Vizsgáztattam néhány ezer főiskolást és egyetemistát. Abból indultam ki, hogy ha vették a fáradságot, és felkészültek a jegyzetemből, tíz percig azt mondanak, amit jónak látnak. Akkor se szólok közbe, ha mellébeszélnek. Ezzel magyarázható rokonszenvem Bolgár György beszélgetős műsora iránt. Minden betelefonáló megkapja tőle a maga öt-tíz percét. Ha az illető szókincse szűk, a veterán műsorvezető olyan udvariasan foglalja össze a töredezett mondandót, hogy a saját gondolataira ismer a hallgató.

A legutóbbi műsorban egy idős úr szóba hozta a Zeneakadémia viszontagságait. Okfejtését úgy foglalnám össze, hogy a kormányzat bevált trükköt alkalmaz. Kinevez két jelöltet egyetemi tanárrá, és fenntartja magának a jogot, hogy közülük kerül majd ki az új rektor. Bár az intézmény szenátusa ragaszkodik a saját jelöltjéhez, aki nem szeretné magánalapítványba kivinni az egyetemet. A betelefonáló megemlítette az ősbűnt is.

A Testnevelési Egyetem rektort keresett, akit a kormányzat már megtalált Mocsai Lajos kézilabda edző személyében. Kár, hogy hiányzott a tudományos fokozata. Sebaj, a Debreceni Egyetem díszdoktorrá választotta, és Mocsait immár a „doktorátusával” Áder köztársasági elnök augusztusban kinevezte egyetemi tanárrá, hogy szeptembertől legyen rektoruk a testnevelő tanárnak készülők diákoknak. Azóta a trükköt többször is megismételte a kormányzat. Bolgár György pechje, hogy a betelefonáló Putyint is emlegette, aki szintén a Debreceni Egyetem szégyene.

A műsorvezető száján kicsúszott, hogy igen, az orosz államelnököt is díszdoktori címre terjesztették föl Debrecenben. Ez volt az a pillanat, amikor a szerkesztőnek a fülére kellett volna mondania, hogy az orosz elnöknek nincs tudományos tevékenysége, ezért nem a doctor honoris causa címre terjesztették föl, hanem a civis honoris causára. Elvégre „erkölcsi vagy anyagi támogatásával segítette az egyetem … jó hírnevének az erősítését”.

A műsorvezető élő adásban tévedett, amikor másodpercek alatt kell dönteni, és amit kimond az ember, azt már nem lehet visszaszívni. Ráadásul Putyin tervezett piedesztálra emelése az egész újságírói szakmát zavarba hozta. Hisz’ az lett volna logikus, hogy egy tanintézmény díszdoktori címet adományozzon, a díszpolgárság ugyanis az egyetemnek vagy főiskolának helyet adó település kiváltsága. A civis város tiszteletbeli civiseket keresett, és szerinte 2017-ben Putyin nem tartozott közéjük.

A Debreceni Egyetem tanári karát megosztotta a díszpolgári cím. A szenátusi ülésére a tagok negyven százaléka el se ment, és a maradék hatvanból is akadtak ellene voksolók. Ebből lett a kormánypárti sajtóban kilencvenszázaléknyi, elsöprő többség. Az volt az elképzelés, hogy a dzsúdó iránt érdeklődő Putyin megérkezik majd a budapesti világbajnokságra, és előtte vagy utána útba ejti Debrecent is. Ez nem jött össze, és hál’istennek azóta sem volt ideje rá, hogy átvegye a díszpolgári oklevelet.

Ukrajna megtámadása után néhány nappal, 2022. március 2-án a Debreceni Egyetem sajtóirodája közleményt adott ki: „A civis honoris causa kitüntetésre javasolt személynek nyilvános ünnepélyes szenátusi ülésen kell átvennie kitüntetését.” Fél évtizedig koptattam az akkor még Kossuth Lajosról elnevezett egyetem padjait. Nem gondoltam volna, hogy alma máterem jelenlegi vezetése ilyen tapintatosan kíméli meg az orosz elnököt a megaláztatástól. Ha ugyanis egy NATO-ország felségterületére lépne, akkor háborús bűnösként át kéne adni a hágai nemzetközi bíróságnak.

Tíz mondat egy díszpolgári címről

Sajnálattal közlöm, hogy professzor emeritusi címemről kénytelen vagyok lemondani. Nem szeretnék fenntartani semmilyen kapcsolatot egy intézménnyel, melynek Vlagyimir Putyin a díszpolgára. (Vajda Mihály filozófus a Debreceni Egyetem rektorához, Facebook.com, 2017. szeptember 4.)

Lemondott professzor emirátusi címéről. (Holló Márta híradós bemondó Vajda Mihály nyugalmazott professzorról, ATV, 2017. szeptember 4.)

A Debreceni Egyetem rangjáról Putyin díszdoktorrá avatása miatt lemondott professzor emeritusa kezdettől gyanakvással vegyes szorongással fogadta a rendszerváltást. (Buják Attila újságíró Vajda Mihályról, 168 Óra, 2018. augusztus 23.)

Aztán jött Vlagyimir Putyin díszpolgári címe, ami ellen több tanszék is tiltakozott. (Haszán Zoltán újságíró, 444.hu, 2019. január 25.)

Matolcsy György csatlakozott Vlagyimir Putyinhoz, ő is a Debreceni Egyetem díszdoktora lett. (Albert Álmos újságíró, 444.hu, 2019. március 14.)

Putyin után Matolcsy is a Debreceni Egyetem díszdoktora lett. (Pándi Balázs újságíró, Index.hu, 2019. március 14.)

A Debreceni Egyetem úgy szórja a díszdoktori címeket, mint a cukrot. Vlagyimir Putyin orosz elnök és Matolcsy György jegybankelnök után most épp egy moszkvai magánegyetem, az MFUA rektorát terjesztették fel a doctor honoris causa címre. (Doros Judit újságíró, Népszava, 2019. május 23.)

Jó szériája van Matolcsy Györgynek: a Debreceni Egyetem díszdoktori címe után – Vlagyimir Putyint követte – most a Kaposvári Egyetem tiszteletbeli doktora lett. (Németh Péter újságíró, Népszava, 2019. július 6.)

Úgyanúgy egykettőre eltüntették a vélt vagy valós ellenségeket, ahogyan a debreceni díszdoktor Putyin államában szokás. (Hegyi Iván újságíró, Népszava, 2022. március 1.)

Egykor Vlagyimir Putyin is megkapta Debrecen díszpolgári címét, amit tavaly legalább visszavontak. (Rónay Tamás újságíró, Népszava, 2023. február 22.)

A szerző Médianapló-bejegyzései 2023. július 16-án.

„Akinek van, befizet, akinek nincs, ráfizet” (Lefülelt mondatok, 23.07.09.-16.)

A legutóbbi napokban Orbán Viktor botozott, Orbán Balázs rókázott, Deutsch Tamás szájerezett, Gyurcsány Ferenc dékázott, Csintalan Sándor pedig muzsikált.

Hadházy Ákos a sunyi, sompolygó róka. (Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, Facebook.com, július 9.)

Az ellenzéki pártok képviselőinek indokolatlanul magas fizetését is csak azért nem vonja meg a kormánytöbbség, mert ezzel a képviselőket is belekompromittálja a saját züllött rendszerébe. (Vásárhelyi Mária szociológus, Facebook.com, július 10.)

A mostani kvartett: Komjáthi, Kunhalmi, Tüttő Kata. (Csintalan Sándor szocialista politikus az MSZP-ről, HírKlikk.hu, július 10.)

Nem az a végcél, hogy az ellenzék legnagyobb pártja legyünk. (Gyurcsány Ferenc DK-politikus, volt miniszterelnök, ATV, július 10.)

Karácsony a kirakatban, Gyurcsány pedig a kasszában. Ezt kell megakadályoznunk! (Bohár Dániel újságíró, Origo.hu, július 11.)

Erre most kiderül, hogy már megint hátrafelé nyilazó, bőgatyás, árvalányhajas mucsai bunkó vagyok, aki még a padok színének szimbolikáját sem érti. (Gajdics Ottó publicista, Magyar Nemzet Online, július 11.)

Az Orbán-rezsim egy elegáns uniós magánzárkába került, ahová a fegyőr sűrűn bepillant. (Ágh Attila politológus, Népszava, július 11.)

Orbán a kitaszított és nem a kizárt szerepét próbálgatja. (Tömpe István publicista, Újnépszabadság.com, július 12.)

Megbukik, mert elviselhetetlen. (Ágoston Hugó újságíró Orbán Viktorról, ÚjHét.com, július 12.)

A mi értelmezésünkben a magyarok miniszterelnöke. (Sándor Krisztina, a Tusványosi Szabadegyetem programfelelőse Orbán Viktorról, Transtelex.ro, július 12.)

Nekem ő Magyarország miniszterelnöke mindaddig, amíg vállalja ezt az óriási feladatot. (Hajtó Péter, a győri Fideszből kizárt önkormányzati képviselő Orbán Viktorról, 24.hu, július 13.)

Olyasmivel foglaljuk el magunkat, ami nem engedi, hogy saját magunkkal foglalkozzunk. (Földényi F. László esztéta, Magyar Narancs, július 13.)

Akinek van, befizet, akinek nincs, ráfizet. (Dévényi István publicista, Magyar Hang, július 14.)

Van még lehetőség arra, hogy a botot bedugjuk a küllők közé. (Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Unióról, Magyar Rádió, július 14.)

Orbán lélekben sosem volt az EU tagja. (Bojár Gábor informatikus vállalkozó, 444.hu, július 14.)

Orbán Viktor személyzeti politikája kiszámíthatatlan. (Föld S. Péter újságíró, HírKlikk.hu, július 14.)

Szájer Józsefnek szerintem már újra játékban kellene lennie. (Deutsch Tamás Fidesz-politikus, Index.hu, július 14.)

Ha fel akarunk háborodni, ne az áldozatot lássuk benne, hanem a kápót. (Pápai Gábor karikaturista Szájer Józsefről, Facebook.com, július 14.)

Másságuk rendellenes és nem egészséges állapot. (Petrin László jogász a homoszexuálisokról, Magyar Hírlap Online, július 14.)

Színjátszó lett egy ferencvárosi pad. (Balassa Tamás újságíró, Népszava, július 15.)

Bárhol is vagyok, leszek, a Fradi a hazám. (Elek Gábor, a ferencvárosi női kézilabdázók volt edzője, 24.hu, július 16.)