A világban, úgy látszik, nyüzsögnek a minőség megszállottjai. Egy Dannis nevű ausztráliai úriember beperelte az emléktárgyakat árusító kereskedőket, mert: „hamis bumerángokat adnak el a turistáknak; a hatásos ősi fegyver helyett ártalmatlan játékszereket.”
Ugyanakkor a Time című New York-i folyóirat beszámol arról, hogy az amerikai tábornokok viszont a rakétafegyverek teljesítőképességével elégedetlenek, és közel másfél milliárd dollár költségvetési pótlékot kérnek új típusú fegyverek kikísérletezésére. Dannis törvényszéki beadványa és a tábornokok kérése között legalább annyi különbség van, hogy míg az utóbbiak, igényeik teljesítését illetően, napfényes optimizmussal tekintenek a jövőbe, addig Dannis máris elvesztette a perét. A bírák kimondták, hogy bármiféle bumerángot szabad árulni, üzletről van szó, nem lehet kényeskedni. A turista legfeljebb nem fegyvernek használja a bumerángot, hanem cipősámfának.
Az ilyen elhamarkodott törvényszéki döntések beláthatatlan veszélyt rejtegetnek: joggyakorlattá válnak, amelyre mentőérvként bármikor hivatkozni lehet, s ez a fegyvergyártás minőségi lezülléséhez vezethet. Mivé válik a világ, ha egy szép napon hamis automata gépfegyvert gyártanak majd, amit legfeljebb golfütőként lehet hasznosítani, s főleg hamis tábornokot, akit éppenséggel semmire sem lehet használni…
Az ilyen veszély igaz nem olyan közvetlen, mint ahogy látszik, noha a leszerelési tárgyalások – a jelentésekből ítélve – jól haladnak. Csak a fegyverkezési költségek növekednek évről évre. Amint azt a Time idézett cikke is bizonyítja. Ez a másfél milliárd dollár a többi sok milliárdhoz viszonyítva nem is olyan sok, de a mértéktelen erőfelhalmozás versenyének tragikus-groteszk voltát éppen egy ausztráliai adoma rögzítette igen szemléltetően: a busman vásárol egy új bumerángot és napról napra mind jobban érzi, hogy elveszti az eszét, mert nem meri eldobni a régit.
A bumeráng ugyanis visszaütő fegyver Nem a hamis persze, amit a turistáknak árulnak. Hanem az atombumeráng, amelyiknek a tökéletesítésére sok milliárd dollárt költenek.
Ui. A readdingi (Anglia) egyetem tudós professzorai behatóan tanulmányozzák „a bumeráng visszarepülésének törvényét”. Az ember egyik legrégibb fegyverének működési elvét nem könnyű kideríteni, de úgy látszik, érdemes. Persze nem a bumeránggyártás fellendítése a cél: a tanulmány eredményeit a helikopterek, malmok, ventillátorok és repülőgépszárnyak tökéletesítésére akarják felhasználni. A „kardból-eke” jelkép szellemében.
Megjelent A Hét V. évfolyama 14. számában, 1974. április 5-én.