Nagyból 225 ezer van, Istvánból 246 ezer. Közülük Nagy István agrárminiszter az egyedüli, aki a fészbukos üzenőfalát arra használta, hogy bejelentse a nemzeti tűzifa-programot. Mi mindenre használható a közösségi oldal! Egy ellenzéki újságíró meg is jegyezte: „Már nem a Magyar Közlöny a legfőbb jogforrás, hanem egy-két kormánytag Facebook-oldala.” (Papp Zsolt, Népszava, 2020.12.23.) E faramuci helyzetnek vannak előzményei a politikusok és az újságírók viszontagságos kapcsolatában.

A legtöbb politikus szükséges rossznak tartja a nyilvánosság képviselőit. Régebben még tudomásul vették, hogy nekik nem tanult mesterségük az írás, és szükségük van szakemberekre, akik megfogalmazzák azt, amit ők döntéshozóként mondanak. De azt már zokon vették, ha azok a fránya tollforgatók a döntések indoklására késztették őket. Fanyalgásuknak hangot is adtak. A bejegyzésem utáni összeállítás azt sejteti, hogy a távolságtartásban nem volt lényeges különbség a jobboldali és a baloldali politikusok között. Az alapvető különbség az utolsó évtizedben alakult ki.

Nemcsak azért, mert a jelenlegi kormány a nyilvánosság korlátozásával gyakorolja a hatalmat. Az Orbán-korszak egybecsúszott a technológiai fejlődéssel is. Divat lett saját üzenőfalat működtetni a Facebookon. A politikusok immár közvetlenül szólhatnak a követőikhez, az újságírók közvetítése („torzítása”) nélkül. Lám, Nagy István agrárminiszternek is 62 ezer követője van. Többen olvassák, mint ahányan a Magyar Közlönyt. Ez azonban csak látszat.

A 26 ezer követővel megáldott Hoppál Péter mezei képviselőként bevallotta: „A facebookos tevékenységemben három munkatársam is segít.” (SzabadPécs.hu, 2020.06.16.) Azóta a kormányban ismét ő felel a kultúráért. Nem lepődnék meg, ha kiderülne, hogy az államtitkári keretéből több kommunikációs munkatársra is telik. Varga Judit igazságügyi miniszter (170 ezer követő) bejegyzéseit angolra is lefordítják, Szijjártó Péter külügyminiszter (377 ezer követő) stábjában pedig tucatnyi kommunikációs szakember dolgozik.

Az már a helyzet iróniája, hogy a közösségi oldalon ugyancsak aktív ellenzéki miniszterelnök-jelölt, Márki-Zay Péter (168 ezer követő) elkottyantotta, igaz, csupán a választási vereség után: „Még a saját Facebook-posztjaim szövegébe se szóltam bele.” (Válaszonline, 2022.06.03.) A jelek arra utalnak, hogy a politikusok fészbukos üzeneteit újságírók írják, vagy legalábbis gondozzák. Aligha várható tőlük, hogy indoklásra késztessék a döntéshozókat.

Tíz mondat az újságírókról és az újságírókhoz

Az újságíróknak minden reggel egy csepp mézet kell csepegtetniük a nemzet kávéjába. (Katona Tamás MDF-politikus, Népszabadság, 1993. október 16.)

Amíg az MDF kormányzati helyzetben volt, menekültem az újságírók elől. Nem akartam hazudni. (Lezsák Sándor MDF-politikus, Független Délvidék, 1995. február 15.)

Ma Magyarországon már nem is újságot, hanem újságírót kell választani, ha az ember azt akarja, hogy torzítás nélkül jelenjenek meg a szavai. (Bokros Lajos pénzügyminiszter, A Hírlap, 1995. november 13.)

Azt utálom az újságírókban, hogy a legrosszabb énemet hozzák ki belőlem. (Kövér László Fidesz-politikus, 168 Óra, 2002. január 31.)

A politikus számára minden sajtókitüntetés átadása olyan, mintha fácánként a legjobb vadásznak adna díjat. (Ivanics Ferenc Fidesz-politikus, Kisalföld, 2002. március 14.)

Interjút akar? Hallgasson végig, mert nem azért vagyunk, hogy az újságíró beszéljen, hanem azért, hogy én beszéljek. (Hegedűs Zsuzsa szociológus, miniszterelnöki főtanácsadó, Népszabadság, 2011. augusztus 2.)

Ön azt kérdez, amit akar, én meg arra válaszolok, amire akarok. (Kósa Lajos Fidesz-politikus, RTL II., 2014. január 6.)

Kérdezhet is, de inkább előhozakodnék a saját gondolataimmal. (Orbán Viktor miniszterelnök, Magyar Rádió, 2014. június 13.)

Inkább országjáráson vagyok, mint időnként buta kérdésekre válaszolok a stúdióban. (Gyurcsány Ferenc DK-politikus, volt miniszterelnök, ATV, 2017. március 14.)

Kérdezhetnek bármit, nem arra kell válaszolni. Azt kell válaszolni, amit épp aznap kommunikálni szeretnél. (Szanyi Tibor ISZOM-politikus, 168 Óra, 2021. március 18.) 

A szerző Médianapló-bejegyzései 2022. október 2-án.

„Az ellenzék úgy van, hogy nincs”

A legutóbbi napokban Orbán Viktor konzultált, Lengyel László orbánozott, Gyurcsány Ferenc szalámizott, Gyöngyösi Márton dobrevezett, Karácsony Gergely túlélt, Ujhelyi István pedig kiszállt. Lefülelt mondatok.

Legalább 2010-től nyilvánvalóvá lett számomra, hogy korszakban élünk. (Dalos György író, Mozgó Világ, 2022/9.)

Hadházy Ákos egymaga felér az ellenzékkel. (Dési János újságíró, Klubrádió, szeptember 26.)

A kormányt könnyebb leváltani, mint az ellenzéket. (Ágh Attila politológus, Népszava, szeptember 27.)

Az a dolgunk, hogy újrarendezzük az ellenzéki térfelet. (Gyurcsány Ferenc DK-politikus, volt miniszterelnök, Partizán, szeptember 27.)

Legfeljebb az ellenzéken belüli népszerűségre törnek. (Szekeres Imre szocialista politikus a DK-ról, HírKlikk.hu, szeptember 27.)

A rezsicsökkentés pont akkor fogyott el, amikor valóban szükség lenne rá. (Vogronics András író, Kolozsváros.com, szeptember 27.)

Az ellenzék úgy van, hogy nincs. (Kardos András esztéta, Facebook.com, szeptember 28.)

Mindenki dolgozzon a saját arcélén! (Gelencsér Ferenc Momentum-politikus az ellenzéki pártokról, Klubrádió, szeptember 28.)

A NER a legjobbakból is a legrosszabbat hozza ki. (Láng Zsuzsa újságíró, Jelen-media.hu, szeptember 29.)

Végre egy tagadhatatlanul összegyurcsányozott jelölttel próbálják megszerezni a hatalmat. (Baranyai Gábor újságíró a DK-ról és DK-ról, Magyar Nemzet Online, szeptember 29.)

Forró ősz helyett langyos hűtőtest és riadozó középosztály várható. (Tömpe István publicista, Népszava, szeptember 29.)

Nekünk most abban kell elszántnak lennünk, hogy túlélünk, ha beledöglünk is. (Karácsony Gergely budapesti főpolgármester, Facebook.com, szeptember 29.)

Műsorvezetőt műsor közben csak baltával lehet megsérteni. (Jáksó László műsorvezető, YouTube.com, szeptember 29.)

Dobrev Klára egy előválasztást sem tudott megnyerni, nemhogy igazi választást. (Gyöngyösi Márton Jobbik-politikus, ATV, szeptember 30.)

A Fidesz a 2019-es önkormányzati választás után jött rá, hogyan kell az online térben politizálni. (Hajnal Miklós Momentum-politikus, Mandiner.hu, szeptember 30.)

A nemzeti konzultáció jogilag a legrugalmasabb forma. (Orbán Viktor miniszterelnök, Magyar Rádió, szeptember 30.)

A nyugati világban példátlan teljhatalma van, de a vele járó felelősséget nem hajlandó vállalni. (Szerető Szabolcs újságíró Orbán Viktorról, Magyar Hang, szeptember 30.)

Az Orbán-rendszer felélte hazai és nemzetközi tartalékait. (Lengyel László közíró, Népszava, október 1.)

10623 nap után elbúcsúzom a Magyar Szocialista Párttól. (Ujhelyi István volt szocialista politikus, Facebook.com, október 1.)

Minél erősebb Gyurcsány, annál gyengébb az ellenzék. (Galló Béla politológus, Magyar Rádió, október 2.)

Kelet-Európában a leginkább mi, magyarok maradtunk szovjetek. (Bruck András író, Facebook.com, október 2.)

Tíz mondat Szakcsi Lakatos Bélától

 A rendszerek jönnek-mennek, én művész maradok. (Délmagyarország, 1994. április 26.)

Kapitalizmus vagy kommunizmus egyre megy, csak az utóbbiban még kiabálni sem lehetett. (Esti Hírlap, 1995. december 2.)

Szerintem az a jó vezetés, amelyik – mint kofa a piacon – ügyeskedik, alkudozik. (Heti Válasz, 2013. július 18.)

Ha az írókat, zeneszerzőket nem a műveik, hanem a magánéletük alapján tanítanák, hamar összeomolna a tanterv. (Népszabadság, 2013. szeptember 27.)

Mikor zenéltem, nem ittam annyit. (Új Exodus, 2017/december)

Nem akartam cigányprímás lenni. (Érdijazzfesztivál.hu, 2019. szeptember 5.)

Én a politikán felül vagy inkább kívül vagyok. (Józsefváros.hu, 2021. november 11.)

Azt hiszem én vagyok az első cigány származású, aki misztériumjátékot, operát írt. (Növekedés.hu, 2021. december 12.)

Én már 79 vagyok, nemsokára meghalok. Miért nem lehet, hogy én jobban húzok a Fideszhez? (Józsefváros.hu, 2022. január 24.)

Ha megérem, az operámat a 80. születésnapomon mutatják be az Erkel Színházban. (Fidelio.hu, 2022. július 15.)