Gilbert Cates amerikai rendező filmje – Apámnak sosem énekeltem – színes képekkel illusztrált beszélgetések sorozata. De nem csupán a filmszerűtlenül sok beszéd miatt unalmas. Hiszen láttunk már több olyan filmet, mely túlzottan is épít a szóra. Például az Albee-dráma, a Nem félünk a farkastól filmváltozata, vagy Resnais alkotásai közül a Szerelmem, Hirosima és A háborúnak vége. De míg egyik esetben az Al­bee-dráma – minden fil­mes ügyetlenség ellenére is – átmentődött, ha csak részben is, a mozivászonra, másik esetben pedig olyan írók szövege vitte sikerre a filmet, mint Marguerite Duras, illetve Jorge Semprun, addig itt dilettáns szöveg gyakran érzelgős mondatai volnának hivatva a drámai vívódás művészi látszatát kelteni.
Mert Cates nemzedékek vitájának drámaiságáról szándékozott filmet készíteni. A megözvegyült apa és fia összeütközéséből azon­ban nem csiholódik igazi dráma. Hiszen csak beszél­getnek. Néha kiabálnak, né­ha suttognak, de ne tévesszen meg a hangerő – be­szélgetés ez csupán.
Pedig a történet hétköznapiságából műalkotás is születhetett volna. Az apát alakító Melwyn Douglas egyénisége, vagy az egyetlen, valóban filmre kíván­kozó részlet (a fiú sorra látogatja a szociális otthonokat, arra gondolva, hogy apját elhelyezi valamelyik­ben) jelzi a lehetőséget, ami elsikkadt.

Megjelent A Hét II. évfolyama 46. számában, 1971. november 12-én.