A Transtelex cikke.

Trump az iráni háborút lezáró megállapodást történelmi sikernek állítja be, azonban ennek ára az lett, hogy Washington hallgatólagosan elfogadta a teheráni rezsim fennmaradását. Az Egyesült Államok éppen azoknak az irániaknak küldi a legkiábrándítóbb üzenetet, akik évtizedek óta a szabadság reményében néztek Nyugat felé.

A MAGA elérte azt, amit eleddig az Amerikai Egyesült Államoknak soha, sehol nem sikerült. Nevezetesen: bebetonozni az iráni teokratikus (iszlám) köztársaságot. Azt a rezsimet mely hetvennégy (!!!) korbácsütés elviselésére ítélt egy énekesnőt (Parastoo Ahmadi) és nyolc zenésztársát egy online koncerten előadott dalért. A bíróság a művészeket közerkölcs megsértésével, valamint erkölcstelen tartalom gyártásával és közzétételével vádolta. Ez a „műkritika” Iránban nem szokatlan. Mehdi Jarrahi énekes ugyanazt a bírálatot kapta, amiért dalban ítélte el a kötelező fejkendőviseletet.

Trump győzelmi memorandumának második cikkelye tételesen kimondja, hogy a két fél „tiszteletben tartja az USA és Irán egymás területi egységét és nem avatkoznak be egymás belügyeibe.” Mit is üzent Trump, az Iráni rezsim ellen lázadó tömegeknek? Tartsatok ki, érkezik a segítség! El lehet képzelni, hogy a még életben hagyott, rendszert kritizáló irániak, miket gondolnak most az USÁ-ról meg általában a művelt nyugatról.

Az Amerikai Egyesült Államoknak a huszadik században nem sikerült ennyire megalázó békét kötni: Korea esetében fegyverszüneti egyezmény – 1953, Vietnám esetében békemegállapodás – 1973, Irak esetében csapatkivonási és státuszmegállapodás – 2008. Afganisztán esetében (Dohai megállapodás – 2020) az amerikaiak menekülése a velük együttműködők tömegeinek magára hagyását is jelentette. Elképzelhető, hogy mi lett a nyugati demokrácia meggyökereztetésének érdekében az amerikaiakkal együtt dolgozó helyiek sorsa – Koreában is, Vietnámban is és a többi országban is.

A tőzsdei olajár-ingadozásokon spekulálva a jó szimatú kupecek minden bizonnyal nagyokat nyerészkedtek. Ilyen szemszögből nézve Trumpnak tényleg mindegy, hogy az USA globális hitelességével, tekintélyével mi történik addig, amíg ő és szeretett családjának tagjai nagyon jó üzleteket köthetnek. De azért a tőzsdézők épelméjűsége is viszonylagos, ha Trump eszement, pillanatnyi, kijelentéseinek függvényében ekkorákat ingadoznak.

És Amerika tényleg az első. Főleg abban, hogy elnöke a tényektől teljesen függetlenül hadovázik: „Máris bekövetkezett a rezsimváltás Iránban”. Trumpnak még sikerült egy rekordot teljesíteni: megalakulása óta, az Amerikai Egyesült Államok soha ilyen rövid idő alatt nem ért el ilyen megalázó vereséget.