Az ukrán elnök a katonai támogatás növelését kérte az uniós tagállamoktól. 

Volodimir Zelenszkij meghívta Kijevbe Orbán Viktort, aki világosan közölte, Magyarország nem szállít fegyvert Ukrajnába
Fotó:JOHN THYS| Forrás:AFP

A háború kirobbanását követően először látogatott Brüsszelbe Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Beszédet mondott az Európai Parlamentben, felszólalt az uniós vezetők találkozóján és több különtalálkozót is lebonyolított.

Az állam- és kormányfők négy csoportra osztva ültek tárgyalóasztalhoz a vendéggel. Orbán Viktor miniszterelnök a bolgár, ciprusi, görög, horvát, osztrák és szlovén vezető társaságában találkozott Volodimir Zelenszkijjel, akivel — a Facebook oldalára feltöltött fotó tanúsága szerint— kezet is fogott. Ez elmaradt akkor, amikor néhány órával korábban a plenáris ülésterembe lépett Zelenszkijt sorra kézfogással vagy öleléssel fogadták az állam- és kormányfők, a magyar kormányfő azonban nem állt fel a helyéről.

A csoportos találkozó tartalmát ismerő, több egymástól független forrásból származó információink szerint a nyolc vezető harmincperces eszmecseréjének fő témája a fegyverszállítás volt: Zelenszkij azzal kezdte, hogy felsorolta, Ukrajnának milyen fegyverekre van szüksége.

Az osztrák kancellár és a magyar miniszterelnök azonnal közölte, hogy a kérést lehetetlen teljesíteniük. 

Ausztria semleges ország, Magyarország pedig kezdettől fogva ahhoz tartja magát, hogy nem küld fegyvereket a háború sújtotta országba. A találkozón az ukrán elnök meghívta Orbán Viktort, hogy látogasson el Kijevbe.

Volodimir Zelenszkij minden többoldalú tárgyalásán kiemelte a fegyverszállítások fontosságát. A 27 vezető előtti felszólalásában megköszönte a tagállamok eddigi támogatását, valamint gyors és hatékony katonai segítséget sürgetett országának. Tüzérségi fegyvereket, lőszereket, modern tankokat, nagy hatótávolságú rakétákat és modern vadászgépeket kért.

Sajtóhírek szerint a szlovák és a lengyel vezető jelezte, hogy országuk hajlandó lenne vadászgépek küldésére is.

“Remélem, megértik, hogy amikor Ukrajnának segítenek, azzal saját magukon segítenek” – mondta Zelenszkij, aki szorgalmazta, hogy az Unió vezessen be szankciókat az orosz rakéta- és IT-szektorral, valamint a Roszatommal szemben. “Csak akkor lesz hosszú távú stabil béke Európában, ha Ukrajna megnyeri a háborút és az EU tagjává válik” – nyilatkozta sajtótájékoztatóján.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke újságírók előtt kifejtette: az EU és tagállamai eddig 67 milliárd eurós támogatást nyújtottak Ukrajnának, de ennél több kell, hogy az ország ne csak a háborút, de a békét is megnyerje. Bejelentette, hogy szankcionálni fognak orosz politikai és katonai vezetőket, valamint propagandistákat. Ezen kívül több mint 10 milliárd euró értékű árucikkre fognak bevezetni exporttilalmat a várhatóan a háború első fordulójára, február 24-ikére elkészülő szankciós csomagban. “Oroszországnak fizetnie kell a kiontott vérért” – mondta von der Leyen, amivel arra is utalt, hogy létre kell hozni egy törvényszéket az agresszor felelősségre vonására. Elismerte, hogy az intézmény felállítása nem lesz egyszerű, de megvan hozzá a politikai akarat.

Zelenszkij reményét fejezte ki, hogy Ukrajna még az idén megkezdheti a csatlakozási tárgyalásokat, de tárgyalópartnerei nem bíztatták gyors eredményekkel. 

Von der Leyen is megerősítette, hogy a haladás üteme attól függ, Kijev hogyan teljesíti a feltételeket. Dicsérte az eddig megtett lépéseket, az új médiatörvényt, a korrupcióellenes intézkedéseket és az igazságszolgáltatási reformot.

A tervezettnél hosszabbra nyúlt Zelenszkij-látogatás miatt, az EU27-ek csak az esti órákban tértek rá a rendkívüli csúcstalálkozó témáira. Lapzártakor még tartott az Ukrajnáról szóló záróközleményük szövegezése, amely után a gazdasági versenyképességről és a migrációról terveztek vitát.

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2023. február 9-én.