Az EU Magyarország elhallgattatásával fenyegetőzik, ha blokkolja az ukrán pénzeket.

Az EU évek óta küzd a demokratikus értékek magyarországi eróziójával | Ludovic Marin/AFP via Getty Images

A vezetők fontolóra vehetik a „nukleáris opció” alkalmazását, azaz Orbán Viktor magyar miniszterelnök kirúgását az uniós szavazási folyamatból. És a dolgok biztosan nem fognak jól menni Magyarország számára, ha megpróbálja meghiúsítani az európai vezetők jövő heti találkozóját, amelyen jóváhagyják az Ukrajnának nyújtott létfontosságú 50 milliárd eurós mentőövet, miközben az ország harmadik éve háborúban áll Oroszországgal.

Az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel szemben évekig alkalmazott puha-puha megközelítés után ezúttal az európai diplomaták jelzik, hogy a „nukleáris opció” – Budapest kirúgása az uniós szavazási folyamatból – már nem elképzelhetetlen, ha veszélyezteti Ukrajna, az EU-tagjelölt ország biztonságát.

Ha az EU élne az úgynevezett 7-es cikkelyével – ez a legsúlyosabb politikai szankció egy tagországgal szemben, amely az uniós döntésekről való szavazati jog felfüggesztésével jár –, Orbán Viktor valóban jócskán a béka segge alatt lenne. Ez [a mondás] nagyjából összefoglalja, hogy hol tart a bizalom Orbán és más vezetők között” – mondta egy uniós tisztviselő, aki – a cikkben idézett más személyekhez hasonlóan – névtelenséget kapott.

Öt európai tisztviselő és diplomata szerint a blokk több  országai készen állna arra, hogy lépéseket tegyenek Budapest ellen, ami történelmi lépés lenne az összetartásra és az egyhangúságra építő vezetők számára. „Ha Orbán Viktor a februári csúcstalálkozón valóban ismét blokkolja a megállapodást [a költségvetésről és az Ukrajnának szánt 50 milliárd euróról], akkor a 7. cikkely alkalmazása Magyarország szavazati jogának megfosztására valós lehetőséggé válhat” – mondta az egyik uniós diplomata.

Az Ukrajnának nyújtandó támogatásról szóló jövő heti szavazás alapvető fontosságú mind Ukrajna, mind pedig az EU számára, amely azt üzeni Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy Ukrajna a nyugati szövetségesek egyhangú támogatását élvezi. Decemberben Orbán Viktor megakadályozta az EU ama törekvését, hogy segélyt küldjön Ukrajnának, ezzel is jelezve Putyin támogatását. Orbán Viktor akkor azt mondta, hogy csak akkor hajlandó feloldani vétóját, ha az EU feloldja a Magyarországnak a jogállamiság megsértése miatt befagyasztott segélyeket.

Az Európai Unió évek óta igyekszik kordában tartani Magyarországot a demokratikus visszalépéstől, visszatartva a támogatást, ha az ország eltávolodik a blokk liberális értékeitől. Cserébe Orbán Viktor az elmúlt években taktikai vétót emelt számos európai ügyben, hogy több pénzt csikarjon ki. „Egyértelmű, hogy az állam- és kormányfőknek elegük van Orbánból” – mondta Steven Van Hecke, a KU Leuven európai politika professzora. „Itt az ideje, hogy Orbán felismerje, hogy a 7. cikkely fenyegetése most már létezik.” A vezetőket Orbán belerángatta egy játékba, mondta egy uniós diplomata. Miért kellene aggódnunk, hogy megmentsük bárki arcát is?” – folytatta. „Kicsit határozottabban kellene fellépnünk”.

Az EU évek óta küzd a demokratikus értékek magyarországi eróziójával: a csökkenő médiaszabadsággal, az LMBTQ+ jogok elleni támadásokkal és a független igazságszolgáltatási rendszer hiányával.

Az uniós diplomaták és tisztviselők szerint Európa kockáztatja, hogy elveszíti a magyar vezetővel vívott nagyobb csatát, mivel az normalizálja saját szélsőjobbra sodródását, magával rántva néhány vezetőt és a főáramú politikai ideológia egy részét.

Orbán ideológiájának nagy része, beleértve bevándorlásellenes politikáját is, bejutott a mainstream politikába. Míg az EU vezetői egy évtizeddel ezelőtt a bevándorlóellenes retorikájának nagy részét elítélték, most ez tükröződik a blokk „történelmi” migrációs paktumában, amely jobbra tolódást jelez a szigorúbb kitoloncolási szabályokkal és az elutasított menedékkérőkkel szembeni eljárásokkal.

Ukrajnával kapcsolatban az euroszkeptikus és oroszbarát Orbán már a háború kezdetétől fogva azt mondta, hogy Kijevnek és Moszkvának közvetített megoldáson kellene dolgoznia. Ukrajna sikertelen ellentámadása miatt a közel két éve tartó egyértelmű ukrán győzelemnek semmi jele, ezért a blokkban egyre nagyobb az Ukrajna-fáradtság érzése.

Amikor 2022-ben megnyerte negyedik miniszterelnöki ciklusát, Orbán Viktor megjegyezte, hogy Magyarország „a mi közös európai jövőnk”.

„Orbán belső forradalmon dolgozik” – mondta egy másik uniós tisztviselő. Az egyik fent idézett uniós tisztviselő rámutatott, hogy Magyarország fokozta angol nyelvű kommunikációs játékát, és ezzel a konzervatív jobboldali szavazókat szólította meg a blokkban.

Orbánhoz hasonlóan más szélsőjobboldali vezetők, például a francia Marine Le Pen és a holland Wilders is elejtették az EU-ból való kilépéssel kapcsolatos beszédtémáikat. Orbánhoz hasonlóan ők is arra összpontosítanak, hogy belülről változtassák meg a tömböt.

A magyar miniszterelnök befolyása az európai politikára valószínűleg felgyorsul a júniusi európai parlamenti választások után, amikor a jobboldali és szélsőjobboldali csoportok népszerűsége várhatóan megugrik, és közelebb kerülnek a hatalom középpontjához. Az Európai Parlamentben a szélsőjobboldali és jobboldali csoportosulások a választásokon várhatóan mandátumokat (és hatalmat) szereznek.

„Magyarországnak soha nem volt alternatívája, soha nem érzett késztetést arra, hogy kilépjen az EU-ból” – mondta Varga Judit, Orbán Viktor szövetségese és képviselője, aki a Fidesz listavezetőjének ígérkezik a júniusi uniós választásokon. „És mi leszünk az utolsó tagállam, amelyik az utolsó pillért tartja, amikor az egész összeomlik”.

Nicholas Vinocur és Jakob Hanke Vela tudósítása (u7szerk.: szerkesztett gépi fordítás)

Forrás: Újnépszabadság