Fárasztó dolog lehet fideszesnek lenni: immáron annyiféle dologtól kell rettegnie egyszerre, hogy az lassan már külön magyar extrémsportszámba megy. Az ugyan statisztikai tény, hogy Magyarország a világ egyik legalacsonyabb emberölési rátájával jellemezhető, mondhatni álmosítóan békés országa. Ahol azonban a kormányhívőknek folyamatosan résen kell lenniük: a folytatólagosan kollektív öngyilkosságot elkövető, haldokló Nyugat bármikor kirobbanthatja az atomháborút, elöntheti a hazánkat a terrorhullám, ömlenek ide a migránsok, akiknek egyetlen vágya, hogy kalifátust hozzanak ide létre, közben az ország fideszen kívüli kétharmada belső ellenség, akiket saját érdekükben kell leuralni, az ellenzékben mindenkit dollárra (kilóra…) megvett  az USA, tanártól orvoson át jogvédőig minden civil baloldali, liberális, akiknek egyetlen vágya, hogy a Kárpát-medencében minden felnőtt buzi legyen és minden gyerek nemváltó. Amúgy meg a szüntelenül harcról, háborúról értekező Fideszen kívül mindenki más háborút akar.

Túl azon, hogy az ilyen össznépi, háborús pszichózis egy nap valódi társadalmi robbanást okozhat – így az 1956-os felkelés az előtte évekig sulykolt, rákosista háborús hisztériakampány végeredménye volt –, alkalmasint a rezsim szegénységi bizonyítványa, hogy tizennégy év kormányzás után mindössze ennyi jövőképet tud nyújtani a magyarságnak: ha ők maradnak kormányon, akkor nem lesz atomháború és terrorhullám Magyarországon. Egyáltalán, Orbán Viktor a személyes garancia bármilyen biblikus sorscsapással szemben.

Nem lebecsülve a világban dúló konfliktusok jelentette kockázatot, azért a kormányhiszti közepette érdemes mindenkinek vigyázó szemét a térképre vetnie: orbánék a legkeletebbi magyar határtól több mint 1200 kilométerre, Donyeckben dúló Ukrán honvédő háborúra hivatkozva kormányoznak vészhelyzeti felhatalmazással, míg a miniszterelnök a napokban a déli határtól légvonalban 2000 kilométerre lejátszódott iráni dróntámadás (ami inkább volt rakétákkal nyomatékosított diplomáciai jegyzékváltás, mint valós háború) miatt gerjeszti a háborús pszichózist. Szóval a biztonságpolitika kapcsán érdemesebb szakemberekre hallgatni – katonákra, belügyesekre – és inkább beszélgessünk arról, hogy ugyan hogyan lesz normális oktatás, egészségügy, versenyképes kisvállalkozói réteg Magyarországon.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2024. április 18-án.