A Népszava mai számában figyelemre méltó cikk jelent meg a péntekre beharangozott tüntetésről. Frank Zsófia megkereste azokat a véleményvezéreket, akik több százezres táborra tettek szert. Kifaggatta őket a pártmentesnek tervezett összejövetelről, a tüntetéstervezők ugyanis ő vélik, hogy az államilag gondozott gyerekek kiszolgáltatottsága nem a társadalom részérdekeit képviselő pártok dolga, hanem az egész társadalomé. Az emberek világnézeti beállítottságától függetlenül.

Erről az újságíró kikérte egy társadalomkutató véleményét is, és a témakörrel foglalkozó Orosz Dániel kifejtette: „Az az érdekes helyzet állt elő, hogy az emberek más csatornák felé is fordulnak. Ezt a tüntetést youtuberek szervezték, akik szintén a média egy részét képviselik, ráadásul nagy nézettséggel rendelkeznek. Mindez veszélyes lehet a kormányzat számára.” Nem vitatom a szociológus továbbgondolásra késztető állításait, inkább kiegészítem.

Az úgynevezett bicskei ügyet kezdetben elhallgatta a kormánypárti sajtó. Mielőtt pedig az ellenzéki sajtó ármányának tekintette volna, a közvélemény ingerküszöbét átlépte a 444.hu digitális felületén megjelent alapcikk. Február első tíz napjában az egyedi felhasználók tekintetében öt digitális fórum olvasottsága haladta meg a kétmilliót. A hatodik megközelítette a kétmilliót, a hetedik pedig (Gulyás Márton youtuber Partizánja) hamarosan eléri a másfél milliót. A kattintásvadász portálok mellett azonban van még valami, amiről a szociológus nem beszélt.

A vidéki nyilvánosság zászlóshajója a KESMA-hálózat, amely négyszáznál több orgánumot tömörít, köztük tizenkilenc napilapot. Ezek az újságok évek óta közlik a kormányzat üzeneteit a gyermekrontó pedofilok és a velük összekapcsolt homoszexuálisok ellen. Az olvasóik felkapták a fejüket ama hírre, hogy állítólag egy pedofil árvaház-igazgató helyettesének kegyelmet adott a köztársasági elnök. Csakhogy ennek nyomát nem találták a lapjukban, ezért szélesebb körben néztek körül. Van ugyanis a nyilvánosságnak egy olyan köre, mellyel nem számolnak a sajtóval alkalmilag foglalkozók.

A kormányzati kommunikáció ugyebár szűkmarkúan adagolja a híreket. Az átlagosnál bonyolultabb információk nem jutnak el a választópolgárok nagyobbik részéhez. Néha azonban akadnak botrányok (Borkairól, Szájerről vagy most Novákról és Vargáról), amelyek fölkeltették az érdeklődésüket. Igen ám, de ezt a néhány napra lefagyott propagandagépezet nem elégítette ki. E hiányérzet kielégítésére jött létre a független sajtó. Már nemcsak a 444-re és társaira gondolok, hanem a legkisebb faluban is jelenlévő Facebook-ra.

A közösségi médiumokat szívesen olvassák a helybéliek, hisz’ választ kapnak az őket is foglalkoztató kérdésekre. A jelenségre a tízes évek elején figyeltem föl, amikor az egyik vidéki főiskolán a vizsgázó levelező hallgató elmesélte, hogy egy hétezres kisváros képviselőtestületében politizál. A polgármester nem engedte, hogy az önkormányzati újságban megjelenjen a hozzászólása, ezért föltette a fészbukos üzenőfalára. A fél város elolvasta. Azóta figyelem a jelenséget, és egyre inkább az a benyomásom, hogy az eltorzított nyilvánosságot megkerülő digitális fórumok is formálják a közvéleményt.

Van még egy mozzanat, amely továbbgondolásra késztet Orosz Dániel népszavás megjegyzésében. Elfogadom, hogy a péntekre tervezett tüntetés veszélyes lehet az információkat egyenirányító kormányzat számára. De hozzáfűzöm, hogy ennél már csak az ellenzéki pártok számára veszélyesebb. A 2022-es választási vereség után ugyanis elfelejtették tisztázni, vajon kormányváltást vagy rendszerváltást akarnak-e. Ha a kormányt döntenék meg, az Alaptörvény keretein belül kell politizálniuk, és akkor jó pénzért érzik rosszul magukat a Parlamentben. Ha rendszert változtatnának, az emberek közé kéne menniük, hogy legyen társadalmi hátterük.

Az idei ötleteikből néhány árulkodik róluk. A párbeszédesek azt javasolták, hogy az országgyűlés tiltsa be a szilveszteri petárdákat, amelyek megőrjítették a városi kutyákat. A szocialisták a sírhelyek megváltásáért harcolnak. A momentumosok két ötlettel is előrukkoltak. Kiálltak a műhús mellett, majd amikor kitört a kegyelmezési botrány, azt kérték a budai Várba hívott tüntetőktől, hogy leragasztott szájú plüss állatokat helyezzenek a Sándor-palota bejárata elé.

Egyik javaslatot se becsülöm le. Normális országban van létjogosultságuk, talán még szavazatokat is lehet szerezni velük. Rendszerváltásra azonban nem igazán alkalmasak. Nos, Márki-Zay Péter már lefújta a parlamenten kívüli pártja szombatra tervezett tüntetését. Arra kérte a híveit, hogy zászló és logó nélkül menjenek el a youtuberek pénteki tüntetésére. Ha az állami pénzből élő Momentum nem mondja le a Sándor-palota elé tervezett péntek esti tüntetését, amely épp úgy este hatkor kezdődik, mint lent, a Hősök terén a pártmentes összejövetel, akkor könnyen kiderülhet, hogy a magyar társadalom kormánykritikus része miként vélekedik Őfelsége ellenzékéről.

Félő, hogy a youtuberek több százezres nézettsége-olvasottsága nem föltétlenül nyilvánul meg a Hősök tágas terén. De ha még így is tízszer vagy hússzor több érdeklődőt vonzanak, mint a kutyabarát, sírhely-megváltó, műhúsos és plüssmacis pártok, akkor bizony a parlamenti ellenzéknek befellegzett.                          

Tíz mondat az áldozatokról

Az áldozat mindig megbocsát, a tettes, a bűnös soha. (Szabó Tamás MDF-politikus, Napló, 1994. május 27.)

Az áldozatoknak megadunk minden jogvédelmet. (Orbán Viktor Fidesz-politikus, volt miniszterelnök, Magyar Rádió, 2006. október 29.)

Mindenki áldozat, akit megölnek, pedig még élhetne tovább. (Konrád György író, Hetek, 2013. április 6.)

Az áldozatok számánál sokkal nagyobb a zsidóság vesztesége, hiszen a holokauszt óta eltűnt a hagyományosan sokgyermekes zsidó család. (Surján László KDNP-politikus, Fejér Megyei Hírlap, 2014. január 28.)

Ha az erőszakot elszenvedett gyerekek egyszer beszélni kezdenek, akkor a sport világából éppen úgy dőlnek majd ki a csontvázak, mint a papi világból. (Lévai Katalin szociológus, Népszabadság, 2016. április 9-10.)

A szexuális zaklatást addig nem lehet feldolgozni, amíg az áldozatot nem fogadja be, az elkövetőt pedig nem tagadja ki a közösség. (Sárosdi Lilla színésznő, Magyar Narancs, 2017. október 26.)

Magyarországon minden negyedik megfogant magzat abortusz áldozata lesz. (Dúró Dóra Jobbik-politikus, Magyar Hírlap, 2018. augusztus 7.)

Tisztáldozatot hozni még sakkban is kockázatos, háború időkben meg roppant veszélyes.(Rácz Jenő volt egészségügyi miniszter, Népszava, 2020. április 14.)

Amikor a miniszterelnököt hallgatom, képzeletben egy fekete számot látok villódzni a háta mögött. (Lendvai Ildikó szocialista politikus a koronavírus-járvány áldozatairól, Facebook.com, 2021. április 7.)

Az áldozatok hangját szeretnénk felerősíteni. (Osváth Zsolt youtuber és tüntetésszervező, Klubrádió, 2024. február 13.)

A szerző Médianapló-bejegyzése 2024. február 14-én.