„Az Európai Unió meg tudja oldani a problémáit enélkül az egyén nélkül is” – utalt a magyar miniszterelnökre Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az Európai Politikai Közösség (EPC) csütörtöki csúcstalálkozóján, európai vezetők és védelmi miniszterek előtt. Orbán Viktor „békemissziójára” utalva az ukrán elnök Londonban azt mondta, „ha valaki Európában megpróbál a hátunk mögött vagy akár a kárunkra megoldani bizonyos kérdéseket, ha valaki a háború fővárosába akar utazni, hogy beszélgessen”, akkor érdemes erről beszélni.
Az ukrán elnök elmondta, hogy éppen az egységes európai fellépés eredményeként Vlagyimir Putyin orosz elnöknek nem sikerült elérnie azt a célját, hogy Európa megosztottá váljon. „Putyin kísérletet tehet arra, hogy egy-egy európai vezetőt nyomásgyakorlással, zsarolással rávegyen a többiek elárulására, arra, hogy a többiek háta mögött próbáljon intézkedni, meggyengítve egységünket” – fogalmazott Zelenszkij. Hozzátette: mindenki maga dönti el, hogy miként cselekszik és milyen örökséget hagy maga után.
Orbán Viktor még a csúcsra érkezve arról beszélt, hogy „a mi koncepciónk lényege, ami eltér a hivatalos koncepciótól, hogy az Európai Uniónak nem az amerikai demokraták külpolitikáját kéne másolnia, hanem egy stratégiai autonómia jegyében – és ezt éltetjük itt egyfolytában – egy saját, európai megközelítés kellene”.
Keir Starmer brit miniszterelnök a csúcs utáni záró sajtótájkoztatóján bejelentette, hogy az EPC következő csúcstalálkozóját Magyarország rendezi. Starmer elmondta: Ukrajna nemcsak saját népéért, hanem az európai népért, a szabadságért, a demokráciáért, a jogállamiságért is harcol. „Éppen ezért a mi biztonságunk Ukrajnában kezdődik” – fogalmazott a munkáspárti brit miniszterelnök. Kijelentette: mindezek alapján az EPC-csúcsértekezlet résztvevői ismét ígéretet tettek a rendezvényen jelenlévő ukrán elnöknek arra, hogy mindaddig folytatják Ukrajna támogatását, amíg erre szükség van. Keir Starmer szerint döntés született arról is, hogy Nagy-Britannia elmélyíti az Európai Unióval folytatott együttműködését a védelem, a biztonság és az illegális bevándorlás területén. Starmer elmondta: egyetértés született arról, hogy az illegális bevándorlást a probléma forrásánál kell kezelni. Ennek jegyében London 84 millió font (39 milliárd forint) értékű humanitárius programot indít Afrikában és a Közel-Keleten. A brit kormányfő azt is elmondta: a rendezvényen is konszenzus született arról, hogy az illegális bevándorlás elleni fellépést az embercsempész bandákra kell összpontosítani.
(444, MTI)