Mikor a Doppelgänger-műveletben létező és jó nevű európai és amerikai sajtótermékek külsejét másolták le, hogy egyrészt a médiumok hitelüket veszítsék, másrészt, hogy az orosz propaganda állításait ezzel szemben hitelesítsék, sokan hihették, hogy a Kreml dezinformációs rendszere elérte képességei csúcsát. Nos, a legújabb hírek szerint erről szó sincs.
A Matrjoska orosz dezinformációs hálózat új kampányt indított, amelynek célja, hogy meggyőzze a közösségi média felhasználóit arról, miszerint a világ vezető egyetemeinek tudósai és professzorai felszólítják a Nyugatot az Oroszország elleni szankciók feloldására. A videókon ismert akadémikusok állítólag azt követelik Ukrajnától, hogy adja át a „történelmi orosz földeket” – sőt, Volodimir Zelenszkijt vámpírként ábrázolják. A kampány úgy terjeszti ezt a dezinformációt, hogy mesterséges intelligencia (MI) által vezérelt eszközökkel klónozzák a valódi professzorok hangját. A kampányt a Bot Blocker projekt leplezte le (amely az @antibot4navalny névre hallgat az X-en).
A The Insider és a Bot Blocker által végzett vizsgálatok megerősítették, hogy a nyitó részek, amelyekben a beszélők személyesen jelentek meg és mutatkoztak be, valódi videókból származnak. A többi részt azonban generálták, mesterséges intelligencia segítségével, amely gyakorlatilag klónozta az akadémikusok hangját. A mesterséges intelligencia használatát a Bristoli Egyetem ellenőrizte, ahol a The Insider kérésére elemeztek egy videót, amelyen Ronald Hutton professzor, az egyetemhez köthető brit történész szerepel. A videóban Hutton a folklór tanulmányozásával kezdi a beszélgetést. A felvétel azonban ezután Volodimir Zelenszkij portréjára vált, miközben Hutton hangjának klónozott változata azt állítja, hogy az ukrán elnök egy vámpír, aki az Oroszországgal vívott háborúba küldött állampolgárai életéből táplálkozik.
Az eredeti videó, amelyből a bevezető szegmens származik, valóban a folklórra és a vámpírokra összpontosít – de nem tesz utalást Zelenszkijre vagy Ukrajnára. Az Insider és a Bot Blocker más eredeti felvételeket is azonosított, amelyeket hasonló hamis videókhoz használtak fel. Hutton professzor megerősítette a The Insidernek, hogy „a videóban szereplő, politikával kapcsolatos kijelentések nem az ő kijelentései és nem az ő nézeteit képviselik”.
Az X-en (korábban Twitter) minden egyes videót több száz, minimális követővel rendelkező fiók posztol újra, amelyek közül sok lopott profilnak tűnik. A Bot Blocker szerint a Matrjoska felbukkanása óta ez az első alkalom, hogy a tweetek nemcsak angolul, hanem holland, spanyol, indonéz, thai és portugál nyelven is megjelentek. A hamis videók készítői olyan intézmények valódi akadémikusainak hangját és képét használták fel, mint a Cambridge-i, a Harvard-i, a Princeton-i, a Bristoli Egyetem, a Cumbriai Egyetem és a Sciences Po (Párizsi Politikai Tanulmányok Intézete).
Mi az a Matrjoska? A Matrjoska néven ismert dezinformációs kampány legkésőbb 2023 szeptemberében kezdődött. Kezdetben a kampány szervezői a nyugati médiának címzett üzeneteket tettek közzé a Twitteren (ma már X), arra buzdítva őket, hogy „ellenőrizzék az információkat” az általuk megadott témákban, amelyekről kiderült, hogy a szervezők által készített, ukránellenes propagandát tartalmazó, hamisított anyagok. Ezeket a bejegyzéseket aztán lopott fiókok segítségével széles körben megosztották, így a tartalom gyorsan elterjedt a platformon. A botok összehangoltan működtek. A legtöbb esetben a botok Ukrajnát rágalmazó videókat terjesztettek, amelyeket gyakran megbízható médiumok logóival láttak el, hogy a hitelesség látszatát keltsék.
A Viginum francia kormányzati ügynökség jelentése szerint a tartalmakat először olyan orosz nyelvű Telegram-csatornákon teszik közzé, mint a Sheikh Tamir (440 000 feliratkozó), a V Ruka Kremlya Z (26 900 feliratkozó) és több más hasonló felület. Az ügynökség szerint az ezeken a csatornákon közzétett posztok szemantikai elemzése a copy-paste anyagok nagy gyakoriságát és a hamisított tartalmak 2023 szeptemberétől kezdődő megugrását állapította meg. A nyomozók azt gyanítják, hogy az anyagokat harmadik felek állították elő a Telegramon történő összehangolt terjesztés céljából. A Viginum rámutat a Matrjoska-kampány és a Kremlhez kötődő Reliable Russian News (RRN) – más néven Doppelgänger – nevű bot-hálózat működése közötti feltűnő hasonlóságokra is, amelyet az orosz katonai hírszerzés (GRU) és a védelmi minisztérium (MoD) működtet.
A Doppelgänger digitális nyomai a német Correctiv nonprofit szervezet által novemberben végzett vizsgálat révén az orosz védelmi minisztériumhoz vezettek. A különböző hasonlóságok felvetik annak lehetőségét, hogy ugyanazok a szervezetek felelősek mindkét kampányért.
Ezt a hipotézist alátámasztva a Viginum a The Washington Post által közzétett dokumentumokat idézi, amelyek szerint a Sheikh Tamir Telegram-csatorna többször is megjelenik egy „Center C” néven emlegetett szervezet táblázataiban. A The Washington Post szerint ez a központ az orosz elnöki adminisztrációhoz köthető, és feladata a külföldi „befolyásolási műveletek” koordinálása. Márpedig akár a Matrjoskát, akár a Doppelgänger-műveletet látjuk működni, egyet ne feledjünk: a dezinformációnak nem az a célja, hogy higgyünk abban, amit hirdet. Sokkal inkább az, hogy már a valóságot, az igazi híreket se higgye el senki.