Tegnap böngésztem a Petőfi Népe online változatát. Egyetemi évfolyamtársat fedeztem föl benne, aki a diploma megszerzése után Kecskeméten helyezkedett el, a megyei művelődési ház fotóriportereként. Épp úgy megöregedett, mint én, és elismerően írták róla, hogy nyugdíjasként madarakat fényképez, sőt verset is ír róluk. Nocsak, ez érdekes, bár a feledés homályából más is beugrott, ami még érdekesebb. A korjellemző adalék évtizedek óta nem jutott eszembe.

Feri elmesélte 1975 augusztusában, hogy az emeleti kiállítóteremben Melocco Miklósnak nyílt egy tárlata. A neves szobrász azzal botrákoztatja meg az idősebb látogatókat, hogy A múlt szellemóriásai – ez a kiállítás címe – kezébe a szokványos kard vagy toll helyett az elcsépelt, semmitmondó kifejezési formáktól gyökeresen eltérő tárgyakat helyez. Például villanykörtét. Felháborító, hogy a csinovnyiknak nevezhető főnöke esténként a vendégkönyvből kitépi a rendezők felelősségét firtató beírásokat. Glosszám szeptember 9-én jelent meg az Élet és Irodalom Páratlan oldalán.

Magát a jelenséget vázoltam, ezért nem is említettem a sugalmazó évfolyamtárs és a tépkelődő főnök nevét. Alighanem ezzel magyarázható, hogy a következő héten hat megyei művelődési központ igazgatója tiltakozott. Közölvén, hogy ők aztán nem cenzúrázzák azt a fránya vendégkönyvet, noha volna okuk rá. A kecskeméti igazgató néhány nap múlva jelent meg a szerkesztőségben. Kezében gépelt papír, egyenesen a szomszédos utcában lévő kulturális minisztériumból hozta. Egy főosztályvezetője írta alá, és tájékoztatott bennünket arról, hogy vizsgálatot indított az ügyben, és megállapította, hogy „a vendégkönyvből senki egy lapot sem tépett ki”.

A glossza Tépkelődés címe tehát félrevezető, mert nem felel meg a valóságnak. Büntetésül nekem kellett megírni a helyreigazítást. Kecskeméten újra megnéztem a kétségkívül oldalszámozott vendégkönyvet, és önkritikus következtetésre jutottam. Most azonban már megnevezve a Bács-Kiskun megyei művelődési központ igazgatóját elismertem, hogy a cikkbéli állítással ellentétben esténként nem tépte ki az őt bosszantó beírásokat. Ollóval vágta ki.

Tíz mondat a szobrokról

A szobrok sorsa, hogy az emberek leköpjék, a verebek leszarják. (Petri György költő, Magyar Hírlap, 1993. október 30.)

A szobrok megőrzik a galambok emlékét. (Kvári Sinkó Zoltán humorista, Napló, 1994. május 26.)

Akiről szobor készül, az nem feltétlenül szent. (Földes György történész, Kisalföld, 2001. szeptember 29.)

Nem szívügyem, hogy hazánkban Horthy-szobor álljon, de ettől még el tudom képzelni, hogy másoknak az. (L. Simon László Fidesz-politikus, Heti Válasz, 2012. június 21.)

Soha életemben nem értettem egyet azzal, hogy Horthy Miklósnak szobra legyen. Se neki, se Kádárnak nem jár szobor. (Rogán Antal Fidesz-politikus, ATV, 2013. november 3.)

Magyarország szoborpark. (Bakos András szegedi újságíró, Délmagyarország, 2014. július 22.)

A szobor helye fontosabb, mint maga a szobor. (Moldova György író, 24.hu, 2016. december 26.)

Egyelőre csak szobrokat visznek el, nem embereket. (Gomperz Tamás publicista Nagy Imre Parlamenttel szembeni szobráról, hvg.hu, 2018. december 31.)

Kádár a holttestét, Orbán a szobrát gyalázta meg. (Rajk László építész Nagy Imréről, Magyar Narancs, 2019. február 7.)

Horn Gyulának szobra már van. Nem az a dolgunk, hogy szavakban is szoborrá merevítsük. (Lendvai Ildikó szocialista politikus, HírKlikk.hu, 2022. július 4.)

Köves Slomó: „Orbán nem tud nem nagy formátumú lenni”

A legutóbbi napokban Orbán Viktor a másikra mutogatott, Parragh László, Karácsony Gergely és Hiller István katázott, Puzsér Róbert bokrosozott, Csehák Judit pedig covidozott. Lefülelt mondatok.

Végre tönkre lehet tenni egy rebellisnek számító csoportot. (Dési János újságíró a katáról, Klubrádió, július 11.)

Kataklizma. (Révbíró Tamás műfordító, Facebook.com, július 12.)

Az adónem célja a kifehérítés. (Tállai András pénzügyminisztériumi államtitkár, Magyar Távirati Iroda, július 12.)

Feketedik a magyar adórendszer. (Hiller István szocialista politikus, ATV, július 12.)

A liberonácik verik a tamtamot. (Pilhál Tamás újságíró a katások tüntetéséről és hídfoglalásáról, Magyar Nemzet Online, július 12.)

Nem tud nem nagy formátumú lenni. (Köves Slomó rabbi Orbán Viktorról, Index.hu, július 13.)

Az én olvasatomban egy rendszerhiba kiigazítása. (Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a katáról, Klubrádió, július 13.)

A Fidesz a szavazóbázisát is pofán csapta. (Kéri László politológus a katáról, ATV, július 13.)

A rezsicsökkentésből szinte csak Rezsi Szilárd marad. (Karácsony Gergely budapesti főpolgármester, Facebook.com, július 14.)

Legfontosabb politikai termékét, a rezsicsökkentést gyakorlatilag feladta a kormány. (Dezső András újságíró, hvg.hu, július 14.)

Kimondhatjuk: a kormány megtévesztette a választókat. (Szerető Szabolcs újságíró, ATV, július 14.)

Nem az érdemel közpénzt, aki arról hozsannázik, hogy a világ legjobb dolga magyarnak lenni. (Puskás Tamás színigazgató, Magyar Narancs, július 14.)

Polgár László az egyedüli apa a világon, akinek három nagymester van a családjában, és mindhárom nő. (Ágoston Hugó marosvásárhelyi újságíró, ÚjHét.com, július 14.)

A választási kampányban bebizonyították, hogy nem lehet rájuk bízni az országot. (Orbán Viktor miniszterelnök az ellenzéki pártokról, Magyar Rádió, július 15.)

Hullanak a „politikai nagyvadak” az ellenzéki pártoknál. (Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója, a KESMA elnöke a lemondásokról és a leváltásokról, Facebook.com, július 15.)

Egy Bokros Lajos minden nemzedéknek kijár. (Puzsér Róbert publicista a kormányzati megszorításokról, Magyar Hang, július 15.)

Az üres pénztárcák mellett a szavak is üressé válnak. (Németh Péter újságíró a megszorításokról, Népszava, július 16.)

A katából mindent megszüntettek, amit meg kellett volna tartani, és mindent megtartottak, amit meg kellett volna szüntetni. (Krémer Balázs szociológus, Klubrádió, július 16.)

A kataszabályozás átalakítása 4,5 millió főt előnyösen érint, hátrányosan 300 ezret. (György László innovációs minisztériumi államtitkár, Magyar Nemzet Online, július 17.)

Ami fontos, azt a kormány bármi áron kigazdálkodja. (Szűcs Katalin Ágnes újságíró Orbán Viktor és a miniszterek fizetésemeléséről, Facebook.com, július 17.)

A baráti társaságból, ahová Falus Ferenc meghívására hetente jártam, a tíz emberből hárman haltak meg az elmúlt másfél év alatt. (Csehák Judit volt egészségügyi miniszter, HírKlikk.hu, július 17.)

A szerző Médianapló-bejegyzései 2022. július 17-én.