Bolgár György különleges adottsága, hogy pontosabban foglalja össze az interjúalanyok mondandóját, mint ahogy ők kifejtették. E hasznos tulajdonság bosszulta meg magát a legutóbbi adásban. A Klubrádió műsorvezetője felhívta Tibori Szabó Zoltánt, aki a Babes-Bolyai Egyetem holokauszt- és genocídiumtanulmányok intézetét igazgatja. A neves kutató és publicista ugyanis egy izraeli lapban párhuzamot vont Ceausescu és Orbán Viktor között.

A rádióban elhangzott mondatát idézem a bejegyzés utáni összeállításban. Hogy amikor hírét vette a felcsúti ház tövében épülő stadionnak, beugrott neki Ceauesescu. A román diktátor az olténiai Scornicestiben építtetett stadiont, és szülőfaluja focicsapatát is bejuttatta az első osztályba. Miközben a kolozsvári professzor e párhuzamot pedzegette, Felcsútot nevezte Orbán szülőfalujának. A veterán műsorvezető pedig nemcsak tudomásul vette ezt, hanem jóváhagyólag még meg is ismételte. Szinte sajnálom, hogy mindketten tévedtek.

Tibori Szabó indokoltan fejtette ki a Ceausescu és Orbán hatalomgyakorlása közti párhuzamokat, ám olyan kiindulópontot választott, amely hamis, bár logikusnak látszik. Ha az ország első embere, mint nálunk tizenharmadik éve Orbán Viktor a háza tövébe stadiont építtet, akkor ugyebár az a település csak a szülőfaluja lehet. Csakhogy ezt miniszterelnökünk sosem állította, mindig Alcsútdobozra valónak mondta magát. Még akkor is, ha eme állításban szintén rejlik ellentmondás. A Kádár-korszak egészségpolitikája édesanyját sem hagyta bábaasszonyok kezén. Beszállították egy kórházi szülőosztályra, ezért olvasható a lexikonokban, hogy Orbán Viktor Székesfehérvárott született.

Bocsánatos vétek, hogy a felcsúti stadionépítés téves következtetésre csábított egy kolozsvári professzort. Mint az idézetcsokor tanúsága szerint egy Erdélyből elszármazott újságírót, Gál Máriát is, aki a kisebbségi kérdés talán legfelkészültebb szakírója. Bolgár György azonban évtizedek óta kíséri figyelemmel Orbán Viktor pályafutását, és igazán utánanézhetett volna, hogy korszakunk névadójának mi köze van Felcsúthoz. Tévedésével rangos közéleti személyiségek társaságába került, mint Bajnai Gordon és Márki-Zay Péter.

Máskülönben a szülőfalus párhuzam egyetlen emberre illik Magyarországon. Stadler József akasztói milliárdos a magánjövedelméből ajándékozta meg szülőfaluját egy stadionnal. Mint Ceausescu, már ő sem él, és a stadionjaikat rozsda marja.             

Tíz mondat egy téves feltételezéshez

Alcsútról, vagyis olyan átlagos dunántúli faluból származom. (Orbán Viktor Fidesz-politikus, 168 Óra, 1992. június 9.)

Európában eddig egyetlen olyan vezető akadt, akinek fontos volt, hogy szülőfaluja bekerüljön az első osztályba. Ez a politikai vezető Ceausescu volt. (Bajnai Gordon Együtt-politikus, volt miniszterelnök Felcsúton, Népszabadság, 2013. június 15.)

Igazából nem is világos, hogy milyen alapon hívtak meg engem most ide a felcsútiak, hiszen én nem ebbe az óvodába jártam, és most ezt szégyellnem kell, látom, de az igazság az, hogy én Alcsúton jártam óvodába, mert csak nyolcéves koromban költöztünk ide, Felcsútra. (Orbán Viktor miniszterelnök, Kormány.hu, 2015. november 9.)

Olyannyira Alcsútdoboz volt a kormányfő szíve csücske, hogy 1997 őszén, még ellenzékben, de már az első nyertes választásra készülve fideszes frakcióülés volt a településen, aztán Orbán megígérte a választások előtt, hogy az első állami ünnepet szülőfalujában tölti. (Rovó Attila újságíró, Index.hu, 2019. április 13.)

Képzeljük el, hogy ha Gyurcsány, Horn Gyula vagy Antall József a saját szülőfalujában stadiont épít. (Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester, ATV, 2020. június 16.)

Orbán Viktor szülőfaluja Alcsútdoboz, legidősebb fiúk születésekor itt élt az Orbán-család, később költöztek Felcsútra. Ez nem politika, hanem tény. (Zsohár Melinda újságíró, Fejér Megyei Hírlap, 2021. szeptember 25.)

A román Kondukátorhoz egyre több dolog kapcsolja a magyar illiberális vezetést, és ennek csak egyik – bár legismertebb – szimbóluma a Vezér szülőfalujába épített stadion és első ligás focicsapat. (Gál Mária újságíró, Népszava, 2022. február 10.)

A Fejér megyei falu szakralizálása minden elemében hamis – a jelenlegi miniszterelnök Székesfehérváron született, és Alcsúton nőtt fel. (Hargitai Miklós újságíró, Népszava.hu, 2022. augusztus 27.)

Amikor a stadionépítés történt, nekem rögtön eszembe jutott Ceausescu, mert ő is a szülőfalujában épített stadiont. (Tibori Szabó Zoltán kolozsvári újságíró és egyetemi tanár, Klubrádió, 2022. szeptember 2.)

Akasztó és Stadler óta egyedül Orbán fejében született meg, hogy stadion épüljön egy faluban. (Nagy Bandó András humorista, Magyar Hang, 2022. szeptember 2.)

A szerző Médianapló-bejegyzései 2022. szeptember 4-én.

Gyurcsány: A DK alkalmas vezetni az országot

A legutóbbi napokban Lázár János beruházott, Dúró Dóra szobrozott, Kunhalmi Ágnes vereséget értelmezett, Jakab Péter elhatárolódott, Ungár Péter pedig bejelentkezett. Lefülelt mondatok.

Ami nem lett az övék, azt is képesek kordában tartani. (Sebes György újságíró a Fidesz médiapolitikájáról, HírKlikk.hu, augusztus 28.)

Még mindig szügyig állunk a szocializmusban. (Kukorelly Endre író, ATV, augusztus 29.)

Az ellenzék épp addigra fogott össze, mire a NER kiteljesedett. (Kunhalmi Ágnes szocialista politikus, Index.hu, augusztus 29.)

Az Andik nem katáznak, de a Lőrincek andiznak. (Bödőcs Tibor humorista, Népszava, augusztus 29.)

Torzók az országban nem maradnak. (Lázár János beruházási miniszter, Hír TV, augusztus 29.)

Azt gondoljátok rólunk, hogy nem vagyunk szolidárisak, mert nem tartjuk rendszerszintű korrupciónak, amikor nem csak a balliberálisok kaszálnak? (Gajdics Ottó újságíró, Magyar Nemzet Online, augusztus 30.)

Fontosabb egy államférfinek a magyarsághoz fűződő viszonya, hogy mit tett a magyarságért, mint az, hogy mondjuk hogyan viszonyul a zsidósághoz. (Dúró Dóra Mi Hazánk-politikus, az országgyűlés alelnöke Horthy Miklósról, 444.hu, 2022. augusztus 30.)

A lényeg, hogy kicsi legyen, de fasiszta. Ahogy egykor a MIÉP, most a Mi Hazánk mondja ki azt, amit a Fidesz gondol, csak kormánypártként nem mondhat ki. (Bauer Tamás DK-politikus, Facebook.com, augusztus 30.)

A bátorság nagyon egyszerű: vessző helyett pontot kell tenni. (Molnár Gina, a Best FM Debrecen távozó műsorvezetője, Debreciner.hu, augusztus 31.)

Az MSZP még mindig az ellenzék legszervezettebb pártja. (Komjáthi Imre szocialista politikus, az MSZP társelnök-jelöltje, ATV, augusztus 31.)

Az MSZP ramaty állapotban van. (Almási B. Csaba újságíró, Mandiner.hu, szeptember 1.)

Az ellenzéki politika attól szenvedett, hogy a politikusok politológusnak képzelték magukat. (Ungár Péter, az LMP újdonsült társelnöke, Magyar Narancs, szeptember 1.)

Nagy Márton megszorításokért felelős miniszter. (Kálmán Olga DK-politikus, ATV, szeptember 1.)

Mára leharcolt, idős emberré pocakosodott. (Föld S. Péter újságíró Orbán Viktorról, HírKlikk.hu, szeptember 2.)

A kormány épp Európa legmagasabb gázárát számlázza ki. (Puzsér Róbert publicista, Magyar Hang, szeptember 2.)

A béketábort a nemzetközi hiánygazdálkodás tartotta egyben. (Révbíró Tamás műfordító a szocialista országokról, Facebook.com, szeptember 2.)

A világ változik, Magyarország viszont megpróbál nemzetkaraktert fabrikálni a változatlanságból. (Hargitai Miklós újságíró, Népszava, szeptember 3.)

Mindig akadnak politikai pártok, amelyek Horthyt tiszteletre méltó államférfiként tartják számon. (Dési János újságíró, Klubrádió, szeptember 3.)

Az ellenzék április 3. óta nem tesz mást, mint számolja halottait a csatatéren. (Jakab Péter volt Jobbik-politikus, Facebook.com, szeptember 3.)

A magyar embernek sikerült ellenzék nélkül maradnia. (Horváth Ferenc publicista, Debreciner.hu, szeptember 3.)

A Demokratikus Koalíció érett, erős közösség lett. Alkalmas feladatára: vezetni az országot. (Gyurcsány Ferenc DK-politikus, volt miniszterelnök, Facebook.com, szeptember 4.)