A Kádár-korszak utolsó hónapjaiban történt, hogy néhány megyében leváltották az állampárti első titkárt. Zalában egy nagykanizsai ügyvédet választottak a helyébe, aki az autójával elindult Zalaegerszegre. Ám a város határában segítséget kellett kérnie, mert nem tudta, hogy hol van a megyei pártbizottság épülete. Ekkoriban fejtegette egyik munkatársa, hogy a 16 ezer MSZMP-tag közül mintegy tízezren lépnek majd át az MSZP-be.
A Magyar Szocialista Pártnak több tagja volt a 300 ezres lélekszámú megyében, mint amennyien most országszerte tagdíjat fizetnek neki. Mindez onnan jutott az eszembe, hogy Góra Balázs sajtótájékoztatójáról beszámolt a megyei napilap. A zalaegerszegi pártszervezet elnöke azt találta mondani, hogy „Az MSZP megújítása a feladat.” A megújítás elkopott a használatban, de voltaképpen nem rossz szó. Jobb, mint a megújulás, amelyet az ismert szocialisták ötvennégyszer használtak.
Ami ugyanis megújul, azzal magától lesz valami. Amit pedig megújítanak, ahhoz aktivitás szükséges. Ezzel magyarázható, hogy a szocialista politikusok ritkábban hangoztatták a megújítást, házi archívumom tanúsága szerint tizenhétszer. E kínálatból választottam ki a legjellemzőbb tízet, amelyek a bejegyzésem utáni összeállításban olvashatóak. Az rajzolódik ki belőlük, hogy vannak bizonyos csomópontok, amikor gyakrabban ejtették ki szájukon az elkoptatott kifejezést.
A rendszerváltás körül. A 2010-es választási vereség után, amidőn megszűnt az illúzió, hogy az MSZP egyedül alakíthat kormányt. A 2014-es választási kampány után, amelyből az MSZP középpártként került ki. A 2018-as választási vereség után, amikor az elemzők már kis pártként tartották számon. Az idei vereség után pedig immár a szocialista politikusok is tudomásul vették, hogy pártjukat a közvélemény-kutatók a parlamenti küszöb alá mérik. De ha kis párt lett az MSZP, akkor könnyebb képviselni például a kisemberek, a kistelepülések és a kisebbségek érdekeit.
Eltűnődtem azon is, hogy mi történt a tízekkel. Góra Balázs Zalaegerszegen tartja a frontot. Horn Gyula meghalt, Baja Ferenc és Lendvai Ildikó nyugdíjban. Simon Gábor házi őrizetben, Tóbiás József a Kanári-szigeteken. Botka László úgy lépett ki a pártból, hogy nem lépett be máshová. Gyurcsány Ferenc, Molnár Gyula és Szabó Zoltán viszont a Demokratikus Koalícióban politizál. Vajon ők kilencen nem azért kerültek döntésen kívülre, mert az MSZP-n belüli megújítás szándéka kudarcba fulladt?
Tíz mondat az MSZP megújításáról
Új pártot akartunk és nem „megújítottat”. (Baja Ferenc, Kelet-Magyarország, 1989. október 14.)
A párt sokat tett ugyan önnön megújításáért, ám tevékenysége sokszor egybekapcsolódott a kormány működésével, ami nehezítette a párt helyzetét. (Horn Gyula, Népszabadság, 1990. április 29.)
A kampányban a Fidesszel néztünk szembe. Most a magunk helyzetével kell szembenéznünk. Megújítani, izgalmassá és vonzóvá tenni megkopott önmagunkat. (Lendvai Ildikó, Népszava, 2010. április 17.)
Végig kell gondolni az ellenzéki stratégiánkat, felfrissíteni az értékeinket, visszaszerezni a támogatóink bizalmát, megújítani saját belső működésünket, hogy 2014-re váltópárti státust érjen el az MSZP. (Simon Gábor, Népszava, 2010. június 28.)
A Demokratikus Koalíció Platform valóban elkötelezett volt a párt működésének megújításában, ameddig lehetett, ezt képviselte. (Szabó Zoltán, Magyar Narancs, 2011. október 27.)
Az egyetlen szocialista nagyvárosi polgármester vagyok. Nem tehetem meg, hogy ne vegyek részt a szocialista párt megújításában. (Botka László, Klubrádió, 2011. november 15.)
Minden kísérletünk, hogy tartalmi, működési szempontból megújítsuk a pártot, elbukott. (Gyurcsány Ferenc, Index.hu, 2014. június 18.)
Én nem megújítani, hanem megnyitni szeretném a szocialista pártot. (Tóbiás József, 168 Óra, 2014. június 26.)
Az MSZP-vel kapcsolatban a megújítás szót nem volna szabad használni. Elkoptattuk. (Molnár Gyula, Magyar Rádió, 2016. június 27.)
Az MSZP megújítása a feladat. (Góra Balázs, Zaol.hu, 2022. november 18.)
A szerző Médianapló-bejegyzései 2022. november 20-án.
„Trikó és rövidnadrág helyett tréningruha és mackónadrág”
A legutóbbi napokban Orbán Viktor palkovicsozott, Ungár Péter orbánozott, Komjáthi Imre téglázott, Fürjes Balázs őrködött, Vidnyánszky Attila pedig áthangolt. Lefülelt mondatok.
Tovább nőtt a milliárdos kormánytagok száma. (Róna Dániel politológus Lantos Csaba újdonsült energiaipari miniszterről, ATV, november 14.)
Amíg Orbán van, zöldfordulat nem lesz. (Ungár Péter LMP-politikus, Facebook.com, november 14.)
A környezet hálás, ha kevesebbet fogyasztunk. (Lukácsi Katalin zöld aktivista, ATV, november 15.)
A kormányban lassan már csak milliárdosok ülnek, ki nyíltan az, ki megbízottak útján. (Kárpáti Iván újságíró, Klubrádió, november 15.)
Minden gyermek egy újabb őrhely. (Fürjes Balázs miniszterelnökségi államtitkár Debrecenben, a tócóvölgyi óvodában, Hajdú Online, november 16.)
Őfelsége, az olvasó. (Ágoston Hugó marosvásárhelyi újságíró, ÚjHét.com, november 16.)
A magyar miniszterelnök útonállóként zsarolja az uniót. (Harangozó Gábor szocialista politikus, ATV, november 17.)
A kormány nemzeti színű szalaggal átkötött téglával veri a mellét. (Komjáthi Imre szocialista politikus, Magyar Narancs, november 17.)
Akik innen kikerülnek, másik hangnemet és másik gerincet fognak képviselni. (Vidnyánszky Attila rendező, a Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumi elnöke, Népszava, november 17.)
Eleinte játékunk nem volt, utána pedig pontunk. (Ágai Kis András sportújságíró a női kézilabda válogatott szerepléséről az Európa-bajokságon, 24.hu, november 17.)
Arra kértem föl Palkovics urat, hogy álljon a magyar hadiipar élére. (Orbán Viktor miniszterelnök, Magyar Rádió, november 18.)
Az élőlánc ugye az a tüntetési forma, amelyben a kevés résztvevő is soknak látszik. (Bencsik Gábor újságíró, Facebook.com, november 18.)
Nincs kormányképes ellenzék, és hogy ne is alakulhasson ki, arról gondoskodik a jelenleg regnáló hatalom. (Jaksity György közgazdász, Magyar Hang, november 18.)
Az MSZP megújítása a feladat. (Góra Balázs, az MSZP zalaegerszegi szervezetének elnöke, Zaol.hu, november 18.)
A versei zenével működnek. (Kőbányai János közíró Bródy Jánosról, Index.hu, november 18.)
Jezsuitába oltott lázadó kamasz. (Hamvay Péter újságíró Demeter Szilárd Fidesz-kultúrpolitikusról, hvg.hu, november 19.)
A közösségi média a bolondok bibliája. (Bognár György volt válogatott labdarúgó, NB1.hu, november 19.)
Trikó és rövidnadrág helyett tréningruha és mackónadrág az új viselet. (Kovács Gábor kaposvári újságíró a 18 fokos tornaórákról, Sonline, november 19.)
Nem tudunk elég gyorsan elég sokat futni. (Borsos Attila sportkommentátor a női kézilabda válogatottról, Sportal.hu, november 19.)
Miért is tartunk lélegeztetőgépen egy unión kívüli roncsállamot? (Gajdics Ottó újságíró Ukrajnáról, Magyar Nemzet Online, november 19.)
A kormánybérből és pártfizetésből élő visszhangok szemforgató módon belecsimpaszkodnak egy-egy lóf@szba. (Gábor György filozófus a diáktüntetésekről, Újnépszabadság.com, november 20.)