A The Washington Post információi szerint az Egyesült Államok diplomáciai bojkottot tervez, és tisztségviselői nem lesznek jelen Pekingben, a februári téli olimpián.
A lap több, a terveket ismerő forrásra hivatkozva azt írja: a Fehér Ház várhatóan bejelenti, hogy sem Biden elnök, sem más amerikai kormánytisztviselő nem vesz részt a pekingi játékokon. A lap forrásai szerint ez a bojkott válasz a kínai kormány emberi jogi jogsértéseire, anélkül, hogy az amerikai sportolókra hatással lenne.
Bár az amerikai kormányzat a lap szerint még nem véglegesítette ezt a döntést, hivatalos ajánlást már tett az elnöknek, ő pedig várhatóan még a hónap vége előtt jóváhagyja azt.
A lépés időzítése nem kapcsolódott Joe Biden és Hszi Csi-ping kínai elnök hétfő esti online megbeszéléséhez, amelyet úgy jellemeztek, hogy a két vezető demonstrálja: a növekvő feszültségek időszakában képesek kezelni a kétoldalú kapcsolatokat.
A héten különböző jelentések arról szóltak, hogy Hszi Csin-ping még személyesen is meghívta volna Bident az olimpiára. Hírek szerint azonban a kérdés egyáltalán nem került szóba a három és fél órás találkozón.
Biden elnök aggodalmát fejezte ki Kína Hszincsiangban, Tibetben és Hongkongban folytatott gyakorlatával, valamint általában az emberi jogok helyzetével kapcsolatban – áll a két elnök tárgyalásáról szóló Fehér házi közleményben.
A Biden-kormányzat tisztviselői az elmúlt hónapokban nem nyilatkoztak az olimpiával kapcsolatos kérdésekről, és nem voltak hajlandóak találgatásokba bocsátkozni arról, hogy Biden támogatná-e a sportolók bojkottját is – írja a The Washington Post.
A Biden-Hszi virtuális csúcs befejeztével a lap forrásai szerint a kormánynak eggyel kevesebb oka van arra, hogy visszatartsa a diplomáciai bojkott bejelentését. A kormányzat tájékoztatni fogja Amerika szövetségeseit, de rájuk bízza, hogy döntsenek arról, követik-e az amerikai példát.
- Tízezer ujgurt tartanak fogva Kína legnagyobb börtönében
- Az ujgurok miatt büntet szankciókkal az USA több kínai tisztségviselőt
- Kényszermunkatábortól rettegnek az ujgurok, a magyarok megtagadott rokonai
- Tizenháromezer ujgurt tartóztatott le Kína terrorizmus vádjával 2014 óta
Idén májusban Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke a pekingi olimpia diplomáciai bojkottjára szólította fel a nemzetközi közösséget, az Egyesült Államok Nemzeti Olimpiai Bizottsága ugyanakkor közölte: ellenez egy ilyen lépést. A világ legfejlettebb országait tömörítő G20-csoport vezetői is kiálltak a kínai olimpia mellett október végi római csúcstalálkozójukon – emlékeztet az MTI. Kína májusban hazugsággal vádolta meg Pelosit az ujgurokkal kapcsolatos állításai miatt.
Mint arról beszámoltunk, az ujgur muszlimok bebörtönzését Kína a „terror elleni harccal” indokolja. Az elmúlt években több mint egymillió embert vettek őrizetbe, miután egy kis számú szélsőséges robbantásos merényletet és késes támadásokat hajtott végre. Az ujgurok közül sokan átnevelőtáborokba kerültek, ahol brutális kínzások mellett, sokszor szó szerint beléjük verik, hogy mit jelent jó kínainak lenni.
Kiemelt kép: Caj Csi pekingi kommunista párttitkár meggyújtja a lánggal az olimpiai kandelábert
Forrás: euronews