Országunk első embere végre megszólalt a közszolgálati adóban. Utoljára július 29-én fejtette ki álláspontját az időszerű kérdésekről. A történeti hűség kedvéért megemlítendő, hogy akkor is a Magyar Rádió új csillaga, a szokatlanul felkészült Törőcsik Zsolt beszélgetett vele. Azóta a magyar miniszterelnök megjárta a hadak útját.
A szomszédban zajló háború miatt megszavazott szükségállapot idején három hétre elment nyaralni a dalmát tengerpartra. Remélem, hogy utazásához nem vont el honvédségi repülőgépet, mert az ebben a nehéz helyzetben nem volna szép tőle. Mindazonáltal elkönyvelhetjük, hogy kipihenten tért vissza a kormányrúdhoz, ismét irányt mutatott nekünk. Legfőbb ideje, elvégre a Závecz közvéleménykutató cég szerint a Fidesz 700 ezer szavazót vesztett. Szerencsére az elemeire hullott, demoralizált ellenzék nem szívta fel őket, csupán a bizonytalanok táborát gyarapíthatták.
Ilyen előzmények után kérdezte a nagyra hivatott műsorvezető Orbán Viktortól, vajon e vészhelyzetben „Számíthat-e a kormány a hazai baloldalra?” Őszintén szólva arra számítottam, hogy miniszterelnökünk tartja magát ahhoz, amit Gulyás Gergely kancelláriaminiszter dobott be a köztudatba. A már nem is Márki-Zay Péter vezette ellenzéket, amely nemcsak baloldali pártokból áll, egy amerikai alapítvány pénze miatt dollárbaloldalnak nevezte. Országunk első emberének azonban becsületére válik, hogy átlátott a szitán.
Tartotta ugyan magát a központi direktívához, miszerint a másik oldal politikusai a külső erők nótáját fújják, mégis árnyaltabban fogalmazta meg róluk a véleményét: „Az ellenzék nem ura saját magának.” Na, ugye – idézhetném közismerten fociszurkoló miniszterelnökünket egy román-magyar válogatott mérkőzés számunkra kedvező eredménye után. Kétségkívül külföldi ügynöknek minősítette a politikai ellenfeleit, mégse állt be a papagájkommandóba. Inkább ellenzéknek nevezte a legalább hatféle párthoz tartozó közéleti személyiségeket.
Nyilván annak szellemében, amelyet egy korábbi nyilatkozatában így fogalmazott meg: „Igaz, hogy a spin doctor egy hasznos állatfajta, de megérteni a problémát nekünk, politikacsinálóknak kell.” (Hír TV, 2022. május 19.) Nem sokáig örülhettem azonban a visszafogottabb értelmezésnek, mert a következő mondatban az ő száján is kicsúszott a dollárbaloldal. Lehetséges, hogy e szellemes, találó, mélyen szántó kifejezés ugyanolyan karriert csinál a kormánypárti nyilvánosság fórumain, mint Törőcsik Zsolt a közszolgálati rádióban?
Tíz mondat a miniszterelnöktől (Magyar Rádió, 2022. szeptember 30.)
A politika tapasztalati műfaj.
Most nehéz időket élünk.
A vállalkozások nehézségei most halmozódnak.
Az árak meg az égben vannak.
Az emberek fizetik meg a szankciós politika árát.
Mi nem szavaztuk meg a szankciókat.
Dühösek vagyunk, mert becsaptak bennünket.
A nemzeti konzultáció jogilag a legrugalmasabb forma.
Az ellenzék nem ura saját magának.
A dollárbaloldal a hátunkban van.
Tíz Orbán-mondat a nemzeti konzultációról
Mi a nyílt tervezés hívei vagyunk. Egy éve bevezettük a nemzeti konzultációk politikáját. (Metropol, 2011. szeptember 19.)
A közvélemény-kutatásnál sokkal megbízhatóbb a nemzeti konzultáció. (Magyar Rádió, 2012. május 25.)
A nemzeti konzultáció az emberekkel való közös kormányzás kulcseszköze. (Magyar Rádió, 2015. április 24.)
A nemzeti konzultáció valós tények helyes értelmezésén alapul. (M1, 2017. április 27.)
A nemzeti konzultáció akarat-kifejezési, döntéshozatali forma. (Magyar Rádió, 2017. június 2.)
Nemzeti konzultáció nélkül is elég elszánt tudnék maradni. (Magyar Rádió, 2017. június 16.)
Az egyetértési pontok létrehozásának legjobb módja a nemzeti konzultáció. (Magyar Rádió, 2018. január 19.)
A nemzeti konzultációból kiderült, hogy a véleményem egybeesik azzal, amit az emberek gondolnak. (Napló, 2018. február 15.)
Ma délután szeretném véglegesíteni a kérdéseket. (Magyar Rádió, 2021. február 12.)
A nemzeti konzultáció jogilag a legrugalmasabb forma. (Magyar Rádió, 2022. szeptember 30.)
A szerző Médianapló-bejegyzései 2022. szeptember 30-án.