Miniszterelnökünk ma bejelentette, hogy a holnap esedékes évértékelőn olyasmire is kitér majd, amelyről reggel a Kossuth Rádió stúdiójában még nem akart beszélni. Érdeklődéssel várom a beharangozott szónoklatot. Feltételezem, hogy országunk első embere holnap is megemlít két megszokott elemet. Brüsszelt – mint egy birodalom központját, illetve Oroszországot – mint egy másik birodalmat.
Körülnéztem a házi archívumban. 1988 áprilisában figyeltem föl a pályakezdő politikusra. Ki gondolta volna, hogy ma reggel nyolcig 671 oldalnyi szövegét jegyezhetem föl? Egy oldalon átlagosan hét mondat fér el, nos, nem egészen harminchét év alatt mintegy 4700 mondat gyűlt össze. Beírtam a keresőbe, hogy Brüsszel. hatvankilencszer jött ki, többnyire kedvezőtlen összefüggésben. Ez érdekes fejlemény az Európai Unió egyik tagországában. Oroszországot ritkábban említette Orbán Viktor, mindössze tízszer, és leginkább kedvező vagy semleges összefüggésben.
Az ellentmondást a saját szavaimmal nem sikerült plasztikusan megfogalmazni, segítségért egy másik újságíróhoz fordultam. Dési János a Klubrádió 2024. szeptember 7-i adásában így fogalmazott: „Van egy ország, amelynek a szövetségesei az ellenségei, és az ellenségei a szövetségesei.” Csak tudnám, hogy mire gondolt.
Tíz mondat Orbán Viktortól (Magyar Rádió, 25.02.21.)
Az idei évben a békére vettük fel a lapot.
Ha nem így vettük volna fel a lapot, akkor nagy bajban lennénk.
Négy nagy csatát vívunk Brüsszellel.
A guruló dollárokat kiváltják a guruló eurók.
A védekezési mechanizmusokat, amelyeket az Egyesült Államokból átveszünk, Brüsszel ellen is alkalmazzuk.
Le fogjuk őket gyűrni.
/Az itthoni küzdelemről/ Semmilyen ellenállásra nem számítok.
Erőseket mondunk, de óvatosan cselekszünk.
A kormánynak mozgásba kell lendülnie.
A józan ész a legjobb tanácsadó.
(Az interjú 26 percében a miniszterelnök tízszer köszörülte a torkát.)
A szerző Médianapló-bejegyzései 2025. február 21-én.