Az orosz kollaboráns NER végre kinyúvadt, Putyin nemsokára kinyúvad, de lett közben egy sokkal keményebb ellenség: az aszály.

Az elkövetkező évtizedek legkeményebb kérdése lesz ez. Simán nem lenne túlzás akár már most aszályügyi minisztériumot felállítani és külön büdzsét elkülöníteni erre.

Ha valaki tudni akarja, hogy milyen Mad Max világ vár ránk, az nézzen le a Velencei-tóra úgy augusztus végén. Megjósolom: minden jelek szerint a tó helyén fehérlő, szikes puszta lesz.

Várható hatások:

– Érintett mezőgazdaság, élelmiszerláncok összeomlása

– Munkaerőpiac, munkaszervezés átalakulása

– Egészségügyi költségek megugrása

– Felerősödő belső migráció

– Folyamatos vízhiányok

– Térségünkben sosem látott-hallott betegségek megjelenése

A politikának most lenne dolga elmagyarázni min kell változtatni sürgősen, illetve hogyan kell alkalmazkodni a hőséghez.

– Cement helyett a hagyományos vályogépítészet támogatása

– Munkarend átalakítása. Déli szieszta.

– Lefolyástalan területek KÖTELEZŐ télvégi,-tavaszi elvizesítése, akár államosítással.

– hülyére dotált nagyüzemi disznó és marhahústermelésről átállni a halgazdaságra

– Locsolásigényes növények támogatásának a leállítása (kukorica…) hőálló növénytermesztés támogatása (hello magyar oliva)

– Városainkban, településeinken a csapadékvíz megőrzése.

Nyilván van még ezer dolog, csak most ezek jutnak eszembe.

A szerző facebook-bejegyzése 2026. június 25-én.

Diana Ürge-Vorsatz hozzászólása

Ebben a hőségben csak szeretném még egyszer felhívni arra az apró tényre a figyelmet, hogy Magyarország középső része az elmúlt három évtizedben Európa leggyorsabban melegedő részei közé tartozik.
Pedig már Európa maga is kétszer gyorsabban melegszik, mint a globális átlag.

Ha például Írországhoz vagy Anglia északibb részeihez hasonlítjuk magunkat, öt-hétszeres (!) a melegedésünk üteme, évtizedenként 3/4-1 fok! Ez hatalmas rohanás az őrületbe…

A mezőgazdaságunk, a vizünk (pont ott, ahol már most is nagyon fogyóban van!), a gazdaságunk – mind nagyon még fogja szenvedni. Itt már nem babra megy a játék. Sürgősen be kellene látni, hogy igenis húsba, pénztárcánkba és egészségünkbe mélyen belevágó ügyről van szó, és nekünk itt a kis Magyarországon az egyik legfontosabb, hogy nagyon sürgősen megállítsuk az éghajlatváltozást.

Mert tudjuk, hogy meg lehet, és ha időben lépünk, akkor még lehet úgy, hogy több legyen belőle a jólét-emelkedés, mint az áldozat.

De minden nap késlekedés zárja befele az ajtót a békés, nyugis klímaátmenet irányára, egyre inkább már csak az egyre fájdalmasabb opciókat hagyva maga után.