogy a népi elégedetlenséget kicsatornázza valahova. Ez lesz a közlóvét elbugázott Fidesz. A párt alighanem ugyanolyan szitokszó lesz, mint régen a liberális volt. Érdemes megnézni Orbánt, az már előre menekült: mindenütt „patriótákat” emlegeti. A Fidesz szót gyakorlatilag nem ejtette ki a száján jó ideje.

A szerző Facebook-bejegyzése 2026. június 24-én.