A Bekiáltás.blog gazdája elmarasztalta az LMP társelnökét és parlamenti frakcióvezetőjét. Ungár Péter az ATV stúdiójában úgy ítélkezett a Ribbentrop-Molotov paktumról, hogy elfelejtette megemlíteni az előzményét. Mielőtt ugyanis a hitleri Németország és a sztálini Szovjetunió megosztotta volna a köztük lévő ütközőállamot, Lengyelországot, a mértékadó nyugati politikusok az áhított béke érdekében feláldozták Csehszlovákiát.

Miközben Kabai Domokos Lajos, az újságíró-blogger történeti szempontból gondolta végig a kiegészítő okfejtést, egy látszólag mellékes megjegyzésben „az internet egysoros mondatokhoz, hangharapásokhoz szokott népéről” értekezett. Az interjú hiányosságát azzal magyarázta, hogy az „Egy-két mondatnál hosszabb szöveg érdektelen a mai közönség nagy része számára.” Lehetséges, hogy az LMP-politikus tisztában volt a tévénézők befogadóképességével, ezért nem tért ki a történelmi előzményre?

Ironikus, hogy az egyszemélyes Bekiáltás.blog egysoros mondataiból az idén többet jegyeztem föl (nyolc és háromnegyed hónap alatt kilencet), mint az újságírók hadát foglalkoztató Origo.hu-ból (hetet) és a PestiSrácok.hu-ból (szintén hetet). A bejegyzésem utáni összeállításból pedig kiderül, hogy a közéleti személyiségek felismerték az egysoros mondatok jelentőségét. Gondoljunk csak arra, hogy milyen karriert futott be a pufajkás előélet emlegetése nyomán Horn Gyula parlamenti megjegyzése, a „Na és?”! Vagy Orbán Viktor kijelentése, immár a világhálón egy magyar győzelemmel végződő válogatott labdarúgó mérkőzés után, a „Na, ugye.” Esetleg a hosszú és unalmas választási program helyett a „Folytatjuk.”

Idén nyáron miniszterelnökünk kevert fajos tusványosi elmélkedését így értelmeztem a Facebookon: „Fajsúlyos szöveg.” (2022. június 25.) Sokkal többen lájkolták, mint az ugyanerről írt Médianapló-bejegyzést, amely idestova két évtizede azért lett 2500 karakternyi, mert kiszámoltam, hogy ennyi fér a monitorra, és az érdeklődők egy szuszra, görgetés nélkül olvashatják. Ráadásul a Lefülelt mondatok című összeállításban egysoros mondatokat idézek a mögöttünk hagyott hét sajtójából.

Az a benyomásom, hogy például a fajsúlyos szövegből azért nem lesz szállóige, mert kikopik mögüle Tusványos is meg a kevert fajúság is. A hetente kiemelt idézetek közül pedig csak abból lesz szájról szájra szálló ige, amelyik a körülményekre való utalás nélkül is érthető lesz a világháló amúgy csakugyan egysoros mondatokhoz szokott népének. 

Tíz mondat az egysoros mondatokról

Ha a politikusok nem találnak ki egy blikkfangos mondatot, akkor a televíziók, rádiók, napilapok nem idéznek tőlük. (Árpási Zoltán újságíró, Békés Megyei Hírlap, 2004. február 21.)

A nyilvánosság a politikát kevés számú szereplőre és szimpla mondatokra egyszerűsíti. (Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Népszabadság, 2005. február 14.)

Orbán Viktor a dolgok leegyszerűsítésére való hallatlan képességével és az érthető tőmondatok világosságával sokak számára tette átélhetővé politikáját. (Tölgyessy Péter alkotmányjogász, Magyar Nemzet, 2006. április 29.)

Nyerni a gyufacímkére is elférő mondanivalóval lehet. (Lendvai Ildikó szocialista politikus, Népszava, 2009. augusztus 15.)

/”Egykulcsos szja, családi kedvezmény-elemmel, söralátéten?”/ Bezony. (Orbán Viktor miniszterelnök, InfoRádió, 2010. október 1.)

Az óriásplakátra csak egyetlen mondatot lehet kiírni. (Somogyi Zoltán szociológus, ATV, 2013. február 6.)

Megtanultak a politikusok nyolcszavas mondatokban beszélni. (Pokorni Zoltán volt oktatási miniszter, Mandiner.hu, 2015. május 6.

Mindig a legerősebb mondatokat vágjuk be. (Veiszer Alinda műsorvezető, Média 2.0, 2017. május 10.)

Karácsony ad egy rendkívüli sajtónyilatkozatot, amely hosszú percekig tart, ám idézhető mondatot nem tartalmaz. (Pető Péter újságíró, 24.hu, 2021. október 6.)

Az egy-két mondatnál hosszabb szöveg érdektelen a mai közönség nagy része számára. (Kabai Domokos Lajos újságíró, Bekiáltás.blog, szeptember 22.)

Dobrev a férje terhétől nem tud megszabadulni

A legutóbbi napokban Dobrev Klára árnyékolt, Vona Gábor gyurcsányozott, Kunhalmi Ágnes dékázott, Márki-Zay Péter százalékolt, Demszky Gábor engedetlenkedett, Szijjártó Péter pedig fájt. Lefülelt mondatok.

Tegnap nem szerettem a DK-t, de ha azt látom, hogy csak ők dolgoznak, akkor melléjük állok. (Bruck Gábor szociológus, Facebook.com, szeptember 18.)

Az önkormányzati politika nem az ellenzéki pártok kifizetőhelye. (Várnai László zuglói civil aktivista, Klubrádió, szeptember 19.)

A Doktorminiszterelnök úr katonája vagyok. (Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója Orbán Viktorról, Mandiner.hu, szeptember 19.)

Az egyszínű árnyékkormány nem jelent kihívást a hatalomnak. (Németh Péter újságíró, Népszava, szeptember 20.)

A politikai erőt a szavazók adják. (Dobrev Klára DK-politikus, árnyék-miniszterelnök, ATV, szeptember 20.)

Nehezen hihető, hogy egy Dobrev-kormány esetén Ferenc háztartásbeli first gentlemanként vasalná a fellépőblúzokat. (Vona Gábor volt Jobbik-politikus, Index.hu, szeptember 21.)

Tizenkét éve nem képes elmozdulni a népszerűtlenségi lista aljáról. (Ónody-Molnár Dóra újságíró Gyurcsány Ferencről, ATV, szeptember 21.)

A mai magyar viszonyok között a baloldalnak soha nem lesz 51 százaléka. (Márki-Zay Péter volt ellenzéki miniszterelnök-jelölt, HírKlikk.hu, szeptember 21.)

A magasságot nem lehet tanítani. (Rátgéber László kosárlabda-edző, Bama.hu, szeptember 21.)

Mintha a harmincas évek frigyre lépett volna a hatvanas évekkel. (Cserhalmi György színész, Magyar Narancs, szeptember 22.)

Ha az ellenzék nem tud szellemileg megújulni, sosem fog választást nyerni. (Donáth Anna Momentum-politikus, Index.hu, szeptember 22.)

Nem látom annak nyomát, hogy a különféle pártok levonták volna a következtetéseket a választási kudarcból. (Őrsi Gergely, II. kerületi polgármester, szocialista politikus, Magyar Hang, szeptember 23.)

A Megafonnal letarolták a Facebook-oldalakat. (Hajnal Miklós Momentum-politikus a kormányzati kommunikációról, ATV, szeptember 23.)

A Fidesz frakcióvezetője az energiatakarékosság érdekében lemondott egyik akváriumáról. (Lendvai Ildikó szocialista politikus Kocsis Mátéról, Facebook.com, szeptember 23.)

Sem ellenállóként, sem opportunistaként nem akarok ennek a rendszernek a része lenni. (Hajdu Szabolcs filmrendező, Józsefváros.hu, szeptember 23.)

Azért volt egy-két szép színésznő is a kamerám előtt Garason és Kernen kívül is. (Sándor Pál filmrendező, Mandiner.hu, szeptember 24.)

A civil engedetlenség, az a jövő. (Demszky Gábor volt SZDSZ-politikus, volt budapesti főpolgármester, Klubrádió, szeptember 24.)

Lehet Dobrev a legjobb kormányfő-jelölt, a férje terhétől nem tud megszabadulni. (Fábri Ferenc sajtólevelező, Népszava, szeptember 24.)

Az látszik, hogy a DK-nak személyek kellenek, de a pártok nem. (Kunhalmi Ágnes szocialista politikus, Index.hu, szeptember 25.)

Az uniós szankciók jobban fájnak Európának, mint Oroszországnak. (Szijjártó Péter külügyminiszter, Magyar Rádió, szeptember 25.)

Senki sem volt örökké belga, és senki sem volt örökké független. (Zalán Tibor költő, Helyőrség.ma, szeptember 25.)

A szerző Médianapló-bejegyzései 2022. szeptember 25-én.