A Népszava tegnapi számában érdekes interjú jelent meg a kegyelmi botrányról. Czene Gábor készítette Róna Dániel politológussal. A 21. Kutatóközpont igazgatója fanyar, ironikus stílusban szokott megszólalni az ATV vitaműsoraiban. Az egyetlen ellenzéki napilap hasábjain hasonló húrokat pengetett, megbízhatóan igazított el bennünket a szövevényes ügy rejtelmeiben. Szinte röstellem, hogy nem az érdemi és alapos megállapításait idézem, hanem a bakiját. Pontatlansága a korrektségéből származik.
Novák Katalin kegyvesztési folyamatában jelentőségre tett szert az úgynevezett selyemzsinór-jelenség. Országunk első embere február 8-án fordult 1,2 millió fészbukos követőjéhez. Megemlítette öt gyerekét és négy unkáját, majd őket féltve jelképesen miszlikba vágta a pedofilokat. Ezt mondta: „A kormány nevében benyújtottam egy alkotmánymódosítást, amely lehetetlenné teszi, hogy kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmény esetén az elkövető kegyelmet kaphasson.” Korlátozta tehát a köztársasági elnök kegyelmi jogkörét.
A világhálón megindultak az értelmezések, közülük a legnagyobb visszhangot Török Gábor megnyilvánulása váltotta ki. Néhány perccel a miniszterelnöki bejelentés után föltett az üzenőfalára egy gurigányi, zöld színű selyemzsinórt. Erre mondta a tegnap megjelent interjúban Róna Dániel: „Orbán Viktor nem egyszerűen csak elengedte a köztársasági elnök kezét, hanem – ahogyan Török Gábor politológus írta – megküldte neki a selyemzsinórt.” Az interjúalany sportszerű módon akarta kiemelni a pályatárs elsőségét.
Igen ám, de közben az ’írta’ kifejezést használta, márpedig Török Gábor megnyilvánulását nem betűk alkották. A számítógép képernyőjén függöny szét- és összehúzására alkalmas selyemzsinór jelent meg. A sietség terméke. Török Gábor tisztában volt azzal, hogy ha az ismert elemzők közül a legelsőként szólal meg, akkor az ő rendhagyó bejegyzését értelmezik majd a legtöbben. Számítása bevált, a furcsa megnyilvánulást több százan kommentelték. A hozzászólók között kommentálók is akadtak. A kommentálás szakemberek megjegyzése, a kommentelés nyúlfarknyi, érzelmekről árulkodó zsigeri közlés.
A bejegyzésem utáni összeállításból kiderül, hogy Török Gábor miért választotta a gurigás megoldást. Elmondta a 24.hu munkatársainak. Időrendbe szedtem, hogy a digitális újságírók mikor és hogyan idézték a selyemzsinóros álláspontját. Kirajzolódik belőlük, hogy miként ment végig az online sajtón a gurigás értelmezés, melynek az illusztrációját a közismert politológus a világhálóról kutyafuttában választotta ki. Ha alaposabban körülnézett volna, találhatott volna több grafikát a középkori török állam talán legjellegzetesebb kivégzési módjáról.
Elismerem persze, hogy Török Gábornak sietős volt a dolga, ezért a törökös grafikák helyett beérte a zöld színű függönyzsinórral. Az online sajtó munkatársai azonban, akik utána értelmezték a figyelemre méltó fejleményt, igazán megengedhették volna maguknak, hogy a guriga helyett korabeli grafikával érzékeltessék a kegyvesztett magyar köztársasági elnök jelképes sorsát.
Tíz mondat a selyemzsinórról
Török Gábor politikai elemző elemzés helyett ezúttal egyetlen képpel kommentálta Orbán Viktor bejelentését. Ezzel a képpel. (Plankó Gergő újságíró egy köteg selyemzsinórról, 444.hu, 2024. február 8., 17.02.)
Török Gábor balliberális politikai elemző „elemzés” helyett ezúttal egyetlen képpel kommentálta Orbán Viktor bejelentését. Ezzel a képpel. (Vadhajtás.hu, 2024. február 8., 17.50)
Török Gábor egy guriga selyemzsinórt posztolt Orbán Viktor kegyelmi ügyről szóló bejelentése után. (hvg.hu, 2024. február 8., 17.57)
Török Gábor politológus, egyetemi docens kommentár nélkül egy selyemzsinór képét posztolta Orbán bejelentése után. (Papp Attila újságíró, 24.hu, 2024. február 8., 18.20)
Török Gábor egy selyemzsinórral kommentálta Orbán Viktor bejelentését. (HírKlikk.hu, 2024. február 9., 7.10.)
Török Gábor selyemzsinórral kommentálta Orbán Viktor bejelentését. (Pécsi Stop, 2024. február 9., 07.10.)
A Demokratikus Koalíció ifjúsági aktivistái egy köteg selyemzsinórt vittek a pedofilsimogató Novák Katalin köztársasági elnök hivatalához, a Sándor-palotához. (Bernhardt Bettina újságíró, Közbeszéd, 2024. február 9.)
Török Gábor politikai elemző egy selyemzsinórt posztolt ki, ezzel jelezte, hogy a köztársasági elnöknek távoznia kell. (Szilágyi József szombathelyi újságíró, Nyugat.hu, 2024. február 11.)
Amikor kirakta a selyemzsinórt a Facebookra, akkor csak Orbán Viktor szavait fordította le? (Bita Dániel és Pető Péter újságírók Török Gáborhoz, 24.hu, 2024. február 16.)
Hirtelen nem volt jobb ötletem, mint keresni egy selyemzsinórt – egyszerűbb volt, mint gyorsan írni valamit. (Török Gábor politológus, 24.hu, 2024. február 16.)
A szerző Médianapló-bejegyzései 2024. március 3-án.
„Orbán bármire képes” (Lefülelt mondatok, 24.02.25.-03.03.)
A kegyelmi botrány negyedik hetében Lázár János MZP-zett, Kocsis Máté hordázott, Demeter Szilárd gettózott, Gyurcsány Ferenc sulyokozott, Szörényi Levente novákozott, Nagy Bandó András pedig nagyferózott.
Facebook-kommentből nem lesz rendszerváltás. (Gréczy Zsolt DK-politikus, Facebook.com, február 25.)
A DK teljes érdektelenségbe fulladt tüntetést volt képes összetrombitálni. (Fekő Ádám újságíró, magyarnarancs.hu, február 26.)
A „tüntetők” átlag életkora úgy 150 év volt. (Bruck András publicista, Facebook.com, február 26.)
Még néhány ilyen félresikerült ellenzéki akció, és Orbán Viktor megmenekül a kegyelmezési botránytól. (Nagy Attila Tibor politológus, Index.hu, február 26.)
Elnök úr! A horda nem nyugszik. (Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője az ellenzék zajongásáról, Hír TV, február 26.)
Az a kép alakult ki, hogy Orbán Viktor verőlegénye vagyok. (Szakács Árpád publicista, Ultrahang Plusz, február 26.)
Nem az szorul indoklásra, hogy valamit miért hoznak nyilvánosságra, hanem az, hogy valamit miért nem. (Majtényi László volt ombudsman, Népszava, február 27.)
Az influenszerek közönsége utólag nőtt, a pártok tüntetésének publikuma pedig csökkenni kezdett. (Cs. Bálint Andrea DK-s aktivista, Újnépszabadság.com, február 28.)
Ha könnyű a tananyag, mesélni kell. Ha nehéz, elemezni. (Ujlaky István történelemtanár, Népszava, február 28.)
Ha az amerikaiak bármit csinálnak, szeretnek elsők lenni. (Borsos Szabó Edina Egyesült Államokban dolgozó kézilabda-edző, Sport1, február 29.)
Katalin komoly minőséget képviselt. (Szörényi Levente zeneszerző a volt köztársasági elnökről, Mandiner.hu, február 29.)
Szerencséjük a fővárosiaknak, hogy nagy különbség van Márki-Zay Péter és Karácsony Gergely között. (Lázár János Fidesz-politikus, YouTube.com, február 29.)
A kultúra olyan, mint a beton alól feltörő fűszál. (Hajdú Szabolcs filmrendező, Magyar Narancs, február 29.)
A széles nyilvánosság számára kevéssé ismert jelöltet választott a kormánypárt a köztársasági elnöki székbe, akinek vélhetően nincs takargatnivalója. (R. Kiss Kornélia újságíró Sulyok Tamásról, Magyar Hang, március 1.)
Igaz-e, hogy hazudott a családja múltjáról, legfőképpen a nácibarát édesapjáról? (Kálmán Olga DK-politikus Sulyok Tamáshoz, Klubrádió, március 1.)
Kiábrándító lehet, hogy Orbán megint egy erkölcsileg alkalmatlan embert jelölt elnöknek. (Gyurcsány Ferenc DK-politikus Sulyok Tamásról, Facebook.com, március 2.)
Orbán bármire képes. (Palotás János volt MDF-politikus, Népszava, március 2.)
Kormánybuktató szándékaik érdekében fújták föl a kegyelmi ügyet olyan méretű botránnyá, amivel azt gondolták, magát Orbán Viktort is be lehet sározni. (Gajdics Ottó újságíró, Magyar Nemzet Online, március 2.)
A gettólogika gyengíti a magyar kultúrát. (Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum újdonsült főigazgatója, Magyar Nemzet Online, március 2.)
A Kossuth-díjjal nemcsak kiszúrták a szemét, de meg is vakították. (Nagy Bandó András publicista Nagy Feróról, Újnépszabadság.com, március 3.)
Csurka megismerése segítene dekódolni a NER-t. (Vas Gábor publicista, magyarnarancs.hu, március 3.)