Orbán Viktor az utóbbi hetekben titkos kampányt folytatott, nem jelentették be előre, hogy hol és mikor beszél a miniszterelnök, csak a beavatottak és a megbízható meghívottak tudhatták, mikor merre jár. Orbán azonban nem tűnt el, most legutóbb a közpénzből működtetett Kossuth Rádióban a szokásos péntek reggeli, interjúnak álcázott one-man show-ban dicsérte a Fideszt és ekézte az ellenzéket. (A nyitó képhez: „…mit is mond a hogyishívják?”)
„A baloldal nem azért háborúpárti, mert hülye vagy gonosz, hanem mert fizetik őket. Külföldről. Azért akar a Nyugat kormányváltást Magyarországon, hogy háborús kormány jöjjön létre” Ezt mondta Orbán és most tekintsünk el attól, hogy amit mondott, köszönő viszonyban sincs a valósággal. Ez is megérne persze egy misét, mert súlyos kijelentések, adott esetben bajban lenne a miniszterelnök, ha bíróság előtt kellene bizonyítania az állításait. És most – de tényleg csak most – azzal se foglalkozzunk, hogy Orbán és a Fidesz szemszögéből mindenki baloldali, aki nem ők. Mindenki Gyurcsány, aki nem Orbán, mindenki háborúpárti, aki nem a fideszes mantrát hajtogatja.
„A békére csak az szavaz, aki a Fideszre szavaz. Ha békét akarsz, szavazz a Fideszre.” Nem egy Fidesz gyűlésen – ilyen mostanában, a mérsékelt érdeklődésre való tekintettel nemigen várható, a párt úgyszólván illegalitásba vonult – mondta ezt a miniszterelnök a közpénzből fenntartott közrádióban.
A köztévében sem jobb a helyzet, a Magyar Távirati Iroda pedig, gondos szülő módjára, óvja a lakosságot a szerintük kedvezőtlen tartalmaktól, ezért amikor csak teheti, visszautasítja az ellenzék szövegeinek közlését. Az ellenzék, amit a „fideszes újbeszél” következetesen csak baloldalként emleget, majd kap öt percet a választások előtt a televízióban és feltehetőleg rövid időre a rádióba is beengedik őket.
Magyarországon ugyanis demokrácia van, amit azt jelenti, hogy Orbán és a Fidesz kegyelméből jár nekik öt perc, hogy a sok ezer órányi fideszes propaganda közben elhadarhassák, amit mondani szeretnének.
Csak zárójelben jegyeznénk meg: volt olyan az elmúlt években, hogy Orbán Viktor valamelyik ünnepinek szánt beszédét alig 24 óra alatt kilencszer játszották le.
Ami a közmédiában történik, az nem csupán tisztességtelen, hanem törvénytelen is egyben. Lenne ezzel dolga a médiahatóságnak éppúgy, mint az egykori fideszes képviselőjelölt, Polt Péter vezette ügyészségnek. Már csak azért is, mert az immár évi 140 000 millió forintból fenntartott közmédiának, amint az nevéből is következnék, hivatalosan a közt kellene szolgálnia. Minden magyar embert, ám ehelyett csupán egyetlen párt, az országot immár tizennégy éve túszul ejtő Fidesz szolgálatába szegődött.
Orbán és a Fidesz most bajban van, mert új szereplő tűnt fel a politikai palettán. A hatalom közeléből nemrégiben kiebrudalt, sokak számára messiásként megjelenő népi hős, akit nem a rogáni agytröszt talált ki és állított hadrendbe. Orbán ezért már a látszatra sem ad, a Kossuth Rádióban a korábbiaknál is nyíltabb fideszes propagandát nyom, és felszólítja az embereket, hogy aki békét akar, az szavazzon a Fideszre.
Milyen békét képzel el Orbán? Azt nem mondja meg, de el tudjuk képzelni. „Le kell állítani a fegyverszállításokat” – értsd: Ukrajna segítését –, és „béke kell”. Hogy ezután mi következik, azt már nem köti a nagyközönség orrára, akit a részletek is érdekelnek, kérdezze meg a Szijjártó Pétert Barátság érdemrenddel kitüntető Vlagyimir Putyint.
Ameddig lesz elég bólogató riporter – és a fideszes janicsárkeltetők gondoskodnak az utánpótlásról –, aki magát újságírónak álcázva, szemrebbenés nélkül képes végigasszisztálni a miniszterelnök hazug kampányát, addig Orbán hangja harsog az adófizetők által eltartott M1 tévéből, a Kossuth Rádióból, az MTI-ből.
Éjjel, nappal és minden hullámhosszon.
A szerkesztő megjegyzése
A Barátság érdemrendet Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Szergej Lavrov orosz külügyminisztertő vette át 2021 decemberében.
A Barátság érdemrend a legmagasabb kitüntetés, amelyben külföldi állampolgár részesülhet. Eddig olyan személyek kapták meg, mint Ban Ki Mun volt ENSZ-főtitkár, Rex Tillerson volt amerikai külügyminiszter vagy Jean Chrétien volt kanadai miniszterelnök. Az 1994-ben alapított kitüntetést az Oroszországi Föderáció elnöke adományozza külföldi állampolgároknak a nemzetek közötti kölcsönös együttműködésben elért eredmények alapján.