Egy dolgot fel kell ismernünk: a háború fő problémája az, hogy sok orosz szemében Putyin nem azért rossz, mert ő indította el a háborút, hanem azért, mert elveszíti. Tehát a címben feltett kérdésre a válasz attól függ, hogy mit értünk a „háború befejezése” és a „hatalomból való eltávolítás” kifejezéseken.

De általában nem ez a megoldás… Erős érv szól amellett, hogy valójában az egyik legrosszabb dolog, ami most történhet, az, hogy Putyin elveszíti hatalmát, de a klikkje megtartja azt. Ez könnyű kiutat jelentene mind Oroszországnak, mind a Nyugatnak, miközben hosszú távon semmit sem változtatna, és esetleg néhány éven belül ugyanabba (vagy még rosszabb!) helyzetbe hozna minket. Egy mondatban: Oroszország tűzszünetet kínálhat egy új vezetővel, aki jó fickót alakít, de hamarosan politikailag is kamatoztatja az elvesztett háború Nyugat-ellenes hangulatát.

Erős félreértés van Putyinról mint őrültről, aki egymaga indította el a háborút Ukrajna ellen. Putyin a több kutya falkavezére, és ezek között az uralkodó elképzelés a nyugatellenesség és az az igény, hogy Ukrajna orosz befolyási övezetben legyen. Ami, úgy tűnik, teljesen összhangban van az orosz társadalom általános hangulatával.

Egyik nagy békeközvetítő egyszer azt mondta: a béke csak akkor jöhet létre, ha mindkét fél kezdi felismerni, hogy tárgyalásokkal többet érhetnek el, mint katonai eszközökkel. Tehát ez az első lépés. A fronton ez valószínűleg már megtörténik, és a következő tizenkét hónapon belül beérik.

De a béke tartós megőrzése érdekében a következő lépés az, hogy Oroszországnak és az oroszoknak fel kell ismerniük: a katonai hatalom nem használható eszköz a politikai célok eléréséhez Európában a XXI. században.

Ahhoz, hogy ez megtörténjen, Oroszországnak kemény lelki önvizsgálaton kell keresztülmennie. Hogy ez pontosan hogyan történik, senki sem tudja. Talán Putyin eltávolítása elegendő, és a belső erők elindítják ezt a folyamatot. De lehet, hogy Oroszországnak „eleget” kell veszítenie abban a háborúban ahhoz, hogy újra meghatározza érdekeit és szerepét a világban. Vagy esetleg valami más. Napjainkban a nyugati szakértők nagy problémája: kiderült, hogy az európai biztonsági architektúra felépítése Oroszországgal meghiúsult… de kevés az érdeklődés az Oroszország nélkül való felépítése iránt. Az utóbbi ugyanis valamiféle új hidegháborút jelentene.

A történelem talán őrült diktátorként emlékszik Putyinra, de ő nem az. Ő a rendszer része, és ahhoz, hogy a béke fennmaradjon, a rendszernek is meg kell változnia, nem csak a csúcsán lévőnek.

A szerző a Nemzetközi kapcsolatok karának végzős hallgatója a Varsói Egyetemen.

Forrás: Quora (gépi fordítás alapján szerkesztett szöveg)