A TISZA Párt Magyar Péter által vezetett listájának az intézet 11 százalékot mért a teljes lakosságnál és 14 százalékot a biztos választók körében.
Április első felében a Fidesz a legerősebb párt, a választókorú népesség 25 százalékos támogatottságával, kétmillió szimpatizánssal – ismertette a Závecz Research adatait a 24.hu.
A Závecz ezen statisztikájában Magyar Péter pártja, a TISZA Párt még nincs szerepeltetve. Ez alapján mindenesetre a kormánypárt népszerűsége a biztos pártválasztók körében jelenleg 34 százalék. A DK 13 százalékon áll a teljes, választókorú lakosságban és 22 százalékon a biztos pártválasztóknál. A mérés szerint a Momentum és a Mi Hazánk egyaránt 5-5 százalékon áll a teljes lakosságnál és 8-8 százalékon a biztosan választani tudók körében. Az intézet 5, ill. 6 százalékot mért a Kutyapártnak, 2, ill. 4 százalékot az MSZP-nek. A Jobbik és az LMP mindkét választói csoportban 2-2, a Vona Gábor-féle 2RK-t, a Márki-Zay Péter vezette MMNP-t és a Schmuck Andor-féle Szocdemeket 1-1-1 százalékra mérték. Jakab Péter Nép Pártjánja a teljes népességben 1, a biztos választóknál 2 százalékot kaphat. Egyéb pártot 4, ill. 8 százalék jelölt meg, a pártnélküliek aránya 32 százalék.
Az adatok alapján a Závecz arra jutott, hogy a fideszes szavazók elbizonytalanodása tapasztalható a kegyelmi botrány nyomán, a kormánypárt támogatottsága a teljes lakosság körében alacsonyabb az év első két hónapjában mért adatoknál. A legutóbbi, március eleji Závecz-kutatásban például 29 százalék volt, most 25 százslék. A biztos pártválasztói körben korábban regisztrált 45 százalék helyett ebben a felmérésben 34 százalék látható.
Az EP-listák támogatottságánál már Magyar Péter pártját is mérte a Závecz. Itt néhány meglepő állítás is szerepel. Például, hogy a Deutsch Tamás által vezetett Fidesz-KDNP-lista 33 százalékon áll a biztos választóknál, míg a Dobrev Klára vezette DK-MSZP-Párbeszéd lista 26 százalékon. Ugyanez a két szám a teljes választókorú lakosságban 25, illetve 18 százalék a két pártnál.
A TISZA Párt Magyar Péter által vezetett listájának az intézet 11 százalékot mért a teljes lakosságnál és 14 százalékot a biztos választók körében. Negyedik helyen a Mi Hazánk áll 6, illetve 8 százalékkal, a Momentum az ötödik helyre szorult 5, illetve 7 százalékkal. A Kutyapárt elviekben mindkét választói csoportnál 5-5 százalékon áll, az Ungár Péter-féle LMP-listára a teljes választókorú népesség 2 százaléka, a biztos pártválasztók 3 százaléka szavazna. Róna Pétert és a Jobbikot csak 1-1 százalékra értékelik, egyéb pártra a teljes népesség 2, a biztos választók 3 százaléka voksolna.
A mérés arra is kitért, hogy Magyar Péter pártja elsősorban honnan szerezheti a szavazóit. Itt mintegy 30 százalékot foglal el az egyéb pártok válaszopció, de az intézet feltételezése szerint nekik egy jelentős részük amúgy is Magyar Péter támogatója, ugyanis az előző adatsorban a TISZA Párt még nem szerepelt, azonban hattizedes átfedés van az ott az egyéb párt válaszlehetőséget jelölők és az EP-választáson a TISZA Pártot jelölők között. Szintén jelentős bázist tesznek ki az eddigi bizonytalanok, Magyar Péter listája támogatóinak 29 százalékát jósolja az intézet ebből a körből.
A már meglévő ellenzéki pártok közül a Závecz szerint a Momentum és a Kutyapárt bukhat a legtöbbet, Magyar szavazóinak 17, illetve 13 százaléka ezektől a pártoktól származna. Korábbi DK-szimpatizánsok alkotják a tábor 4 százalékát, 3 százalékát korábbi mi hazánkosok és 2 százalékát korábbi fideszesek. A Jobbiktól és az LMP-től 1-1 százaléknyi szavazó vándorol át hozzá.
Az intézet szerint Magyar Péter bázisa meglehetősen széles körből merít, szavazótáborának nincs jellegzetes társadalmi, demográfiai karaktere, ugyanakkor a diplomások és a budapestiek körében az őt támogatók aránya valamivel magasabb az átlagnál.
Závecz Research: A Fidesz negyedmillió szavazót vesztett, ezzel egy időben félmillióval bővült a pártnélküliek tábora – A 2024. márciusi felmérés szerint 2022 óta…
Megjelent a Népszava Belföld rovatában 2024. április 22-én.