Érdeklődéssel olvastam az Új Hétben a Horváth Andorral folytatott beszélgetést – s eszembe jutott a magam cenzurált újságírói múltjának egyik epizódja.

1973. június 6-án ügyeletes hírszerkesztő voltam a Rádióban – akkor már ’külföldi’ adásokat is ’lehallgattunk’, részben saját híreinket ellenőrzendő, részben azokat ’színesítendő’. A föllelt érdekességekre aztán fölhívtuk az ’illetékes’ (cenzori jogkörrel is rendelkező) főnökünk figyelmét, aki eldöntötte: bekerülhet-e a budapesti rádió híradásába a vonatkozó információ. Ekkor zuhant le a deltaszárnyú Tupoljev a párizsi Le Bourget repülőtéren, bemutató közben.
A Horváth-interjúban találtam ezt a részletet: „Lefordítottam a Nouvel Observateur című francia hetilap egyik riportját egy amerikai atom-tengeralattjáróról. A szerző a szöveg végén megjegyezte: a szovjet hadseregnek is van hasonló tengeralattjárója. Amikor cenzorunk ezt a mondatot ki akarta venni, azzal érveltem, hogy ez nem hadititok, ha egyszer világgá kürtöli egy nagy példányszámú francia hetilap, annál inkább része ez a tény a nagyhatalmak közötti katonai egyensúlynak. Az érv hatott, a mondat maradt.”
Hasonlóképpen próbáltam eljárni magam is azon a júniusi napon. A belső szabályozásunk (’öncenzúra’) vas-szabályai szerint bármilyen Szovjetunióval kapcsolatos információt csak azt követően publikálhattunk, miután azt az MTI – a TASzSz nyomán – megerősítette. A párizsi légiszerencsétlenségről viszont a szovjet hírügynökség (bevett gyakorlatának megfelelően) hallgatott. Próbáltam érvelni a főnökömnek (a turnusvezetőnek), hogy a Le Bourget-i repülő-showt a világ (a nyugati világ…) minden televíziója-rádiója-fotoriportere ’élesben’ közvetítette, így az nemigen maradhat titokban – az érvem nem hatott: a (le sem írt) mondat, az aznapi globális vezető hír hűlt helye – maradt. (Megerősítő kioktatást is kaptam a szovjet hírek kezelésének amúgy is jól ismert szabályairól. Az illetékes hivataltól kapott utasítás nem vitatható… A TASzSz csak másnap vagy harmadnap ’adta le’ az addigra már kissé megszakállasodott információt…)

A később (hamarost) forgalomból kivont TU-144-es szovjet szuperszonikus személyszállító repülőgép – nyugati ragadványneve: ’Konkordsky’ – 1983-ban Ferihegyen. (Lehet, hogy a Concorde van a képen… – farki felségjelét nem tudtam kisilabizálni, a ’kötelező’ AEROFLOT-föliratot sem látom; de a szovjet gép pontosan ilyen volt, istenuccse…)