Az Orbán-kormány válságkezelési lépései főleg az átlagosnál nehezebb körülmények között élők ellenérzéseit váltották ki.
A Fidesz az idei választások után egy hónappal a szavazásra jogosult népesség 46 százalékára, 3,7 millió választópolgárra számíthatott. Május óta viszont sokan elfordultak a kormánypárttól, jelenleg 37 százalék sorakozik fel mögöttük, ez 3 millió támogatót jelent – derül ki a Závecz Research szeptember közepén végzett kutatásából, melyet lapunkhoz is eljuttattak.
Ebből kiderül, hogy a kormánypártok visszaeséséből az ellenzék lényegesen nem tudott profitálni, a pártnélküliek lettek jóval többen: 20-ról 26 százalékra, félmillió fővel bővült a politikától távolságot tartók csoportja. Az ellenzék legerősebb pártja volt s maradt a Demokratikus Koalíció, májusban 9, most 10 százalékot ért el a teljes választói körben. Továbbra is erős a Mi Hazánk, tavasszal 5 százalékos volt, ezúttal 6 százalékon áll. A Momentum május óta tartja az 5, az MSZP a 4 százalékot. A Jobbik tábora egy hajszállal csökkent, 5-ről 4 százalékra. Az LMP, a Kétfarkú Kutyapárt és a Párbeszéd támogatóinak aránya egyaránt 2-2 százalék.
Forrás: ZÁVECZ
Szép lassan elveszti kampányban szerzett szavazóit a Fidesz – Persze még így is tetemes előnye van a kormánypártoknak.
A konzekvenciák közt szerepel, hogy választási győzelmét követő egy hónapban sok új támogató csatlakozott a Fideszhez, ezt a jelentős, négymillió főt közelítő tábort azonban nem tudták egyben tartani, a nyáron 700 ezren elpártoltak. Az első negyedévben a választókorú népesség 36-37 százaléka állt a Fidesz mögött, május elejére 46 százalékra emelkedett arányuk, mostanra viszont a korábbi szintre csökkent.
Az adatok azt tükrözik, hogy a jelenlegi Fidesz-kormány eddigi döntései, a válságkezelési lépések főleg az alacsonyabb társadalmi státuszúak, a munkaerőpiacon rosszabb helyen dolgozók, az átlagosnál nehezebb körülmények között élők ellenérzéseit váltották ki, zömmel ők távoztak a támogatók közül.
Fokozatosan veszít támogatottságából a Fidesz, de a törzsbázis még kitart az IDEA mérése szerint – Egyelőre azokat veszítik csak el, akiknek szavazatát megnyerték a…
Bár sokan eltávolodtak a kormánypártoktól, a pártnál maradók összességében aktívabbak, mint az ellenzék támogatói. Ennek köszönhető, hogy a biztos részvételt ígérő, pártok között választók csoportjában 52 százalékos aránnyal vezet a kormánypárt. A DK ebben a körben a második helyen áll 15, a Mi Hazánk a harmadikon 8 százalékkal. A Momentum 6 százalékos, az MSZP és a Jobbik 5-5, az LMP 3, a Kétfarkú Kutyapárt és a Párbeszéd 2-2 százalékos. Kitérnek arra is, hogy a közhangulat sokat romlott a választások óta.
Forrás: ZÁVECH
Május elején az emberek 52 százaléka érzékelte úgy, hogy rossz irányba mennek a dolgok Magyarországon, szeptemberben jóval többen, a lakosság 62 százaléka. A pozitív véleményt formálók aránya időközben 41 százalékról 31 százalékra csökkent. Az ellenzéki szavazók véleménye az ország jelenlegi helyzetéről elég egyértelmű, mindegyik párt támogatóinak legalább 90 százaléka kedvezőtlen folyamatokat érzékel. A pártnélküliek körében is a negatív értékelés a domináns – 71 százalékuknál; pozitívan 7 százalékuk nyilatkozott. A kormánypárti szavazók alapvetően elégedettek az országban zajló történésekkel (72 százalékuk így vélekedik), de 24 százalékuk szerint rosszul alakulnak hazánk ügyei.
Megjelent a Népszava Belföld oldalán 2022. szeptember 26-án.