A Csendes-óceán szigetállamába ritkán jutott el magyar látogató, államfő pedig éppenséggel eddig soha. Ez a közelmúltban változott: az Ausztráliában járó Novák Katalin – népes delegáció élén – felkereste az egzotikus országot, hogy hivatalos teendőin túl lerója tiszteletét az egyik kis sziget, Pitilu egykor itt élt magyar misszionárius nő emléke előtt.
A hazánktól 13 ezer kilométerre fekvő Pápua Új-Guineának megismerésében múlhatatlan érdemeket szerző Fenichel Sámuel és Bíró Lajos már helyet kapott sorozatunkban.
Utánuk a harmadik magyar Molnár Mária volt. A küldetéstudatú református nővért nem a felfedezők és kutatók kíváncsisága hajtotta a föld másik felére: az evangélium terjesztésének vágya jelölte ki útját ’a kannibálok országába.
Molnár Máriáról, aki mártírhalált halt a II. világháború során, kevés adat olvasható a krónikákban. A Mánusz szigetén missziós szolgálatot teljesítő diakonisszát 1943. március 16-án ölték meg a japán megszállók.
Pitilu egy alig öt kilométer hosszú és pár száz méter széles kis földdarab a Csendes-óceánban, Új-Guineától nem messze, az Admiralitás-szigetek része. Itt és a szomszédos kisebb-nagyobb szigeteken nem egy európai hirdette az igét a két világháború között.
Molnár Mária egy német misszionárius előadását meghallgatva érezte úgy, hogy alkalmas lenne erre a szolgálatra. „Csak annyit kérek tőletek, testvéreim: imádkozzatok értem. Nem azért, hogy a tengerbe ne dobjanak, hogy az emberevők fel ne faljanak, hanem hogy mindvégig megmaradhassak hűségesen Krisztusom oldalán” – mondta azon az istentiszteleten, ahol elbúcsúztatták az indulás előtt.
Molnár Mária hátralevő életét Manus és Pitilu szigetén élte, de amikor hazalátogatott Magyarországra, egy gyűjtésből készíttetett harangot is magával vitt ajándékba az utóbbi, kisebb szigetre. Ezt a harangot azonban egy tájfun megrongálta, így jó pár éve nem volt, ami imára hívja a híveket.
A magyar államfő és kíséretének számos tagja – köztük Balog Zoltán református püspök – új harangot hozott magával a szigeten élőknek.
A Gombos Miklós aranykoszorús harangöntő mester őrbottyáni műhelyében készült szakrális zeneszerszámot célhoz érése után, a kis fatemplom előtt ünnepélyesen fogadták a sziget lakói. Peter Sotil pitilui lelkész a Molnár Mária Alapítvány nevében köszöntötte a vendégeket, majd a helyi iskola diákjai elénekelték Pápua Új-Guinea himnuszát, a magyar himnuszt pedig felvételről játszották le.
A szerző Magyar emlékek nyomában című sorozatának legújabb darabját a szlovákiai Ma7 portálról vettük át.