A világ kormányzatainak képviselői február 12-14. között egyeztettek a jövő fejlődési irányvonalairól, 2030 közeledtével pedig felvázolták az ezt követő teendőket a Dubajban megtartott kormányzati csúcstalálkozón (World Governments Summit). Borbély László államtanácsos, a Fenntartható Fejlődés Főosztály vezetője a romániai küldöttség tagjaként az eseményen ismertette a fenntarthatóság hazai eredményeit, és részt vett egy sor olyan beszélgetésen és találkozón, amelyeken a világ fejlett és fejlődő országainak közszférában alkalmazott innovatív modelljeit mutatták be.” – olvasható az ebből az alkalomból kiadott sajtóközleményben.

A World Governments Summit első napjának miniszteri kerekasztal-beszélgetésén a
kormányzatok képviselői arról tárgyaltak, hogy az ENSZ fenntarthatósági dokumentumát, az Agenda 2030-at a továbbiakban a felzárkóztatás, a megosztott
felelősségek, a pontos célok és realista jövőkép elvére kell alapozni.

Ebben a keretben mutatta be Borbély László államtanácsos a fenntartható fejlődési
célkitűzések romániai kormányzati koordinációját, amelyet a Fenntartható Fejlődés Főosztály végez, továbbá a szaktárcákkal való együttműködést, illetve a szakértői hálózatot, amely biztosítja a kompetencialapú fejlesztést és a fenntartható fejlődési szakértők képzését.

A Fenntartható Fejlődés Főosztály vezetője a csúcstalálkozó második napján meghívott felszólalója volt a SDGs in Action (Fenntartható fejlődési célkitűzések a gyakorlatban) címmel tartott fórumnak, amelyen arról beszélt, hogy a közintézményi intézkedések és a társadalom mentalitásváltása egyformán fontos lépések. „2018-ban országos fenntartható fejlődési stratégiát dolgoztunk ki, mára pedig már szakértői hálózatunk is van, a közigazgatásban munkacsoportok, továbbá konzultatív testületek, amelyek összehozzák mindazokat, akik a fenntartható fejlődési célkitűzések gyakorlatba ültetéséért felelnek” – mutatta be Borbély László a hazai eredményeket a jelenlévő minisztereknek, ENSZ-tisztségviselőknek és gazdasági szakértőknek; továbbá javasolta a fórum résztvevőinek, hogy készüljön országonként pontos felmérés az Agenda 2030 teljesítményeiről, hogy be lehessen azonosítani a fenntartható fejlődésnek azokat a kulcsterületeit, amelyeken jelentősebb politikai támogatottságra van szükség a sikerhez.

Örömömre szolgál, hogy Romániának világszinten is alkalma van beleszólni a fenntartható fejlődés alakulásába, hogy meghívást kapunk ilyen jellegű fontos eseményekre, amelyeken széles láthatóságot biztosíthatunk az országban az illető szakterületeken végzett tevékenységeknek és intézkedéseknek. További erőfeszítéseket kell tennünk, hogy Románia megőrizze regionális irányadó szerepét a fenntartható fejlődés és az Agenda 2030 vonatkozásában” – jelentette ki Borbély a dubaji eseményen való részvételről.

A World Governments Summit idején Borbély László államtanácsos Mircea
Abrudean kormányfőtitkár, a kormányzati csúcs romániai küldöttsége vezetőjének
társaságában vett részt kétoldalú találkozón Ulvi Mehdiyevvel, az azerbajdzsáni
Közszolgáltatások és Társadalmi Innováció Állami Ügynökségének vezetőjével. „Ez
az azeri ügynökség hozta létre a nemzetközi szinten is elismert ASAN Szolgálatot,
amely átlátható és biztonságos közszolgáltatásokat nyújt a fejlett technológiák
felhasználásával. A szolgálat csaknem négyszáz különböző szolgáltatást kínál a
polgároknak, mi pedig abban vagyunk érdekeltek, hogy ezt a tudást a hazai
közszolgáltatások digitalizálási folyamatában felhasználjuk a fenntarthatóság
irányába tett fontos lépésként”
– emelte ki az államtanácsos a kétoldalú találkozót
követően.