A sajtótörténet fintora, hogy A Hét című hetilap 1970. október 23-án jelent meg először. Alapítója, Huszár Sándor utólag megírta: a romániai döntéshozók gyanútlanul adták áldásukat a magyar ’56 napjára.

Azonnal a bukaresti újság olvasójául szegődtem. Voltak ugyan benne olyan benyalások Ceausescunak, amelyek az itteni diktátor kívánságlistájából kivesztek. Akadt viszont néhány szerzője, akik naprakészebbnek és nagyvilágibbnak hatottak, mint a mi akkori publicistáink. Arról nem is szólva, hogy a főszerkesztő szerződtetett egy vidéki fizikatanárt a természettudományos rovatba, aki a mi bölcsész gyakorlatunkhoz képest új színt vitt a magyar nyelvű hetilapok életébe. A Hét három és fél évtizedig működött, az utolsó esztendőkben már inkább csak tengődött.

Tudományos szerkesztője napra pontosan két évvel ezelőtt támasztotta fel. Ágoston Hugó azt írja, hogy az ÚjHét.com csaknem kilencezer cikket közölt, ebből 3265 jegyzetet. Minden harmadik tehát a publicisztika műfajába sorolható. Azt már én fűzöm hozzá, hogy körülbelül minden tizedik médianaplós bejegyzés volt. Ez alighanem azzal magyarázható, hogy az „online haver” – Hugó így jellemezte kapcsolatunkat – fontosnak tartott egy sajtórovatot. Márpedig a szinte kizárólag nyilvánossággal foglalkozó Médianapló bejegyzései alkalmasak a hely kitöltésére.

A szerkesztő kollégának van egy szokása, kövéríti a neki tetsző mondatokat. Éjjel fél három körül pityegésre ébredek. Jelzi a telefon, hogy Marosvásárhelyről átlőtte az UHC mai számát. A mobil parányi képernyőjén megnézem, vajon mit emelt ki a szövegemből. Érdekel az ízlése, s ami ezzel egyet jelent: az értékrendje. Mellesleg az erdélyi portál jelentősége egyik napról a másikra fel is értékelődött. Az Orbán-kormány egy tollvonással megszüntette a magyar nyelvű újságok támogatását. (A legutóbbi fél évtizedben hét és félmilliárd forintot költött rájuk.)

Az ÚHC épp úgy tájékozódási pont lett, ahogy annak idején a papírra nyomtatott elődje volt – legalábbis az értelmiségi olvasók számára. S bár online haverom azt írja, hogy soha nem kért anyagi támogatást, jó volna, ha immár hézagpótló tevékenységére az itteni (ellenzéki) döntéshozók is felfigyelnének. Már ha csakugyan komolyan gondolják, hogy érdekli őket a határon túli magyarok sorsa és véleménye.

Mondatok Ágoston Hugó születésnapi cikkéből (ÚjHét.com, 2022. október 23.)

Minden seggberúgás egy lépés előre.

Az Új Hét számomra életformává vált.

A szerkesztői munka legfontosabb hozadéka, hogy az ember barátokat szerez.

Nem rossz egyszemélyes szerkesztőségnek lenni.

Kezdettől fogva leszögeztem: támogatást nem fogok kérni. De magamban néha arra gondolok: ha adódna, aligha utasítanám vissza.

A szerző Médianapló-bejegyzései 2022. október 23-án.

A szerkesztő megjegyzése

Köszönet nyilvánosan is. Á. H.

Rónai Egon: „A melegedők hidegek lesznek”

A legutóbbi napokban Orbán Viktor és Lázár János ötvenhatozott, Horn Gábor nagyimrézett, Botka László pártatlankodott, Medgyessy Péter kakaskodott, Hegyi Gyula pedig medgyessyzett. Lefülelt mondatok.

A DK az egyetlen pártként működő ellenzéki párt. (Szentpéteri Nagy Richárd alkotmányjogász, ATV, október 17.)

A polgári engedetlenség törvényben nem védett lehetőség. (Tóth András szociológus, Népszava, október 17.)

A baloldali média kéjelegve írta meg, hogy a miniszterelnök egykori iskolája is csatlakozott a pedagógusok tiltakozó akciójához. (Tihanyi Tamás újságíró a székesfehérvári Teleki Blanka Gimnáziumról, Feol.hu, október 17.)

Orbán és züllött csapata ki sem látszik az agresszor hátsójából. (Varga Zoltán DK-politikus, Facebook.com, október 18.)

A bevételi oldalért ma mindenre képes a kormány. (Z. Kárpát Dániel Jobbik-politikus, ATV, október 18.)

Nagy Imre személye nem fontos a Fidesznek. (Horn Gábor volt SZDSZ-politikus, HírKlikk.hu, október 19.)

Ő volt az utolsó, aki nagyjából olyan volt, mint egy normális ország normális miniszterelnöke. (Hegyi Gyula szocialista politikus a 80 éves Medgyessy Péterről, Facebook.com, október 19.)

Még mindig ott tart az ellenzék, hogy próbálja lerendezni, ki a kakas a szemétdombon. (Medgyessy Péter volt miniszterelnök, Index.hu, október 19.)

Az ellenzéki térfélen a DK diktálja a tempót. (Unyatyinszki György újságíró, Magyar Narancs, október 20.)

Ebben az ellenzékben nem tudom és nem is akarom megtalálni a helyem. (Botka László volt szocialista politikus, hvg.hu, október 20.)

Abban nem értek egyet az elemzőkkel, hogy temetik az MSZP-t. (Komjáthi Imre, az MSZP társelnök-jelöltje, Népszava, október 20.)

Rogán Antalnak ma akkora az árnyéka, hogy betakarja a fél országot. (Fiala János újságíró, Klubrádió, október 20.)

Itt az emberek nem akarnak konfrontálódni, csak túlélni. (Nagy Zsolt színész, Jelen, október 20.)

A melegedők hidegek lesznek. (Rónai Egon műsorvezető a hajléktalanok helyzetéről, ATV, október 20)

Megint viszik majd a szajrét. (Bruck András író a kormány közeli üzletemberekről, Facebook.com, október 21.)

Veszítettünk egy nemzeti ünnepet. (Dévényi István újságíró 1956-ról, Magyar Hang, október 21.)

Nem engedünk sem a 48-ból, sem az 56-ból. (Hende Csaba szombathelyi Fidesz-politikus, Vaol.hu, október 22.)

Mi lett volna 1956 őszén, ha az amerikaiak nem árulják el Európát ismét, és mondjuk Budapestet választják Szuez helyett? (Lázár János Fidesz-politikus Makón, Promenád24.hu, október 22.)

Magyarok százezrei vettek részt a forradalomban, és ha a Nyugat nem árul el bennünket, akkor sikerrel járhattunk volna. (Orbán Viktor miniszterelnök Zalaegerszegen 1956-ról, Origo.hu, október 23.)

Minden seggberúgás egy lépés előre. (Ágoston Hugó marosvásárhelyi újságíró, ÚjHét.com, október 23.)

Az MSZP megszűnt, noha két elnöke is van. (Kardos András filozófus, Facebook.com, október 23.)

Tíz mondat 1956-ról

Ha az értékelésben nem mondjuk ki, hogy a felkelést, népfelkelést ellenforradalmi veszély követte, akkor joggal keltünk lelkiismereti válságot nagyon sok emberben. (Horn Gyula MSZMP-politikus, a Németh-kormány külügyminisztere, Népszabadság, 1989. április 9.)

Vitatkoznom kell Pongrátz Gergellyel, mikor kijelenti, hogy a nevével fémjelzett 56-os Világszövetségnek 500 ezer tagja van világszerte. De hát csak 200 ezer magyar ment ki. (Király Béla, az 56-os Nemzetőrség egykori főparancsnoka, Somogyi Hírlap, 1993. október 22.)

Ha ötvenhatban csak fele annyi hős lett volna Budapest utcáin, mint amennyi most emlékéremért jelentkezik, az oroszok még mindig nem vették volna be a várost. (Moldova György író, 168 Óra, 1996. szeptember 24.)

A magyar kormány ötvenhatos alapon áll, amely az 1945 és 1956 közötti polgári ellenállásban gyökerezik. (Orbán Viktor miniszterelnök, Magyar Nemzet, 1999. június 26.)

Ötvenhat nincs a helyén. Hivatalosan ünnepsorozat – lélek nélkül. (Mécs Imre volt SZDSZ-politikus, ATV, 2013. szeptember 23.)

Ez az az ünnep, amikor évről évre elővesszük a lyukas lobogót, és ezen át tekintünk vissza a múltba. (V. Németh Zsolt Fidesz-politikus, Vas Népe, 2016. október 24.)

Nem tudjuk, hogy mit kéne rakni a lyuk helyére. (Karácsony Gergely Párbeszéd-politikus, ATV, 2017. október 23.)

Most éppen Nagy Imrét akarják kiretusálni a forradalomból. (Jeszenszky Géza történész, az Antall-kormány külügyminisztere, Népszava, 2019. június 15.)

Ha a Nyugat nem árul el bennünket, 1945 után másodszor is, sikerrel járhattunk volna. (Orbán Viktor miniszterelnök, Telex.hu, 2022. október 23.)

Magyarok százezrei vettek részt a forradalomban, és ha a Nyugat nem árul el bennünket, akkor sikerrel járhattunk volna. (Orbán Viktor miniszterelnök, Origo.hu, 2022. október 23.)