A Transtelex cikke.


Winkler Gyulát az RMDSZ EP-képviselőjét (PPE – Európai Néppárt) az Európai Parlament nemzetközi kereskedelmi (INTA) bizottságának az alelnökének választották – írja az Agerpres. Rajta kívül hét másik romániai EP-képviselőnek jutott tisztség a bizottságokban.

Kedden alakultak meg az Európai Parlament (EP) szakbizottságai. A képviselők ezekben az egy-egy téma szerinti kisebb csoportokban készítik elő a döntéseket, mielőtt a teljes EP elé kerülnének, többek között tényfeltáró utakat, meghallgatásokat szervezhetnek. Az már péntekre eldőlt, melyik képviselő hová ül be, de csak kedden döntöttek arról, hogy az egyes EP-képviselők milyen tisztségeket kapnak a bizottságokban. Mindegyik bizottságnak egy elnöki és négy-négy alelnöki tisztsége van.

Romániából a PSD-s Dragoş Benea képviselő (S&D) járt a legjobban, az EP regionális fejlesztési bizottságának (REGI) elnökévé választották. A megbizatása két és fél évre szól. Az EP szakbizottságaiban alelnöki tisztséghez jutott tovább az PNL-s Rareş Bogdan (PPE) a külügyben, a PNL-s Daniel Buda (PPE) a mezőgazdasági és vidékfejlesztésiben (AGRI), a PSD-s Maria Grapini (S&D) a belső piaci és fogyasztóvédelmiben (IMCO), az AUR listáján mandátumot szerző Cristian Terheş (ECR) és a PSD-s Claudiu Manda (S&D) pedig a költségvetésiben (BUDG). A PSD-s Mihai Tudose a biztonság- és védelempolitikai albizottságban (SEDE) lett alelnök.

Közbe a Telex arról ír, hogy a szakbizottsági tisztségek kiosztásánál is karanténba zárták a Fideszt és az általa alapított Patrióták Európáértot (PfE). A képviselőcsoport a súlya alapján a közlekedési és a kulturális bizottság elnökségére tartott igényt, de előbbit végül az Európai Néppárt kapta, míg utóbbit a Zöldek.

Vincze Loránt az EP alkotmányügyi bizottságának (AFCO) lett tagja, és a képviselőcsoportja (PPE) őt választotta alkotmányügyi koordinátornak, egyben a frakció szóvivőjének alkotmányügyi kérdésekben.

Az Európai Néppárt koordinátorai az egyes szakbizottságokban a törvényhozási munka vezetői, összehangolják és képviselik a parlament legnagyobb frakciójának politikai álláspontját, kijelölik a jelentéstevőket, meghatározzák a szakbizottság munkáját és prioritásait.

Romániának korábban két EP-alelnöki tisztség is jutott, a függetlenként mandátumot nyert Nicu Ștefănuța a Zöldek jelöltjeként lett alelnök, míg a PSD-s Victor Negrescut az S&D indította.