
Magyar Péter „minősíthetetlen” stílusával indokolta Németh Zsolt, miért nem hívják meg a kormányfőt az idei Tusványosra. A fideszes parlamenti képviselő egész pontosan azt mondta: „minősíthetetlen hangnemben sértegeti politikai ellenfeleit és partnereit, köztük a külhoni magyar vezetőket”. A tusnádfürdői rendezvény eközben szerinte „a demokrácia és párbeszéd kultúrájának rendezvénye”.
A Telex joggal mutatott rá, hogy ehhez képest Bayer Zsolt egyenesen az említett fesztiválon fogalmazott úgy 2023-ban: „Mi a szart akar egy rakat buzi a gyerekeinktől, miért üvöltik azt, a kurva anyjukat, hogy a gyerekeitekért jöttünk?”. De Bayer volt az is, aki a blogján például azt üzente a quimby-s Kiss Tibinek: „Te felülsz az álmok foltos indián lovára, és ellovagolsz hamar a kurva anyádba.” Se szeri, se száma annak, a publicista hány közszereplőt küldött el még hasonló stílusban. Magyar Péter kapcsán pedig egyenesen azon sajnálkozott két éve húsvét előtt: milyen kár, hogy nem lett öngyilkos.
De Németh Zsolt mondatai egy általánosabb problémára is rámutatnak: a választás óta tapasztalt fideszes önbecsapásra. Ennek jegyében rákosiznak és bolsevikoznak, ennek jegyében vádolják alig két hónappal a kormányváltás után máris a jogállam leépítésével, diktatórikus megoldásokkal Magyar Pétert. Az önreflexió teljes hiányát mutatja, hogy valóban komolyan hisznek abban: hamarosan kiderül, hogy Orbán és a Fidesz semmi nem volt ahhoz képest, amit Magyar Péter és a Tisza-kormány keresztülvisz.
Az ellenzékbe került fideszesek kormányoldalon is előszeretettel ismételgették: Magyar Péter az, aki soha korábban nem tapasztalt mélységekbe züllesztette a közbeszédet. Tették ezt akkor, amikor Menczer Tamás épp azzal rontott neki egy gyermekotthon előtt: a saját fia sem beszél vele. Tették akkor, amikor csúcsra járatták a poloskázást, és azt Orbán Viktor egyenesen kiterjesztette újságírókra, bírókra, civilekre – hogy aztán utóbb ezt eltagadni próbálja. Tették akkor, amikor a bukott kormányfő hétről hétre megfenyegetett egy társadalmi réteget a kiseprűzéssel, ellehetetlenítéssel. És tették akkor, amikor az igeforrássá emelt Vadhajtásokon a címadási gyakorlat úgy nézett ki, mint ez a válogatás mutatja. Persze nem most kezdődött mindez: Hadházy Ákos, Vona Gábor, Juhász Péter vagy épp Cseh Katalin is mesélhetnének arról, milyen az, amikor valakire ráfordul a NER. Nos, nem olyan, mint amikor Magyar Péter a Parlamentben – persze valóban megkérdőjelezhető stílusban – oktat más képviselőket.
A fideszesek kritikái viszont mindig is jól fognak jönni a Tiszának és Magyar Péternek. Minősíthetetlen hangnemmel vádolja Németh Zsolt? Rákosista módszerekkel Bóka János? Bármivel a világon Pócs János? A miniszterelnök köszöni szépen, kér még egy kávét. Akármivel támadhatják őt a Fidesz részéről, mind a volt kormánypártiak fejére fog visszahullani.