Moszkva eddigi egyik legnagyobb vereségének nevezte az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának leállítását Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán a Telegramon. „Amikor Putyin több mint 25 évvel ezelőtt hatalomra került Oroszországban, az Ukrajnán keresztül Európába szállított gáz éves szinten több mint 130 milliárd köbméter volt. Ma az orosz gáz tranzitja nulla. Ez egyike Moszkva legnagyobb vereségeinek” – írta Zelenszkij bejegyzésében. Szavai szerint Oroszországot az fosztotta meg a legvonzóbb és földrajzilag a leginkább elérhető piacaitól, hogy az energiaforrásokat fegyverként használta fel, és cinikus módon az energiával zsarolta kereskedelmi partnereit.
Az államfő hangsúlyozta, hogy most közös feladat Moldova támogatása az energiaátalakítás időszakában. Ezzel arra utalt, hogy az orosz gázszállításoktól nagymértékben függő Moldovában december közepén már szükségállapotot vezettek be az energiaellátásban kialakult bizonytalanság miatt – emlékeztetett az Ukrajinszka Pravda hírportál.
„El kell viselnünk néhány európai politikus hisztériáját is, akik inkább a Moszkvával való maffiajellegű kereskedést preferálják az átlátható energiapolitika helyett” – jegyezte meg az ukrán elnök. Hozzátette: reméli, hogy növekedni fog az amerikai gázszállítások volumene Európába, amiről Donald Trump megválasztott amerikai elnök már beszélt. Rámutatott, hogy az együttműködés és a piaci partnerek ajánlatainak változatossága „kényelmesebb” árakat eredményez.
Az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának leállítása újabb győzelmet jelent Finnország és Svédország NATO-csatlakozása után – írta Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerdán az X-en. Vlagyimir Putyin orosz elnök milliárdokat szánt az Északi Áramlat balti-tengeri német-orosz gázvezeték létesítésére, hogy megkerülje Ukrajnát és zsarolja a Kelet-Európát a gázszállítások leállításának fenyegetésével – áll Sikorski bejegyzésében. Szerdán Ukrajna az orosz elnököt „elvágta az EU-ba irányuló közvetlen gázexport lehetőségétől” – írta a miniszter. Lengyelország 2022 áprilisában vált le az orosz gázról. Az ország a földgázszükségleteinek egyharmadát hazai forrásokból elégíti ki. Az orosz gáztól való függetlenedést lehetővé tette az Északi-tenger norvégiai talapzatában fekvő gázmezőkön kitermelt, a dániai hálózatba betáplált földgázt Lengyelországba juttató Baltic Pipe vezeték 2022-as üzembe helyezése. Emellett a balti-tengeri Swinoujsciében működő, katari, afrikai és dél-amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG) fogadó gázkikötőn keresztül érkeznek gázszállítások Lengyelországba.
Az Ukrajnán keresztüli orosz gázszállítás szerdán azért állt le, mert az ukrán és az orosz fél nem hosszabbította meg a 2019. december 30-án öt évre kötött tranzitszerződést, így az 2025. január 1-jén lejárt – közölte az ukrán gázszállító rendszer üzemeltetője.