A hirado.hu szerkesztőségi cikkben számol be arról, hogyan készül a választási káoszra a közösségi média, számolva azzal, hogy nemcsak napokig, hanem akár hetekig is elhúzódhat a bizonytalanság, és ebben az időszakban a szokásosnál is több ál- és rémhír, összeesküvés-elmélet és akár lázadásra is felbujtó tartalom jelenhet meg a közösségi médiában.
A portál ismerteti a BBC összeállítását arról, hogy milyen eszközökkel igyekeznek a közösségi médiaplatformok elejét venni a totális káosznak. A végső megoldás persze a platformok lekapcsolása lenne, de minden techcég abban bízik, hogy erre végül nem kell sort keríteni. Tekintsük tehát sorra a platformok „ígéreteit”.
Twitter
A Twitter nem engedi majd, hogy a választás napja után, mielőtt még megszületne a választás végeredménye, bármely jelölt olyan tartalmat tegyen közzé, amelyben magát győztesként jelenti be. A Twitter azt sem teszi lehetővé, hogy olyan tartalmat posztoljanak vagy osszanak meg, amelyek a választás folyamatába való beavatkozásra buzdítanak. A mikroblog törekszik arra, hogy minél pontosabb és naprakészebb információkat jelenítsen meg a választás aktuális állásával kapcsolatban, és megjelölje azokat, amelyek ezektől eltérnek. Ugyanakkor a Twitter nem zárja ki, hogy további intézkedéseket is hoz majd, ezzel teret hagyva magának arra, hogy a konkrét helyzet ismeretében módosítson a gyakorlatán.
Facebook
Nem teljesen világos, mit fog tenni a Facebook annak érdekében, hogy ne erősítse fel a káoszt ebben az időszakban. Nick Clegg korábbi brit miniszterelnök-helyettes, jelenleg a Facebook egyik alelnöke korábban azt mondta egy interjúban: extrém helyzetekre lesz a kezükben néhány vészhelyzeti lehetőség. Hogy mik ezek, arról a Facebook már nem beszélt. Ez lehet akár a hírfolyam algoritmusának megváltoztatása is annak érdekében, hogy megakadályozzák az erőszakot és álhíreket propagáló posztok terjedését, de akár a moderálási ingerküszöb csökkentését is jelentheti. A Facebook már most is megjelöli a szavazással kapcsolatban megjelenő téves információkat, de a Reutersszel társulva a választás éjszakáján és az azt követő napokban élő eredményeket tesz majd közzé a felületén.
Google és YouTube
A Google az AP hírügynökséggel együttműködve közöl majd választási eredményeket, így ha a választást követően valaki arra keresne a Google felületén, hogy „ki nyerte a választást?”, akkor egyenesen az AP folyamatosan frissített eredményoldalára lesz irányítva. A Google ezeken túl leállítja a 2020-as választásra, a jelöltekre és az eredményre vonatkozó hirdetéseket november harmadika után. A YouTube közlése szerint nem engedi majd, hogy félrevezető vagy egyenesen a választás folyamatába való beavatkozásra buzdító tartalmak jelenjenek meg. A videómegosztó eltávolít a felületéről minden olyan tartalmat, amely tévesen azt állítja, hogy a levélszavazatokkal manipulálják a választás eredményét, ezenkívül minden, már korábban is létező szabályukat erőteljesebben érvényesítik majd az erőszakot népszerűsítő tartalmakkal szemben.
TikTok
A legfiatalabb korosztályban népszerű alkalmazás, a kínai tulajdonú TikTok állítása szerint független tényellenőrzőkkel dolgoznak a választási időszakban, akik tanácsai alapján eltávolítanak a 2020-as elnökválasztással kapcsolatos minden téves információt. Azt is hozzáteszik, hogy az alkalmazáson belül lehetővé teszik, hogy maguk a felhasználók jelentsék számukra a téves választási információkat.