Amikor tavaly bíborossá avatták, a kinevezési okmányát szerbül állították ki a Vatikánban. Nem tudatlanságból, inkább azért, hogy megértsük: a verbita szerzetes nem azért lett kardinális, hogy a Szerbiában élő magyaroknak legyen védőszentjük. A hét és félmilliós ország mintegy 400 ezer katolikus állampolgára kisebbségi ügyekben járatos egyházi elöljáróra tett szert, függetlenül attól, hogy vallását gyakorló magyar, horvát, német vagy szlovák.
Az már más kérdés, hogy a szerb nyelvű oklevelet az egyik legjobb magyar karikaturista olvasta föl. Léphaft Pál nagybecskereki, Német László pedig másfél évtizedig a torontáli egyházmegye püspöke volt. De iskolái révén kötődik Szabadkához, Rómához, Lengyelországhoz, és dolgozott néhány évig a Fülöp-szigeteken meg Magyarországon is. Az anyanyelvén kívül beszél szerbül, horvátul, angolul, németül, olaszul, lengyelül, és Manila miatt talán spanyolul is megérteti magát.
Világpolgár, ami azért figyelemre méltó, mert az itteni katolikus egyház, Erdő Péter bíborossal az élén, mintha bezárkózóbb volna. Nem lepődnék meg, ha kiderülne, hogy Ferenc pápa nem is titkolt rokonszenve a szerbiai magyar bíboros iránt ezzel magyarázható. Sok ilyen és ehhez hasonló mozzanat rajzolódik ki Sashegyi Zsófia kitűnő interjújából. amelyet a digitális ismerősök figyelmébe ajánlok.
Tíz mondat Német Lászlótól (Válasz Online, 25.04.17.)
Én vagyok az első bíboros Szerbiában.
A rómaiak számára én szerb bíboros vagyok.
Az egyetemi megmozdulást is pozitívan ítélem meg, mert azt bizonyítja, hogy a nép spontán dolgokra is képes.
Az, hogy nem kérjük számon a közbeszéd durvulását, nagyon nagy gyöngéje az egyházunknak.
Ahogy jártam a különböző világrészeket, és egyre több nyelvet megtanultam, a kettős identitásom fokozatosan kozmopolitizmusba csapott át.
Európa bizonyos értelemben megszokta a jót.
Minden társadalmi változást félelem övez.
Van egy görcs a magyar lélekben, ami arra ösztönöz bennünket, hogy összezárjunk az új gondolatok előtt.
Jézusban lehettek egyszerre isteni és emberi vonások, a bűn kivételével.
A szolidaritásra való hajlam a gonoszok között is működik.
A szerző Médianapló-bejegyzése 2025. április 19-én.