A magunkfajta tollforgatótól elvárják, hogy az újesztendő első napján kifejtse: mit csinált a mögöttünk hagyott évben. Tavaly már nem írtam minden nap bejegyzéseket a nyilvánosság állapotáról, csupán a jó cikkeket írtam meg. Változatlanul folytattam viszont a mondatgyűjtést, ötvenkétszer számoltam be a hátrahagyott hét fejleményeiről. Alapanyagom tehát a szavakból összerótt mondat.

A mondatfűzésnek két szintje van. Az egyik a szabványos magyar mondat: alany, állítmány, tárgy, határozó, jelző. Erre minden iskolázott ember képes. A profi szint ott kezdődik, hogy az öt elem közül kiemelünk egyet, és mellékmondatot szentelünk neki. Ezekből a mondatokból tevődik össze a válogatott mezőny. A heti rovat huszonegy mondatból áll, és igyekszik tükrözni az ország hangulatát, a közérzetet.

Régebben körülbelül kétezer mondatból válogattam ki a havi nyolcvannégyet, az évi ezret. Ma már, gyakorlottabb olvasóként beérem ezerötszázzal is, vagyis három kiválasztott mondatból kettő kerül az összeállításba. Mintegy száz orgánumból kínálom meg a nyilvánosságot idézetekkel, további értelmezés helyett közlöm a sorrendet. Zárójelben a tavalyi válogatás eredménye.

Facebook.com: 171 (210)

Népszava: 133 (101)

Klubrádió: 106 (67)

ATV: 94 (132)

Magyar Hang: 64 (51)

Újnépszabadság.com: 60 (20)

Magyar Nemzet Online: 57 (32)

Index.hu: 48 (39)

Magyar Narancs: 40 (39)

Magyar Rádió: 38 (28)

Magyar Hírlap Online: 36 (13)

HírKlikk.hu: 35 (37)

24.hu: 29 (24)

Mandiner.hu: 28 (41)

Telex.hu: 36 (29)

hvg.hu: 23 (18)

444.hu: 23 (18)

Jelen.media.hu: 20 (21)

Origo.hu: 16 (13)

Válaszonline.hu: 15 (16)

Hír TV: 15 (14)

Miniszterelnök.hu: 13 (14)

InfoRádió: 12 (13)

RTL: 11 (10)

Nemzeti Sport Online: 10 (11)

Néhány megjegyzés

Ugyanabba a kategóriába sorolhatóak a naponta megjelenő újságok és az online portálok (az utóbbiak lapzárta nélküli napilap képzetét keltik). Jellemző rájuk, hogy híreket gyártanak, és véleményeket is közölnek. Feszült a viszony az Index és a belőle kivált Telex között, és az a benyomásom, hogy az Index a figyelemre méltó mondatok tekintetében nyerésre áll. A különbség abban érhető tetten, hogy a Telex nem vállalkozik máshol megjelenő markáns vélemények másodközlésére. Az Index viszont hagyományosan szemelget a személyes hangvételű blogok kínálatából.

A hetilapok azért nem lehetnek az offline és online napilapok vetélytársai, mert nincs elég pénzük a hírgyártásra, és a más műhelyekben készített hírek értelmezésére szorítkoznak. Az összehasonlítást torzítja, hogy néhány közülük pénzt kér a legjobb szerzők cikkeiért, és ezt sok érdeklődő nem képes megfizetni (e sorok írója sem). A helyzet iróniája, hogy épp azokat a szerzőket zárják el a szélesebb nyilvánosságtól, akiket a kirakatba kéne állítani, hogy a mondatok áruházába csábítsák a nézelődőket.

A médiahatóság áldásos közreműködése miatt a Klubrádió és az ATV közt is feszült a viszony. A vélemények frontján eldőlni látszik a küzdelem, a Klubrádió ugyanis tavaly erősített, az ATV pedig beérte a stúdióban otthonosan mozgó interjúalanyok kiszámítható mondataival.               

Az utánközlő portálok mezőnyében a fillérekből szerkesztett Újnépszabadság megelőzte a kormányzatilag kistafírozott Mandinert. Az alapító Kereszty András jó íráskészségű társszerkesztőket vett maga mellé, akik nemcsak a Facebook kínálatából válogatnak, hanem maguk is posztolnak.

Egyébként a legjobb publicisztikai rovat a Facebookon működik. Átvette a vezető helyet a 2016-ban megszüntetett Népszabadságtól. Üzenőfalán jelennek meg a függetlenségükre adó jegyzetírók, akik nem publikálnak a végrehajtó hatalom által részben vagy teljesen ellenőrzött sajtóban. Például Bruck András tavaly nálam huszonkét mondattal vétette észre magát.

Egyszemélyes műhelye egyenértékű a hvg.hu és a 444.hu 23-23 mondatával, valamint a Jelen (20)  szellemi hatásfokával. Nem is beszélve az utánuk következő szerkesztőségek véleményformáló tevékenységéről.     

Tíz mondat a mondatról

Szinte minden mondat kétértelmű, kivéve persze az egyértelműeket. (Zappe László újságíró, Népszabadság, 2005. január 22.)

Most minden mondatot sarkítanak. (Szanyi Tibor szocialista politikus, Népszava, 2007. október 20.)

Az óriásplakátra csak egyetlen mondatot lehet kiírni. (Somogyi Zoltán szociológus, ATV, 2013. február 6.)

Megtanultak a politikusok nyolcszavas mondatokban beszélni. (Pokorni Zoltán Fidesz-politikus, Mandiner.hu, 2015. május 6.)

A mondat vesztésre áll. (Nagy N. Péter újságíró, 168 Óra, 2018. szeptember 13.)

Minden mondat egy hibalehetőség. (Bödőcs Tibor humorista, ATV, 2019. október 11.)

Nekem azokat a mondatokat köszönhetik a nézők, amelyek nem hangzanak el. (Enyedi Éva dramaturg, Klubrádió, 2021. január 15.)

Mindenki megpróbálja egyetlen mondatba sűríteni az üzenetét. (Polyák Gábor médiajogász, HírKlikk.hu, 2022. december 21.)

A rossz mondat úgy fáj, mint egy pofon. (Kajdi Zsuzsanna pszichológus, Kisalföld, 2023. január 20.)

Igazat adtam neki, talán azért, mert jól hangzott a mondat. (Rapai Ágnes író, Facebook.com, 2023. április 7.)

A szerző Médianapló-bejegyzése 2024. január 1-jén.