Meglepődtem az eredményen: az MSZP-nek eddig tizenhárom elnöke volt. A párt 1989. október 7-én alakult, valamivel több mint három és fél évtizede. Ha elvégezzük az osztást, akkor átlagosan 2,7 év jutott egy-egy elnökre. Ebből Horn Gyula nyolcat töltött ki. A tizenhármas szám pedig úgy jön ki, hogy 2014-ben az elnöki lemondás és a kongresszusi szavazás között hat hét telt el. Átmenetileg a szegedi polgármester, Botka László vállalta az elnökséget.

Érdemes megemlíteni, hogy a szocialisták két alapító elnöke, Nyers Rezső és Horn Gyula már nem él – éltükben nehezen viselték el egymást. A többi elnök közül Gyurcsány Ferenc, Mesterházy Attila és Molnár Gyula már más pártban politizál. Kovács László és Lendvai Ildikó nyugdíjas, az előbbi súlyos betegség miatt vonult vissza a nyilvánosságtól, az utóbbi publicistává képezte át magát.

Botka László kilépett az MSZP-ből, és polgármesterkedik. Tóbiás József a Kanári-szigeteki száműzetésből visszatérve a nemrégiben leváltott, de októberig még hivatalban lévő zuglói polgármester, Horváth Csaba kommunikációs tanácsadója. Az MSZP-ben jelenleg is (vagy jelenleg még) érvényesíti befolyását Hiller István, Tóth Bertalan és a frissiben lemondott két társelnök, Kunhalmi Ágnes meg Komjáthi Imre.

Az a benyomásom, hogy a bejegyzésem utáni két összeállítás magáért beszél. Az egyik arról árulkodik, hogy a szocialista pártelnököknek rutinjuk van a lemondásban. A másik válogatás pedig azt sejteti, hogy a gyakori vezetőcsere mögött mélyebb okok rejlenek. Az utolsó idézet 2019-es. Azóta a szocialista politikusok már nem is gyötrik magukat önkritikus megállapításokkal.

Tíz lemondási nyilatkozat

Többet nem remélhetek, mint azt, hogy tevékenységem legalább valamivel hozzájárult az új magyar szocialista mozgalom megteremtéséhez. (Nyers Rezső, Népszabadság, 1990. május 28.)

Leköszönök, s nem elköszönök a kongresszuson. (Horn Gyula, Délvilág, 1998. szeptember 2.)

Már az európai parlamenti választás előtt úgy döntöttem, hogy függetlenül az eredménytől, a következő tisztújításkor nem indulok az MSZP-elnöki tisztségért. (Kovács László, Magyar Nemzet, 2004. június 17.)

Meg tudom erősíteni, benyújtottam a lemondásomat, jövő hét végén új elnököt fog választani a Magyar Szocialista Párt. (Gyurcsány Ferenc, Index.hu, 2009. március 28.)

Az MSZP elnökeként a választási kudarcokért vállalom a teljes felelősséget. Ezért lemondok a pártelnöki funkciómról. (Mesterházy Attila, atv.hu, 2014. május 29.)

Az elnökségről leköszönő Tóbiás József jó munkát kívánt az új vezetőknek, és azt mondta, nem kívánja megtartani frakcióvezetői tisztségét sem. Arra a kérdésre, hol hibázott, annyit válaszolt, ezt még korai lenne megfogalmazni. (Népszava, 2016. június 27.)

Felelősnek tartjuk magunkat a kialakult helyzetért, ezért az MSZP elnöksége benyújtotta lemondását. (Molnár Gyula, Magyar Idők, 2018. április 10.)

Az eddig regnáló Kunhalmi Ágnes maradhat a posztján, jelenlegi elnöktársa, Tóth Bertalan viszont nem jelölteti magát újra, a pozíciói közül a párt parlamenti frakciójának vezetését tartja meg. (Népszava, 2022. október 20.)

A mai napon lemondtam az MSZP társelnöki tisztségéről. (Kunhalmi Ágnes, Facebook.com, június 22.)

A társelnöki mandátumot visszaadom azoknak, akiktől kaptam, az MSZP közösségének. (Komjáthi Imre, Facebook.com, június 22.)

Tíz mondat az MSZP elnökéről

Hét éve vagyok az MSZP elnöke, de a vezető testületek tagjai részéről csak rendkívüli esetekben tapasztaltam szolidaritást. (Horn Gyula, Magyar Hírlap, 1997. május 31.)

Én nagyjából addig vagyok a Magyar Szocialista Párt elnöke és miniszterelnök, amíg a Magyar Szocialista Párt úgy látja, hogy dolga van velem. (Gyurcsány Ferenc, Népszava, 2008. március 31.)

Ennek a pártnak 36 ezer elnöke van. (Mesterházy Attila, Népszava, 2009. május 23.)

Gyurcsány Ferenc pártálmában a falakon belül megfér egymás mellett a liberális, a konzervatív és a szocialista, miközben persze mindent az elnök dönt el. (Puch László, FN.hu, 2011. május 17.)

Fontosnak tartom, hogy a kongresszus erősítse meg: nem a pártelnöknek van pártja, hanem a párnak van elnöke. (Kovács László, Népszava, 2011. június 17.)

Egy dolog már biztos: a Magyar Szocialista Pártnak balkezes elnöke lesz. (Szanyi Tibor, tv2, 2012. március 28.)

Egy pártnak jót tesz, ha többen is akarják vezetni. (Lendvai Ildikó, ATV, 2016. június 27.)

Az MSZP a volt elnökök pártja. (Molnár Gyula, InfoRádió, 2018. április 11.

Nálunk a pártelnök testesíti meg az egységet. (Tóth Bertalan, ATV, 2019. február 18.)

Nálunk egy tisztújítási folyamat kéthónapnyi torzsalkodás. (Ujhelyi István, ATV, 2019. május 27.)

A szerző Médianapló-bejegyzése 2024. június 24-én.