Az Emberi Jogok Európai Bizottsága nagyjából 10 millió forintnak megfelelő kártérítést ítélt meg annak a kőbányai tanárnőnek, aki rendőri brutalitás elszenvedője volt.


Részlet az RTL Házon kívül című műsorából

A tanárnő – „R. B.” – ügyét felkaroló Helsinki Bizottság szerint a nő pszichés betegségben szenved, de gyógyszereivel teljes életet tud élni. 

Az ügy azzal kezdődött, hogy hozzátartozói nem tudták felvenni vele a kapcsolatot, ezért mentőt hívtak rá. A nő nem akarta beengedni az ápolókat, de végül a család egyik tagjának sikerült felnyitni az ajtót. Akkor „R. B.” éppen fürdött, és meglepődött, hogy rendőrök nyitnak rá, és el akarják őt vinni.

A rendőrök az ellenállást nem tanúsító nőt megbilincselték, áttuszkolták egy másik szobába. Eközben egy reccsenés hallatszott, ekkor tört el a válla. Ezután még kb. húsz percig térdeltek a nő hátán. Utána vitték el egy kórház baleseti részlegére.- olvasható a Helsinki Bizottság közleményében.

Az eljárás során számos hiba felmerült, többek között a mentősök sztorija – a nő ki akart ugrani az ablakon – sem bizonyult valósnak. A sértett időközben  helyszínre érő barátja ugyanis videóra vett mindent.

Az RTL Házon kívül című műsorában be is mutatták a felvételeket.

A tanárnő családja a Magyar Helsinki Bizottságtól kért segítséget, de panaszukat a Legfőbb Ügyészégen elutasították, és a büntetőeljárást véglegesen lezárták.

A jogerős ügyészségi határozatot abszurd módon indokolták. Ezek szerint az intézkedő rendőröket azért nem hallgatták ki gyanúsítottként, mert „megalapozott gyanú hiányában a gyanúsítotti kihallgatásuknak törvényes alapja nem volt”. Tanúként pedig azért nem hallgatták meg őket, mert az „súlyosan sértette volna […] az önvádra kötelezés tilalmára vonatkozó garanciális alapelvet”, és hát a vallomástételt egyébként is megtagadhatták volna.

A végső döntést az Emberi Jogok Európai Bírósága hozta meg, és megállapította a magyar állam felelősségét. Indoklásuk szerint ugyanis senkit sem lehet embertelen, megalázó bánásmódnak alávetni. 

Az ítélet 25 ezer euró (mintegy tízmillió forint), amit a magyar állam fizet ki, ahogyan a per 4500 eurós költségét is.

Forrás: helsinki.hu, Propeller