Nézelődő

A „futballháború” (La guerra del fútbol), vagyis a „százórás háború”, öt napig tartó fegyveres konfliktus volt El Salvador és Honduras között (1969. július 14. és 18.). A feszültséget tükrözte az a dulakodás, ami a június 27-ei futball mérkőzés után történt (3:2-es salvadori győzelemmel), de a háború valódi oka a salvadoriak bevándorlása volt. A labdarúgás fokozta a sovinizmust, felajzotta a hazafias hisztériát mindkét országban.

A futballháború száz óráig tartott. Az áldozatok száma: több ezer halott és több mint tízezer sebesült. Körülbelül ötvenezren vesztették el az otthonukat és a földjüket. A háborút tűzszünet, majd békeszerződés zárta le. Mindkét ország gazdasága megrendült, több százezer, Hondurasban élő salvadori volt kénytelen elmenekülni.

Nicolás Maduro venezuelai elnök múlt szerdán aláírta az országával határos, guayanai ellenőrzésű, Essequibo nevű terület annektálásáról szóló törvényt. A „venezuelai nép referendumán meghozott döntés teljesülni fog, ez a törvény Venezuela védelmére is szolgál a nemzetközi színtéren” – jelentette be az államfő. Essequibo kapcsán több mint egy évszázada húzódik vita, a feszültség az utóbbi években újult ki, amikor újabb olajlelőhelyeket fedeztek fel a területen.

Mokgweetsi Masisi botswanai elnök a múlt héten azzal fenyegette meg Németországot, hogy húszezer elefántot küld az országba, ha a német Zöldek komolyan gondolják, hogy korlátozzák a vadásztrófeák importját Botswanaból. Az afrikai ország szerint ugyanis túlságosan nagy az elefántpopuláció, és ha megvalósulna a németek ötlete, akkor az az elefántok túlszaporodásához, az ország elszegényedéséhez vezetne. Masisi ahhoz is ragaszkodik, hogy az állatok elszállításáról Németország gondoskodjon, és hogy az elefántok szabadon éljenek, hogy a németek megtudják, milyen komoly károkat tudnak okozni az állatok. Ezek után a Bild megkérdezte a Lufthansát, meg tudnák-e oldani a gigantikus feladatot, a légitársaság pedig azt válaszolta, hogy igen. A cég a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló washingtoni egyezménynek szigorúan megfelelve képes nagytestű állatokat, például elefántokat szállítani Boeing 777F teherszállító repülőgépén.

Benyújtotta a civilszervezetek megregulázására szolgáló törvényjavaslatát a szélsőjobboldali szlovák kormánypárt. Az évi 5000 eurónál nagyobb külföldi támogatásban részesülő civilszervezeteknek a nevük mellé kell írniuk a „külföldi támogatásban részesülő szervezet” megjelölést. Amelyik szervezet ennek nem tesz eleget, arra 5000 eurós bírságot szabhatnak ki, írja a Paraméter. A civilszervezeteket külföldi ügynöknek bélyegző törvényt azokkal a magyar szervezetekkel szemben is alkalmazhatják, amelyek Magyarországról kapnak évi 5000 eurónál nagyobb összeget a működésükhöz. Hasonló  törvényt először Oroszország, majd Magyarország vezetett be.

Látni véljük az abszurd genezisét. Az emberi hülyeség – mint megmutatkozik – továbbra is határtalan.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2024. április 12-én.