A környezetemben napok óta arról beszélnek, hogy a Kossuth Rádió főszerkesztője kirúgta a Beszéljük meg! műsorvezetőjét. Tizenöt évig írtam rádiókritikát, ismerem a leváltót és a leváltottat. A főszerkesztő Perjés Klára az elnök, Kondor Katalin kinevezettje, körülbelül egyidős Bolgár Györggyel (és a Magyar Rádió elnökével). Gyuri a hírszerkesztőségben csiszolódott, Klára a falurovatban aszalódott, Kati kettejük közé szorult. A legkevésbé tehetséges kirúgta a legtehetségesebbet – a középszerű kezdeményezésére.

A Beszéljük meg!-et Bolgár Amerikából hozta haza. Csak akkor éreztem meg, hogy műsora népszerű, amikor Bodor Pali meghívott a születésnapjára, és a vendég-feleségek körbevették a szintén meghívott műsorvezetőt. Nem értettem, mit esznek rajta, hisz’ aligha olvassák az egyébként kitűnő publicisztikáit. Aztán rájöttem, hogy hallgatják a műsorát, amely azonban nem tetszik a vezetőinek. A rádiós főnökök szerint attól féloldalas a Beszéljük meg!, hogy csak azok a fránya hallgatók szólalnak meg benne. Elfogult szavaikat a megszólítandó politikusok révén kéne helyretenni.

Úgy rémlik, a közszolgálati rádióban ki akarnak egyenlíteni egy hangvételt. A nép leplezetlen hangját. A Magyar Hírlapban R. Székely Julianna figyelemre méltó cikket írt a beszélgetős műsor megszüntetéséről. A Népszabadság karikatúrát közölt. Lehoczki István a szokásos kisnyugdíjas házaspárt hozta össze egy harmadik öreggel a pesti járdán, és egyikük kifejtette: „Nem merem hangosan mondani, mit szólnak hozzá, hogy mi történt a Bolgár György műsorával.” A rajz érzékelteti a hatvan fölöttiek közérzetét. Ők azok, akik hetenként kétszer figyelemmel kísérték a Bolgár-műsort.

Ők voltak a Beszéljük meg! törzshallgatói és betelefonálói. A rádiós vezetők ezt a mintegy félmillió embert fosztották meg a kibeszélés nyilvános lehetőségétől. A „közszolgálati” rádióban fontosabb a politikai érdek, mint a hallgatottság és a vele járó reklámbevétel? Mellesleg az Orbán-kormány ügyesebb, mint a Boross-adminisztráció. A Magyar Rádió elnöki jogkörrel felruházott alelnöke, Csúcs László 1994 márciusában 129 munkatársnak mondott föl. A kirúgás szakmai kitüntetésszámba ment, és a közhangulatot is megváltoztatta. A választások előestéjén rossz szolgálatot tett az MDF-nek. A Fidesz okult elődje és választási szövetségese hibáiból. Egyenként vadássza le a legjobb rádiósokat. Egy-egy mártírért az emberek nem mennek ki az utcára.

A szező Médianapló-bejegyzései 2023. február 1-jén.

———

Médianapló-retró: „A vármegyézés a politikai B-középnek szól” (Idézetek 2023 januárjából)

Petőfi még TGM-nél is jóval balosabb lenne. (Győrffy Ákos költő, Mandiner.hu, január 1.)

Kérem a tanító nénit, a felső polcra is pakoljon ársapkás terméket. (Dési János újságíró, Klubrádió, január 2.)

Az én lelkem már régen csatlakozott, csak nem vállaltam föl. (Győzike a Fideszbe való belépésről, Telex.hu, január 3.)

Az ültetőcédulára írták így: vitéz Kohán Kolos nemzetes úr. A hölgyek megszólítása: nemzetes asszony. (Kohán Kolos, a Vitézi Rend tagja, Veol.hu, január 4.)

A kormány a legnagyobb kockázati tényező. (Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, Magyar Narancs, január 5.)

Ársapka nélkül épp csak csorog a benzin a tankba. (Maros Gábor kaposvári újságíró, Sonline.hu, január 6.)

Csak egy helyiséget fűtünk ki. (Nagy Feró Kossuth-díjas rocker, Blikk.hu, január 7.)

A nukleáris opció abszolút kell. (Lantos Csaba újdonsült energiaügyi miniszter Paks 2-ről, Magyar Rádió, január 8.)

Mi valahogy mindig ellenkező irányba hajtunk a sztrádán. (Hargitai Miklós újságíró, Népszava, január 9.)

Inkább a könyöküket használják, mint az ölelő karjukat. (Rónai Egon műsorvezető az ellenzéki pártok együttműködéséről, ATV, január 10.)

Filléres vagy inkább centes hazaárulók. (Huth Gergely publicista a magyar baloldalról, PestiSrácok.hu, január 11.)

Saját szekértáborán kívül másnak levegőt, szót, támogatást adni esze ágában sincs. (Heil Péter közgazdász Orbán Viktorról, Magyar Narancs, január 12.)

Magyarország élhető hely, amíg nem gondolkodsz. (Aranyosi Péter humorista, Magyar Hang, január 13.)

Ha Orbán Viktort halljuk, akkor Európa vezető országában élünk. (Bernau Péter újságíró, Népszava, január 14.)

Ez a Magyarország most nem egy életes hely. (Spiró György író, Klubrádió, január 15.)

Kormányülést lehetne tartani, ha összehívnák az alapítványi kurátorokat. (Herényi Károly volt MDF-politikus a magánalapítványokba kiszervezett egyetemekről, ATV, január 16.)

Az általuk kínált termék nem kell az embereknek. (Nagy Iván László újságíró az ellenzéki pártokról, hvg.hu, január 17.)

Az ellenzéki pártok vezetői és képviselői többségükben hivatásos politikai potyautasok. (Ágh Attila politológus, Népszava, január 18.)

Az ő kormányukban az oktatás a belügyminisztérium egy félemelete, ahol meg sem áll a lift. (Tóta W. Árpád publicista, hvg.hu, január 19.)

A színházból elfogyott a személyiség. (Gálvölgyi János színész, Klubrádió, január 20.)

Kanosszát járatnak vele az eurómilliárdokért. (Bruck András író Orbán Viktorról, Facebook.com, január 21.)

Előadja a nép egyszerű gyermekét, miközben az ország egyik leggazdagabb embere. (Ungár Péter LMP-politikus Orbán Viktorról, Jelen.media.hu, január 22.)

Tudok olyat mondani, hogy egy-két embernek meginogjon a széke. (Völner Pál korrupcióval vádolt volt igazságügyi államtitkár, Blikk.hu, január 23.)

Nem a szó jön át, hanem az, amibe csomagolják. (Ránki Sára nyelvész a kormányzati kommunikációról, Youtube.com, január 24.)

A vármegyézés a politikai B-középnek szól. (György Zsombor újságíró, Klubrádió, január 25.)

Cenzúra, mikor valamit titkolnak, és propaganda, ha valamit sulykolnak. (Szele Tamás újságíró, Forgókínpad.blog, január 26.)

Meddig borulnak még az állítólag legkülönbözőbb elveket valló állítólag politikusok a Demokratikus Koalíció kebelére? (Dévényi István publicista, Magyar Hang, január 27.)

A sorok között találom meg az igazságot. (Veres András, a katolikus püspöki kar elnöke, Népszava, január 28.)

Égő fáklyaként kell mutatnunk az utat az egész világ számára. (Toroczkai László Mi Hazánk-politikus, 444.hu, január 29.)

Nem politikusokat kell gyűjteni, hanem szavazókat. (Komjáthi Imre szocialista politikus a DK átigazolási kampányáról, ATV, január 30.)

A kortárs magyar közgondolkodás legnagyobb rocksztárjától búcsúzunk. (Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester Tamás Gáspár Miklós filozófus temetésén, Facebook.com, január 31.)